علل کوچک شدن لثه دندان چیست؟

0

همانطور که دندان ها دچار  آسیب و خوردگی می شوند لثه ها نیز آسیب پذیرند و دچار خوردگی و کوچک شدن می شوند. خورده شدن لثه یکی از مشکلات متداول دهانی است و باید آن را جدی گرفت ،زیرا ممکن است هشداری برای بروز بیماری های لثه ای باشد. کوچک شدن لثه ها باعث ایجاد فاصله های کوچکی بین دندان و لثه می شوند و این فضاهای بین لثه و دندان محل مناسبی برای رشد باکتری ها و بروز بیماری می‌شود.  اگر این مشکل به درستی و به موقع درمان نشود باعث ایجاد عوارض زیادی خواهد شد.  دندانهایی که در حال از دست دادن لثه های خود هستند نسبت به دندان های معمولی بزرگتر دیده می شوند. همچنین شکافهای کوچکی در نزدیکی حاشیه‌های دندان به وجود می‌آید که می توان با زبان آنها را احساس کرد. جلوگیری از کاهش لثه در زمان مناسب ، باعث جلوگیری از آسیب بیشتر به دندان ها می شود.

 کوچک شدن لثه ها به چند عامل زیر بستگی دارد:

 

بیماری پرودینال :

این مورد یکی از رایج ترین علت های کوچک شدن لثه ها است . این عفونت باکتریایی بر روی لثه و بافت های پوشش دهنده ریشه دندان اثر می گذارد و باعث جدا شدن لثه از ریشه دندان می شود.

فاکتور ژنتیک:

افرادی که دارای یکسری ژنهای خاص هستند بیشتر در معرض ابتلاء به کاهش لثه در مقایسه با افراد دیگر قرار دارند. گزارش‌ها نشان می‌دهد که حدود ۳۰ درصد مردم دارای این ژنتیک می باشند.

عدم رعایت اصول مسواک زدن:

رعایت نکردن اصول صحیح مسواک زدن و اعمال نیروی زیاد بر روی دندان ها ، باعث زخمی شدن لثه و همچنین از بین رفتن مینای دندان می شود.

رعایت نکردن اصول بهداشتی دهان:

مسواک نزدن و یا به اندازه کافی نزدن ، باعث ایجاد پلاک در دندان می شود که همین پلاک ها در کوچک شدن لثه ها تاثیر می گذارد.

تغییرات هورمونی:

در خانم ها با گذر عمر ، لثه ها حساس تر می شوند این تغییرات در زمان بلوغ ، بارداری و یاسگی مشاهده می شود. این حساسیت باعث می شود تا لثه ها نسبت به حالت عادی بیشتر در معرض خطر قرار بگیرند.

استفاده از تنباکو و دخانیات:

استفاده از تنباکو و محصولات آن باعث ایجاد لکهای چسبنده ای بر روی ریشه دندان و  ریزش لثه می شود.