لباس هوشمند ایربگ دار برای ایمنی موتور سواران

0

افتادن و زمین خوردن از موتورسیکلت بخش جدایی نشدنی برای موتور سواران است و زمین خوردن جزئی از واقعیت موتورسواری می باشد. و اگر برای مدت طولانی موتور سواری می کنید بدون شک یک مرتبه آن را تجربه کرده اید برای چندین قرن کمپانی های مختلفی سعی در ساخت تجهیزات ایمنی برای موتورسواران بودند و تا کنون شاهد این تلاش ها برای ایمنی موتور سوارن بوده ایم. تلاش هایی که به ساخت کلاه ایمنی و لباسهای مخصوص موتور سواری بوده است .

اما در یکی دو دهه اخیر  پیشرفتهای قابل توجهی همزمان با پیشرفت تکنولوژی در این عرصه اتفاق افتاده است .سیستمهای ایربگ پس از ورود به خودرو اکنون برای ایمنی موتورسواران نیز به کار گرفته می شوند . سیستم های پیشرفته ای در این لباس ها به کار رفته است که از آخرین فناوری ها در آن استفاده می شوند .  سیستم لباس ایربگ برای موتور سیکلت ها و یا اسب سوارها در فرم های متفاوتی وجود دارد. در مدلهای قدیمی تر لباسهای ایربگ دار موتور سوارها با یک کابل به موتورسیکلت متصل بود اما امروزه این لباسها  دارای سیستم کاملا مستقلی هستند و با الگوریتم های پیچیده و تشکیل شده از قطعات مختلف و با یک برنامه نویسی دقیق دیگر نیازی به اتصال به موتورسیکلت ندارند و  ایمنی را تا حد زیادی افزایش داده‌اند همین ویژگی سبب می شود تا از این نوع لباس های ایربگ دار برای هر موتورسیکلتی یا هر وسیله نقلیه ای مانند دوچرخه نیز بتوان از آن ها استفاده کرد.

به دلیل سیستم پیشرفته و تجهیزات بالای که در این لباس ها به کار رفته در حال حاضر این لباس ها بیشتر برای مسابقات موتور سواری در سطح بالا استفاده می شود.  اگرچه در دو نوع سیستم  D-Air و Tech-Air از تکنولوژی های متفاتی در ساخت آن ها استفاده شده است.  اما در نهایت هر دوی آنها در یک روش عملکرددی مشابه هستند.  هر یک از این سیستم ها دارای کیسه هوایی هستند که در زیر لباس موتور سواران پوشیده می شود و خود این لباس‌های نیز به صورت اختصاصی برای این سیستم ایربگ طراحی شده‌اند . در زمانی که زمین خوردن اتفاق می‌افتد،  این سیستم در کسری از ثانیه و به صورتی که چشم انسان قابل دیدن نیست عکس العمل نشان داده و از قسمت های حیاتی مختلف بدن محافظت می کند.

ابزارهایی که در این لباس برای شناسایی زمان سقوط به کار رفته شامل انواع سنسورها از جمله  جی پی اس ، سنسور شتاب و سه ژیروسکوپ ها می باشد.  این سنسورها به صورت پیوسته اطلاعات را دریافت می‌کنند و در هر ثانیه هزار بار آن را به یک کامپیوتر مرکزی می فرستند. همچنین در کنار این سنسورها چندین چند سنسور دیگر به عنوان پشتیبان قرار دارند تا در زمانی که یکی از سانسور ها در هنگام زمین خوردن دچار مشکل شد دیگر سنسور ها وارد عمل شوند.

به قدری این سیستم ها دقیق عمل می کنند که تاکنون هیچ گزارش از اشتباه آن ها گزارش نشده است.  یکی دیگر از تجهیزات نصب شده در این لباس GPS می‌باشد ، این سیستم سرعت موتور سیکلت سواران را در هر لحظه اندازه‌گیری می‌کند و آن را به مرکز پردازش می فرستد. برای مثال اگر شما با دست لباس خودتان را بر روی زمین به اندازه این سنسور تشخیص می دهد که ضربه به آن مقداری نیست که بخواهد سیستم ایمنی را فعال کند و کیسه های هوا پر از گاز شود. در بعضی از این لباس های ایربگ دار حداقل سرعتی حدود ۲۵ تا ۳۰ مایل بر ساعت در نظر گرفته شده است.  شرکت Alpinestars  دو نمونه از لباس های ایربگ دار خیابانی و مسابقه ای را طراحی می کند.  نمونه مسابقه‌ای  را به راحتی می توانید با اتصال لباس به یک لپ تاپ به حالت خیابانی تغییر دهید.  اما در مدل خیابانی شما قابلیت ارتقا به لباس مسابقه ای ندارید.

خوشبختانه با پیشرفت سریع تکنولوژی و گذشتن زمان از اولین نسل های این لباس های ایمنی ایربگ دار  برای موتورسیکلت سواران ، روز به روز کاربرد آن ها متداول تر می شود و همچنین شاهد کاهش قیمت‌های آنها در آینده خواهیم بود. در حال حاضر این لباس ها به خاطر تکنولوژی پیشرفته که در آنها به کار رفته است قیمتهای خیلی بالایی دارند ، البته باید این موضوع را نیز در نظر داشت که با هر بار فعال شدن این سیستم ایمنی شما دوباره این لباس را باید شارژ کنید وگاز مخصوص به آن را تهیه کنید و با توجه به اینکه این تکنولوژی خاص می باشد شما برای شارژ کردن لباس ها باید آنها را به کارخانه های سازنده آن ارسال کنید که این هزینه اضافی زیادی را در بر خواهد داشت.

 

منبع rideapart
دیدگاه بگذارید