نکات و مراحل ایمنی برای روت کردن گوشی آندرویدی خود

اگر تصمیم به روت کردن گوشی اندرویدی خود گرفته اید . لازم است به شما خواندن این مقاله آموزشی را که اطلاعات کلی در مورد مراحل ایمنی روت کردن گوشی های اندرویدی به شما می دهد ، پیشنهاد کنیم. در واقع روند روت کردن یک گوشی خیلی دشوار نمی باشد. روت کردن معانی مختلفی دارد ، اما در اینجا با روت کردن گوشی ، در واقع امکان دسترسی به تمامی تنظیمات گوشی خود را خواهید داشت . به این معنا که گوشی به طور کامل در اختیار شما قرار می گیرد و شما هر آنچه می‌خواهید می‌توانید بر روی آن نصب و یا حذف کنید . این شبیه به داشتن دسترسی administrative در سیستم عامل های ویندوز یا مک می باشد. البته در کنار این همه مزایا ،خطرهایی نیز گوشی شما را تهدید می کند که با انجام یک سری اقدامات می توانید تا حد زیادی خطرها را کاهش دهید.

در ادامه مراحل کلی و ایمنی  برای روت کردن گوشی آندرویدی را یاد خواهید گرفت.

بکاپ گرفتن از اطلاعات گوشی

اگه هیچ سررشته ای در مسائل فناوری و تکنولوژی هم نداشته باشید احتمالاً می دانید که بکاپ گرفتن از اطلاعات ، یکی از مهمترین اقدامات برای انجام هر کاری می باشد .این کار برای زمانی که یک مشکل احتمالی در هنگام روت بوجود می آید یا نظر خود را تغییر می دهید نیاز است.

انتخاب اپلیکیشن یا یک رام اختصاصی

در این مرحله نیاز است تا شما یک برنامه اندرویدی یا یک رام شخصی سازی شده را انتخاب کنید . از آنجایی که اندروید یک سیستم عامل متن باز می باشد ، توسعه دهندگان می‌توانند ورژن های مختلف و شخصی سازی شده زیادی را برای این پلتفرم بسازند. نمونه هایی از این اپلیکیشن های روت Towelroot و Kingo Roo می باشند که نیاز است بررسی کنید کدامیک از این دو با گوشی شما سازگار هستند.

بعد از اینکه گوشی خود را روت کردید ، می توانید آن را متوقف کنید یا اقدام به نصب یک رام اختصاصی دیگر کنید . با این کار ویژگی های بیشتری در اختیار شما قرار می گیرد یکی از معروف ترین رام های ارائه شده  LineageOS می باشد که برای گوشی OnePlus One ساخته شده است. از نمونه های دیگر می توان به  Paranoid Android و AOKP  اشاره کرد.

روت کردن گوشی

بسته به اینکه شما یک اپلیکیشن را انتخاب می کنید یا یک رام اختصاصی ، پروسه روت کردن متفاوت خواهد بود . سایت هایی مانند XDA Developers Forum یا AndroidForums ،اطلاعات و دستورالعمل‌های کاملی را برای مدل های مختلف گوشی ارائه می دهند. اما روند کلی به صورت زیر می باشد.

باز کردن بوت لودر

بوت لودر اجرای برنامه ها در زمانی که گوشی شما در حالت بوت قرار را کنترل می کند. با باز کردن آن این ویژگی در اختیار شما قرار می گیرد.

نصب یک اپلیکیشن یا رام اختصاصی

اپلیکیشن به شما اجازه می دهد تا یک نرم افزار را بر روی گوشی نصب کنید. نمونه های معروف آن ، همان طور که گفتیم  Towelroot و Kingo Roo می باشند. رام های اختصاصی ویژگی های بیشتری را برای مثال از لحاظ رابط کاربری در اختیار شما قرار می دهند. معروف ترین آنها  LineageOSو Paranoid Android می باشد. البته نمونه های بسیاری در اینترنت وجود دارد.

دانلود یک تست کننده روت

اگر شما از یک برنامه به جای یک رام شخصی برای روت کردن استفاده کرده اید ،شاید نیاز باشد که یک اپلیکیشن تست کننده را برای مطمئن شدن از موفق آمیز بودن روت ،به کار ببرید.

نصب یک اپلیکیشن مدیریت روت

یک اپلیکیشن مدیریت کننده گوشی روت شده ، شما را از آسیب پذیری های امنیتی محافظت می کنند و همچنین مانع از دسترسی برنامه ها به اطلاعات شخصی شما می شود.

مزایا و خطرات احتمالی روت کردن گوشی

در کل مزایای روت کردن بیشتر از  خاطرات تهدید کننده آن می باشد.  همانطور که گفتیم با روت کردن گوشی کنترل کامل دستگاه در اختیار شما قرار می گیرد و به کوچکترین تنظیمات موجود در گوشی خود دسترسی خواهید داشت . همچنین در این حالت می توانید از تم ها و رنگ های مختلفی در شخصی کردن گوشی خود استفاده کنید . بسته به ورژن روتی که نصب کرده اید قادر خواهید بود عملکرد دکمه ها را نیز تغییر دهید.

اگرچه خطرات کمی بعد از روت کردن متوجه دستگاه شما می شود. اما با این کار گارانتی گوشی خود را از دست می دهید و همچنین امکان استفاده از برنامه های خاصی همچون Google Wallet را نخواهید داشت.

بنابراین لازم است این مزایا و خطر ها را باهم در دو کفه ترازو قرار دهید و سپس تصمیم خود را برای روت کردن گوشی بگیرید.

خبرنامه
خبرنامه
دریافت جدیدترین مطالب
در هر زمانی می تواند خرنامه را لغو کنید.
ممکن است شما دوست داشته باشید
دیدگاه بگذارید