علل جمع شدن چربی اضافی در ناحیه شکم چیست؟

جمع شدن چربی های اضافه در ناحیه شکم بسیار خطرناک هستند . این چربی های نه تنها  از تبدیل شدن شما به یک فرد خوش تیپ و با تناسب اندام جلوگیری می کند بلکه باعث بروز بیماری هایی همچون دیابت و بیماری های قلبی می شود.

این موضوع مختص به سن خاصی نیست و بدون در نظر گرفتن جنسیت و یا هر چیز دیگری می تواند هر فردی را تحت تاثیر خود قرار دهد.  بنابراین پیشنهاد می شود که از خوردن غذاهایی که به جمع‌ آوری و افزایش این چربی ها اضافه کمک می‌کند پرهیز کنید یا به اندازه و معتدل مصرف کنید. حال می خواهیم ببینیم که دلیل جمع شدن چربی در ناحیه شکم چیست؟

تغییرات هورمونی :

هورمون ها در تعیین توزیع چربی بدن نقش مهمی را ایفا می کنند و عدم تعادل در این هورمون ها ممکن است باعث افزایش گرسنگس ، کاهش سوخت و ساز بدن و یا افزایش سطح استرس شود که در نهایت همه این ها به جمع شدن چربی در ناحیه شکم منجر می شوند.

ژن ها :

اگر ژن چاقی در شما وجود داشته باشد شما بیشتر در معرض تجمع چربی ها در ناحیه شکم مواجه هستید.

استرس:

این در طبیعت انسان وجود دارد که هنگامی که زیر فشار و استرس قرار می گیرد بیشتر می خورد و در نهایت منجر به تجمع چربی در ناحیه شکم می شود.

کم خوابی :

نداشتن خواب کافی باعث ایجاد اختلال در معده و نفخ می شود و نتیجه آن باد کردن شکم است . همچنین نداشتن خواب کافی باعث افزایش تولید هورمون استرس در بدن می‌شود که همانطور که قبلا اشاره کردیم این خودش باعث افزایش چاقی در ناحیه شکم می شود.

غذاهای قند دار و نوشیدنیها:

این غذاهای شیرین و نوشیدنی های شیک و خوشمزه که در اطراف می بینیم حاوی مقدار زیادی از مواد افزودنی ، نگهدارنده و رنگهای مصنوعی هستند. اگر چه ممکن است شما از خوردن این غذاها و نوشیدنی های لذت ببرید اما باید بدانید که این مواد غذایی در تجمع چربی در شکم موثر هستند.

نوشیدنی های الکلی:

الکل در بدن تجزیه شده و به قند تبدیل می شود و این قند دوباره در فرایندی دیگر تبدیل به چربی می شود از طرفی دیگر الکل باعث کمبود آب بدن نیز می‌شود که  نتیجه آن عملکرد غیر طبیعی متابولیسم بدن می باشد و این تغییرات عاملی برای چاقی در ناحیه شکم خواهند بود.

چربی‌های ترانس:

چربی‌های ترانس یک نوع از چربی های ناسالم هستند که در بعضی غذاها مانند غذاهای سرخ شده ، غذاهای فرآوری شده و … یافت می شود این چربی ها تمایل به جمع شدن در ناحیه شکم دارند و باعث کاهش سرعت سوخت و ساز بدن و افزایش تعداد رادیکال‌های مضر اکسیژن آزاد در بدن می‌شوند.

فعالیت نداشتن:

اگر بدن فعالیت لازم را در طول روز نداشته باشد و چربی های اضافه سوزانده نشوند،  چربی ها در قسمت شکم انباشته می‌شوند . از این‌ رو اگر شما یک زندگی کسل کننده و بدون فعالیت داشته باشید این چاقی در ناحیه شکم ، شما را تهدید خواهد کرد . مشاغل پشت میز روز به روز شما را به سمت چاقی و بیماری های مرتبط با چاقی می برند که روش هایی نیز برای جلوگیری از این مشکل در محل کار شما وجود دارد. همچنین شما در خانه می توانید حرکت های ورزشی مناسبی را برای جلوگیری از تجمیع چربی در نواحی شکم انجام دهید.

خبرنامه
خبرنامه
دریافت جدیدترین مطالب
در هر زمانی می تواند خرنامه را لغو کنید.
ممکن است شما دوست داشته باشید
دیدگاه بگذارید