10 روش ساده برای جلوگیری از خشکی و ترک برداشتن لب

لب‌های خشک و ترک‌خورده باعث می شود که شما خیلی جذاب به نظر نرسید، برای جلوگیری از خشک شدن لب ها و ترک برداشتن، روش رفع کردن آن و داشتن یک لب مرطوب را تنها با دانستن چند نکته ساد یاد بگیرید و در طول روز ان ها را رعایت نمایید. نوشیدن آب بیشتر، استفاده از رژ لب های هیدراته و لایه برداری به صورت دوره‌ای می‌تواند به جلوگیری از چین و چروک و خشکی لب کمک کند. در این میان باید از قرار گرفتن در مقابل نور شدید در آب و هوای خشک جلوگیری کنید و لیسیدن لب‌های خود را کنار بگزارید

مرطوب کردن لب به صورت طبیعی

بیشتر آب بنوشید. یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از خشک شدن لب ها این است که مطمئن شوید آب زیاد و به مقدار کافی می نوشید. تلاش کنید حداقل ۲ لیتر ( حدود ۸ لیوان ) در روز آب بخورید. علاوه بر فواید دیگر، باعث خواهد شد که لب شما مرطوب بماند.

 • یک بطری آب را در طول روز همراه خود داشته باشید.
 • آب خوردن فقط برای لب شما نیست – این کار باعث داشتن بدنی سالم تر می شود.
 • قهوه بدون کافیین، چای بدون کافیین، آب‌میوه و دیگر نوشیدنی‌ها نیز می‌توانند به شما کمک کنند تا به هدف خود برسید. از خوردن نوشیدنی های کافیین دار و نوشیدنی‌هایی که سدیم بالایی دارند خود داری کنید، زیرا این نوشیدنی‌ها لبان شما را خشک خواهند کرد.

استفاده از دستگاه بخور باعث می شود محیط اطراف رطوبت داشته باشد، که می‌تواند علاوه بر اینکه رطوبت لب شما را تامین کند، رطوبت محیط اطراف شما را نیز بالا ببرد. فقط دستگاه بخور خود را روشن کنید و آن را به مدت چند ساعت در روز روشن بگذارید. پس از مدتی شما به احتمال زیاد متوجه بهبود وضعیت لب های خود خواهید شد.

 • مرطوب کننده ممکن است یک هزینه کمی را برای شما داشته باشد، اما منافعی که می‌تواند برای شما به ارمغان بیاورد حتما ارزش آن را دارد.

 

بر روی لب خود روغن بادام ، روغن نارگیل و یا کره بمالید. مقدار کمی روغن روی انگشت خود بمالید و آن را مستقیما بر روی لب خود بزنید.  برای بهترین نتیجه، روزی ۲ تا ۳ بار در روز این کار را انجام دهید.

 • روغن بادام هیپوالرژیک است، به این معنی که استفاده از آن از سر تا انگشت پا بر روی انواع  پوست بی‌خطر است.
 • مقادیر بالای ویتامین A و E موجود در روغن‌های اورگانیک، خواص مبارزه با پیری را دارند که ممکن است باعث شوند  لب های شما جوان‌تر به نظر برسند.

از خیار برای بازگشت رطوبت به لب هایتان استفاده کنید. یک خیار تازه را به تکه‌های نازک ببرید و زمانی که در حال درازکش هستید آن را روی لب قرار دهید. تنها چند دقیقه طول می‌کشد تا لبان شما مرطوب شوند و مواد مغذی را به خود جذب کنند، اما اثرات آن‌ در تمام طول روز با شما خواهد ماند.

 • خیار درمانی یک روش سریع و موثر برای مراقبت از پوست شما است.
 • استفاده از میوه نیز می‌تواند به رفع آفتاب سوختگی و یا ترک لب ها کمک کند.

به دنبال محافظ لب هایی باشید که از لب شما در برابر خشک شدن محافظت می‌کنند. محصولاتی که با افزودنی‌های مغذی مثل کره بادام‌زمینی، ویتامین E و روغن جوجوبا فرموله شده اند. این مواد پوشش طبیعی را بر روی پوست لب شما ایجاد می‌کنند تا عوامل خشک‌کننده خارجی را مسدود کرده و از هدر رفتن رطوبت لب شما جلوگیری کنند.

 • مرطوب کننده با کیفیت باعث می‌شود که لب های شما نرم‌تر، صاف‌تر و کم‌تر حساس به باد و سرما شوند.

 از اسکراب لب استفاده کنید. آن ها پوست مرده را از روی لب های شما حذف می‌کنند و تنها سالم‌ترین بافت پوست باقی می‌ماند. عادت کنید که هر چند روز لب‌های خود را اسکراب کنید، یا هر زمانی که به آن نیاز داشتید. این امر به ویژه در اواخر سال بسیار مهم خواهد بود، زمانی که هوای سرد به لب های شما آسیب می‌رساند.

 

استفاده از ضد آفتاب های لب . ممکن است تا کنون به این مورد دقت نکرده باشید، اما لب های شما به اندازه بقیه قسمت‌های بدن شما در برابر آفتاب‌سوختگی آسیب‌پذیر هستند. خوشبختانه، در این روزها، انواع مختلف ماتیک و رژ ها برای حفاظت از نور خورشید در بازار وجود دارد.

 • حتما دستورالعمل‌های محصول را پیش از استفاده مطالعه کنید.

بعد از استفاده از رژلب مات، از محصولات مرطوب کننده نیز استفاده کنید. رژ لب مات سطحی از لب را که به آن چسبیده اند را خشک می کند. برای جلوگیری از این مشکل بهتر است از رژ های مرطوب کننده استفاده کنید.

ویتامین E، نارگیل و روغن جوجوبا از گزینه هایی هستند که می توانید در این مورد از آن استفاده کنید.

اگر شما نمی‌توانید بدون رژلب ماتی خود خانه را ترک کنید، قبل از استفاده ، یک لایه نازک نرم‌کننده را بر روی لب های خود بمالید .

لب‌های خود را با زبان لیس نزنید. لمس کردن لب ها با نوک زبان شما ممکن است در کوتاه مدت تفاوتی را ایجاد کند، اما در واقع آسیب آن بیشتر از منافع اش می باشد. در طول انجام این کار آنزیم‌های گوارشی موجود در بزاق دهان شما باعث از بین بردن لایه های محافظتی بر روی لب های شما می شود.

مراقب غذاهای تند یا اسیدی باشید. مقدار کافی اسیدیته در  لیوان آب پرتغال وجود دارد که می تواند اثر خشکیدگی را بر روی لب های شما ایجاد کند.برای داشتن یک اثر خشک و آنی بر روی لبه‌ای شما وجود دارد. بد ترین نوع غذا ها غذاهای چرب هستند که تمایل دارند بر روی لب های شما همچنان بمانند و سخت پاک می شوند.

 • با دقت غذا بخورید و مطمئن شوید که غذا تماس کمی با ناحیه اطراف دهان شما پیدا می‌کند.

 

از بینی خود نفس بکشید. اگر از آن دسته افرادی هستید که با دهان نفس می کشید، سعی کنید از این به بعد با بینی خود عملیات دم و بازدم را انجام دهید. هوایی که از طریق دهان شما رد و بدل می شود می تواند لب های شما را خشک کند.

 

وقتی هوا سرد است دهان خود را بپوشانید. هوای زمستانی باعث ترک ترک و خشکیدگی ب های شما می شود. اگر شما چاره ای جز بیرون رفتن در این شرایط آب و هوایی ندارید، یک شال گردن و یا کت با یقه بلند را بردارید تا پوششی را بر روی ناحیه دهان ایجاد کنید. این کار باعث گرم تر شدن بدن شما نیز می شود.

 

خبرنامه
خبرنامه
دریافت جدیدترین مطالب
در هر زمانی می تواند خرنامه را لغو کنید.
ممکن است شما دوست داشته باشید
دیدگاه بگذارید