ربات های جدید کمپانی فستو (festo) شبیه خفاش و عنکبوت هستند

فستو (festo) یک کمپانی فعال آلمانی در زمینه الکترونیک می باشد که در ساخت ربات های هوشمند و پیشرفته فعالیت می کند . جالب این است که فستو از حیوانات جهت ساخت ربات های خود الهام می گیرد و قبلا نیز ربات هایی شبیه به کانگرو و پنگون ساخته است . به تازگی این کمپانی ربات هایی شبیه به عنکبوت و خفاش طراحی کرده که حرکت این ربات ها بسیار شبیه به نوع حرکت این حیوانات می باشد کمپانی فستو سعی کرده است تا حد ممکن از الگوی حرکتی این جانوران در ربات های خود استفاده کند .

یکی از این ربات ها از یک نوع عنکبوت خاص به نام  flic-flac الهام گرفته شده است. Ingo Rechenberg پروفسور دانشگاه برلین اولین بار در سال ۲۰۰۸  این نوع عنکبوت را کشف کرد و با توجه به نوع حرکت خاصی که داشت ، تصمیم گرفت رباتی را بر اساس حرکت های این عنکبوت طراحی کند.  در این روبات از ۱۵ موتور الکتریکی استفاده شده است که با یک تبلت از راه دور کنترل می شوند . در این ربات دو حرکت برای آن تعریف شده است که در حالت اول از شش پای خود استفاده می کنند و حرکت آرام تری دارد اما در حالت دوم که در ویدیو خواهید دید، به صورت دوار حرکت می کند و به نسبت حالت اول حرکت سریع تری دارد. در واقع ربات در این حالت به صورت چرخشی حرکت می‌کنند و از دو پای خود به عنوان نیروی پیشران بهره می‌برد.

 

Festo’s BionicFlyingFox، همان طور که از اسمش پیداست، از روباه پرنده (معروف به خفاش میوه‌ای) الهام‌گرفته شده است. این ربات دارای وزن ۵۸۰ گرم می باشد و بدنه آن به صورت سه بعدی طراحی شده و اسکلت آن از فیبر کربن ساخته شده است.

در طراحی بال های این ربات خفاش مانند از یک غشاء مخصوص سه لایه ای استفاده شده است. این غشاء بافت مشبک گونه‌ای مانند خانه زنبور عسل دارد  که در آن ۴۵ هزار تقطه اتصال وجود دارد. این ویژگی ها سبب می شود تا این روبات خفاش در صورتی داشتن آسیب های جزیی نیز بتواند به پرواز خود ادامه دهد.

در ابتدای نیاز است تا یک فرد با استفاده از کنترل از راه دور این خفاش را به پرواز در آورد اما بعد از آن در حالت پرواز ، می توان از یک سیستم کنترل خودکار استفاده نمود. این سیستم کنترل خودکار از دو دوربین مادون قرمز که بر روی زمین قرار گرفته تشکیل شده است و با ردیابی کردن ۴ ال ای دی که در قسمتهای مختلف بدن ربات قرار دارد تصاویری را دریافت و به یک کامپیوتر مرکزی می فرستد . این کامپیوتر نیز با توجه به موقعیت پرنده و ترافیک پروازی موجود در فضا ، مسیر پرواز را برنامه ریزی می کند و به ربات خفاش انتقال می دهد . ربات نیز با توجه به دستور دریافتی حرکات بال ها را با توجه به تجهزیرات الکترونیکی که در خودش وجود دارد تنظیم می کند.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید