حل مشکل Scratch Disks are Full در فوتوشاپ

0

در اینکه نرم افزار فوتوشاپ بهترین نرم افزار ویرایشگر عکس است شکی وجود ندارد. اما گاهی اوقات کاربران این نرم افزار با ارور هایی مواجه می شوند که آنها را با مشکل مواجه می کند. یکی از این خطاها  fix scratch disks are full error است که بیشتر در Photoshop CC اتفاق می افتد و اینجا به حل این مشکل می پردازیم.

دلیل مواجه شدن با این مشکل

قبل از اینکه به راهنمایی شما در حل این مشکل بپردازیم باید بگویم این خطا زمانی رخ می دهد که شما می خواهید برنامه فوتوشاپ را اجرا کنید و در حین آغاز به کار کردن با پیامی به شکل زیر برخورد می کنید.

Could not complete your request because the scratch disks are full.

روش های حل مشکل Scratch Disks are Full در فوتوشاپ

فوتوشاپ در کل یک برنامه است که از منابع سیستم شما زیاد استفاده می کند . به خصوص فوتوشاپ CC  نیاز به مقدار زیادی RAM, CPU و فضا برای عملکرد روان خود دارد. وقتی مقدار استفاده از رم بالا می رود  فوتوشاپ از حافظه استفاده می کند و اگر مقدار حافظه کافی برای آن در دسترس نباشد با این خطا (“scratch disks are full”) مواجه می شوید.  اما شما با چند قدم ساده می توانید این مشکل را حل کنید.

1. پاک کردن حافظه کش فوتوشاپ

برای حل این نوع مشکل زمانی که فضای کافی برای فوتوشاپ نیست شما باید حافظه کش فوتوشاپ را خالی کنید. برای این کار برنامه فوتوشاپ را باز کنید و از قسمت Edit > Purge  گزینه ALL را انتخاب کنید. اگر با این کار مشکل شما حل نشد وارد مرحله بعد شوید.

2. آزاد کردن درایور:

بعضی اوقات شما باید حافظه دیسک درایور را پاک کنید . اگر نمی دانید فوتوشاپ شما از کدام درایور استفاده می کند کافی است از طریق تصویر زیر آن را پیدا کنید.

از تب Edit گزینه آخر Preferences  وارد شده و Scratch Disk را انتخاب کنید.

حال که مکان آن را پیدا کرده اید باید فایل های غیر ضروری در این درایور را پاک کنید . به منوی استارت بروید و  Disk Cleanup را جست و جو کنید و این ابزار فایل های اضافه را پاک کنید. اگر این روش هم مشکل شما را حل نکرد به مرحله بعدی بروید.

3. پاک کردن فایل های موقت

اگر چه روش قبل بیشتر فایل ها را پاک می کرد اما ممکن است فوتوشاپ در پوشه Temp  تعداد زیادی فایل های بی ارزش را ساخته باشد که هنوز پاک نشده اند . پس باید به این پوشه برویم و فایل ها را پاک کنیم.

با دستور پنجره ای باز می شود در این پنجره عبارت %temp% را وارد کنید. در پوشه باز شده فایل ها و پوشه های مربوط به فوتوشاپ را پیدا کنید و آن ها را پاک کنید این نوع فایل ها معمولا به صورت ~PST این می باشند.  با این کار به احتمال زیاد مشکل  fix scratch disks are full in Photoshop حل خواهد شد.

4. افزایش مقدار رم برای استفاده نرم افزار فوتوشاپ

به صورت پیش فرض فوتوشاپ از 60 درصد رم سیستم شما استفاده می کند . شما می توانید این محدودیت را بردارید و مقدار بیشتری به فوتوشاپ اختصاص دهید. برنامه فوتوشاپ را باز کنید و به Edit > Preferences > Performance مراجعه کنید. در پنجره باز شده می توانید مقدار رم افزایش دهید. پس از افزایش و ok کردن ، دوباره برنامه را اجرا کنید.

5. تغییر دیسک درایور برای فوتوشاپ

با این کار نیز می توانید مشکل scratch disks are full error برای فوتوشاپ را حل کنید. برای این روش مراحل زیر را انجام دهید:

در برنامه فوتو شاپ به Edit > Preferences > Scratch Disk بروید.

حال درایوری را که ترجیح می دهید انتخاب کنید و در نهایت بر روی ok  کلیک کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید