استیون هاوکینگ در سن 76 سالگی درگذشت

استیون هاوکینگ نظریه پرداز و دانشمند مشهور علم فیزیک در سن 76 سالگی امروز صبح روز چهارشنبه 23 اسفند 96 درگذشت.

استیون هاوکینگ در سال 1942 در اکسفورد انگلیس به دنیا آمد و تحصیلات خود را در دانشگاه های آکسفورد و کمبریج ادامه داد. این فیزیکدان انگلیسی در سن 22 سالگی به یک بیماری نادری به نام «موتور نورون» مبتلا شد و زندگی او را دست خوش تغییر بزرگی نمود . این بیماری که بر روی دستگاه عصبی تاثیر می گذاشت او را کاملا فلج کرد و استیون هاوکینگ حتی قادر به صحبت کردن نیز نبود .

اما این بیماری هم نتوانست مانع از علاقه و عشق او به تحصیل شود . او تبدیل به یکی از مشهورترین دانشمندان زمان خود شد و تنها موردی که می توان قبل از او در ذهن به یاد آورد ، آلبرت انیشتین است. اولین کار او در زمینه شناخت مکانیزم سیاه چاله ها استیون هاوکینگ را وارد دنیای کیهان شناسی و مکانیک کوانتومی کرد. از جمله فعالیت های او می توان به نظریه پنروز-هاوکینگ ، فورمول بکنستین هاوکینگ و هاوکینگ انرژی اشاره کرد.

هاوکینگ علاوه بر کار  در زمینه فیزیک ، یک نویسنده توانمند نیز بود. معروف ترین کتاب او «تاریخچه زمان» ، یکی از پرفروش ترین کتاب های علم برای عموم در طول تاریخ محسوب می شود.

 

او برای اشاعه علم در سطح عموم جامعه تلاش می کرد و به همین منظور پایان نامه دکتری خود را مدتی پیش در اختیار عموم قرار داد.

 

منبع newatlas
ممکن است شما دوست داشته باشید