بعد از ترک کردن سیگار گوجه فرنگی زیاد بخورید

اگر واقعا تصمیم گرفته باشید مطمئنا راه های زیادی برای ترک کردن سیگار وجود دارد. اما عامل اصلی برای آن داشتن هدف و تلاش محکم و عزمی راسخ است. اما اینجا می خواهیم به دوران بعد از ترک سیگار اشاره داشته باشیم.

ترک کردن سیگار

اگر شما اخیرا سیگار را ترک کرده اید. باید با خوردن گوجه فرنگی و انواع میوه ها شروع کنید. بر اساس مطالعات جدیدی که از سوی دانشگاه جان هاپکینز صورت گرفته است ، انجام این کار باعث کاهش آسیب ها ناشی از کشیدن سیگار به ریه شما می شود.

محققان با بررسی نوع رژیم غذایی و عملکرد ریه در ۶۵۰ فرد بزرگسال از سال ۲۰۰۲ شروع کردند. و نتایج را بعد از ۱۰ سال مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. این آزمایش در سه کشور آلمان ، نروژ و انگیس صورت گرفت.

در این تحقیقات عواملی همچون سن، قد، جنس، شاخص توده بدنی، وضعیت اجتماعی-اقتصادی، فعالیت بدنی و مقدار مصرف انرژی مورد توجه قرار گرفت. اما این نکته را یاد آور می شویم که نتایج فقط بر اساس میوه های تازه و گوجه فرنگی تمرکز داشت.

تاثیر گوجه فرنگی بعد از ترک کردن سیگار

نتایج این طور نشان می داد افرادی که سیگار را ترک کرده اند و به طور متوسط در روز دو گوجه فرنگی و یا سه عدد میوه مصرف می کنند سرعت تخریب و کاهش عملکرد ریه آن ها در مقابل افرادی که کمتر از میوه تازه و گوجه فرنگی استفاده می کنند ، است. باید دقت داشته باشید که میوه و گوجه فرنگی تازه موثر بوده و  مواد غذایی مانند رب گوجه و یا سس تاثیری ندارد. در کنار گوجه فرنگی ، سیب نیز تاثیر قابل توجهی دارد.

این تحقیقات همچنان نشان می دهد که این مواد علاوه بر کاهش سرعت تخریب به ترمیم و بهبود عملکرد ریه بعد از ترک سیگار نیز کمک می کند و همچنین باعث تقویت ریه برای افرادی که هرگز سیگار نکشیده اند نیز می باشد.

نتایج این تحقیقات اخیرا در سایت European Respiratory Journal منتشر شده است.