آموزش تغییر حجم درایور (پارتیشن بندی) در ویندوز ۱۰ ،۸ و ۷ – سه روش

اگر علاقه مند به تغییر اندازه پارتیشن یا همان درایور در ویندوز ۱۰ ،۸ و یا ۷ هستید، پس این مطلب مناسب شما می باشد،  ما  ۳ روش را برای تغییر اندازه حجم درایور ویندوز شما معرفی و آموزش می دهیم. با این کار داده های خود را نیز از دست نخواهید داد.

1- با استفاده از خود امکانات ویدوز

2- با استفاده از نرم افزار رایگان AOMEI Partition Assistant

3- با استفاده از نرم افزار  EaseUS Partition Master

اگر چه ابزار مدیریت دیسک ویندوز یک ابزار بسیار قدرتمند برای مدیریت حجم حجم یا پارتیشن است،اما این ابزار محدودیت هایی را دارد که گاهی اوقات بهتر است از دیگر برنامه های جانبی استفاده کرد.

با  ابزار Windows Disk Management شما می توانید کارهایی از جمله تغییر اندازه یک پارتیشن ( حجم ) و  یا ایجاد یک پارتیشن جدید بر روی دیسک خود را انجام دهید.

برای باز کردن این ابزار مراحل زیر را انجام دهید.

پنجره  Run را با فشردن همزمان دکمه Windows و R باز کنید.

پنجره باز شده عبارت diskmgmt.msc را تایپ کنید و اینتر بزنید.

در پنجره باز شده شما می توانید درایور های خود و حجم پارتیشن ها را مشاهده کنید.

چگونه اندازه یک پارتیشن را با Windows Disk Management کم کنیم؟

خوب اگر شما بخواهید یک پارتیشن جدید ایجاد کنید ابتدا باید این مرحله را یاد بگیرید و در ابتدا بخشی از حجم یک پارتیشن را جدا یا به اصطلاح shrink کنید. پس در ادامه با ما باشید:

بر روی درایو C راست کلیک کنید و Shrink Volume را انتخاب کنید.

بعد از این کار سیستم اقدام به محاسبه فضای آزاد در این درایو می کند.تا ببیند شما چه مقدار از این پارتیشن را می توانید جدا کنید.

حال با توجه به اینکه (۱۰۲۴MB=1GB) می باشد می توانید مقدار حجم مورد نیاز خود را مطابق تصویر در کادر مربوطه وارد کنید.

با این کار بخشی از حجم درایو C از آن جدا می شود. اگر به کادر پایین نگاه کنید ، قسمت جدیدی به نام ایجاد می شود که همان حجمی است که شما جدا کرده اید. اما دقت داشته باشید هنوز این فضا تبدیل به یک پارتیشن یا همان درایو نشده است.برای ساخت پارتیشن جدید بر روی فضایی که در بالا گفتیم راست کلیک کرده و New Simple Volume Wizard را انتخاب کنید. در ادامه کافی است در پنجره باز شده Next بزنید و کار را تمام کنید.برای اضافه کردن حجم به یک داریو مانند C کافی است بر روی درایو C کلیک راست کنید و  Extent Volume را انتخاب کنید.

در پنجره جدید همه فضای unallocated را به درایو c اختصاص دهیم . در ادامه next را می زنیم و کار را به اتمام می رسانیم.

روش دوم: استفاده از نرم افزار رایگان AOMEI Partition Assistant :Standard

 

این برنامه برای تغییر و یا ایجاد یک درایو یا همان پارتیشن اختصاص داده شده است. یک برنامه مدیریت پارتیشن که ابزار های زیادی را در اختیار شما قرار می دهد. با کمک این نرم افزار شما می توانید یک درایو را فرمت ، پاک ، ایجاد  و یا ادغام کنید. اینجا می خواهیم با هم به کمک این نرم افزار یک پارتیشن را تغییر اندازه بدهیم:

برنامه را اجرا کنید. و در صفحه برنامه بر روی درایو که می خواهید آن را تغییر اندازه بدهید کلیک راست کنید و را Resize انتخاب کنید. شما در این مرحله می توانید مقداری از حجم را Unlocate کنیدو به عبارتی مقداری از حجم را از این درایو جدا کنید.

بعد از این مرحله برای اضافه کردن این حجم آزاده شده به درایور دیگر باید بر روی درایور مورد نظر خود که می خواهید حجم مورد نظر را به آن اضافه کنید راست کلیک کرده و گزینه merge partitions  را انتخاب کنید. سپس در پنجره باز شده تیک مربوط به حجم آزاد شده را نیز بزنید و سپس با زدن ok  و در نهایت انتخاب گزینه ی Apply در صفحه اصلی برنامه که در گوشه بالا سمت چپ قرار دارد . با چند تاییدیه ی دیگر نرم افزار ،مراحل مورد نیاز را انجام می دهد. و در نهایت با پیام موفقیت آمیز بودن عملیات مواجه می شوید. ( این توضیحات را به صورت تصویری در ویدیویی که قرار داده شده می توانید مشاهده کنید.)

خوب در انتها ok را بزنید . بعد از یک بار ری استارت شدن کامپیوتر ، تغییرات اعمال می شود.

 

روش سوم: استفاده از نرم افزار رایگان EaseUS Partition Master:

این برنامه نیز یکی از برنامه های مشهور و پرکاربرد در این زمینه می باشد. در این نرم افزار دیگر محدودیت های Windows Disk Management را نخواهید داشت. همچنین ظاهر گرافیکی این برنامه نسبت به برنامه قبلی بهتر می باشد.

آموزش مدیریت پارتیشن ها با نرم افزار:

روند این برنامه نیز شبیه برنامه قبل می باشد. بر روی درایو مورد نظر خود راست کلیک کنید و یکی از ابزار هایی را که در دسترس می باشد را انتخاب کنید. حال تغییرات خود را ایجاد کنید و در نهایت تایید کنید.

امیدواریم با این روش ها توانسته باشید مشکل خود را حل کنید. اگر راه دیگری سراغ دارید با ما به اشتراک بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید