تحقیر ایران توسط سامسونگ در المپیک زمستانی 2018

سامسونگ به ورزشکاران ایرانی به بهانه تحریم ها گوشی نوت 8 هدیه نداد.

بروزرسانی : الجی از ورزشکاران ایرانی در المپیک حمایت کرد.

بروزرسانی 2 : سامسونگ رسما بیانیه صادر کرد.

بروز رسانی 3: گوشی ها تحویل ورزشکاران ایرانی شد.


کره جنوبی و در راس کار ، کمپانی سامسونگ که اسپانسر المپیک زمستانی 2018 می باشد به طرز باور نکردنی ورزشکاران ایران را در المپیک زمستانی 2018 تحقیر کرد.

سامسونگ تصمیم دارد حدود 4000 گوشی نوت 8 به ورزشکاران و مقامات کمیته بین المللی المپیک اهدا کند تا علاوه بر اشتراک گذاری عکس ها و حوادث این المپیک زمیستانی ،  تبلیغات گسترده ای را نیز انجام داده باشد. اگر چه این گوشی  به صورت ویژه برای المپیک زمستانی ساخته شده است اما نوت 8 از قیمت بالایی برخوردار بوده و یک کالای لوکس به حساب می آید .

حال کمیته برگزار کننده المپیک در اقدامی عجیب ، خنده دار و البته درد آور ،  از هدیه دادن این گوشی به ورزشکاران ایرانی به بهانه تحریم ها سر باز زده و باعث ایجاد یک اتفاق تلخ و ازرده ختطر کردن مردم ایران شده است. این کار جز تحقیر مردم ایران هیچ پیام دیگری نمی تواند داشته باشد.

آیا واقعا دلیل این کار تحریم ها بوده است؟ اگر دادن 8 عدد گوشی آن هم به صورت هدیه مخالف با تحریم هاست ؟  پس فروش این همه گوشی سامسونگ در ایران چه معنایی می دهد ؟ آیا این ها نقض تحریم ها نیست ؟  این موضوع ها در روزنامه کیهان به خوبی مورد بحث قرار گرفته است .

حمایت کمپانی الجی از ورزشکاران ایرانی در المپیک زمستانی 2018

در وبلاگ رسمی ال جی در ایران منتشر شده است:

شرکت ال‌جی الکترونیکس، از شرکای رسمی بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ در کره جنوبی، حمایت خود را از ورزشکاران ایرانی شرکت‌کننده در این مسابقات اعلام کرد.

شرکت ال‌جی الکترونیکس، که از شرکای رسمی مسابقات المپیک زمستانی ۲۰۱۸ پیونگ چانگ است، با وجود این که از حامیان رسمی این مسابقات نیست، در راستای حمایت همیشگی‌اش از ورزشکاران ایرانی در المپیک زمستانی ۲۰۱۸ کره جنوبی، به تمامی ورزشکاران این دوره یک دستگاه تلفن هوشمند پرچمدار ال‌جی +V30 و یک دستگاه تلویزیون OLED ال‌جی اهدا خواهد کرد.

این در حالی است که یکی از حامیان مالی اصلی این دوره از رقابت‌ها در اقدامی غیر اخلاقی و غیر ورزشی به بهانه نقض تحریم از دادن هدیه به کاروان ورزشی ایران در المپیک زمستانی ۲۰۱۸ خودداری کرد؛ عملی که اعتراض کمیته ملی المپیک ایران را در پی داشت.

سامسونگ رسما بیانیه صادر کرد

به گزارش خبر آنلاین ، شرکت سامسونگ الکترونیکس بیش از ۴ هزار گوشی ویژه المپیک پیونگ‌چانگ ۲۰۱۸ (نسخه‌ای خاص از گوشی گلکسی نوت ۸) را به کمیته بین‌المللی المپیک و کمیته برگزاری المپیک ۲۰۱۸ تحویل داده است.هرچند سامسونگ دخالتی در روند بررسی کمیته بین‌المللی المپیک برای تحویل این گوشی‌ها به ورزشکاران ایرانی نداشت؛ اما برای جلوگیری از هرگونه سوءتفاهم به‌صورت فعال اطلاعات لازم را در اختیار این کمیته قرار داده است. اکنون خوشحالیم که می‌شنویم کمیته بین‌المللی المپیک نهایتا به این تصمیم رسیده است که گوشی ویژه المپیک پیونگ‌چانگ ۲۰۱۸ را در اختیار ورزشکاران ایرانی قرار دهد.

شرکت سامسونگ ایران پیش از این حمایت کامل خود از حضور ایران در این بازی‌ها را با اعزام تیمی ۱۰ نفره از نمایندگان کشورمان برای حمل مشعل المپیک ثابت کرد. این تیم متشکل از ۹ چهره الهام‌بخش و موفق ایرانی بود که با پرچم‌داری بهرام رادان، بازیگر پرآوازه و محبوب کشورمان، به کره‌جنوبی سفر کردند و در کنار نمایندگان کشورهای مختلف در مراسم حمل مشعل المپیک شرکت داشتند. این حرکت سامسونگ که در قالب مسئولیت‌های اجتماعی این شرکت انجام شد، استقبال گسترده ورزش‌دوستان ایرانی را به همراه داشت.

سامسونگ همواره خانواده ایرانی خود را به‌عنوان بخشی از هویت جهانی خویش به رسمیت شناخته و به آن‌ها احترام کامل گذاشته است و در این جریان نیز نگرانی بجای مردم ایران را به اطلاع کمیته بین‌المللی المپیک و دیگر مسئولان این بازی‌ها رسانده است. ما از نظرات کاربران ایرانی‌مان قدردانی می‌کنیم و همواره تمامی تلاش خود را برای حل هرگونه مشکلی به کار خواهیم بست؛ حتی اگر خودمان نقشی در آن نداشته باشیم. حضور و تعهد ما در ایران و نوع عملکردمان در این کشور نشان می‌دهد تا چه حد حقوق تمامی افراد را برای دسترسی برابر و واقعی به فناوری، به رسمیت می‌شناسیم.

کمیته برگزار کننده المپیک در کنار ایران  به 22 ورزشکار کره شمالی این گوشی ها را هدیه نداده است و باید حال که روابط کره شمالی و جنوبی کمی رو به پیشرفت بود ، این اقدام تاثیری در آن خواهد داشت یا خیر؟

به نقل از دیلی میل ، کمیته بین المللی المپیک به برگزار کننده گان پیشنهاد کرده است که گوشی ها را به این ورزشکاران کره شمالی بدهند و در انتها از آنها پس بگیرند.

 

 

حال سوالی که پیش می آید این است که ما چه واکنشی باید داشته باشیم . آیا نباید پاسخی به این حرکت  تحقیر آمیز از سوی سامسونگ بدهیم. جالب است بدانید در هند طبق آماری که اعلام شد برای اولین بار سامسونگ رتبه یک بازار فروش خود را در سه ماهه آخر سال 2017 در هند از دست داده و این شیائومی بود که در رتبه نخست ایستاد.

 

منبع foxbusiness ndtv dailymail