دلیل چاق شدن و جمع شدن چربی در بدن چیست

آیا تا به حال از خود پرسیده اید چربی اضافی در کجا جمع می شود و دلیل چاقی و اضافه وزن در ناحیه شکم چیست، در فرایند چربی سوزی چه اتفاقی می افتد و چگونه به شما در داشتن اندام خوب و لاغر شدن کمک می کند.

بسیاری از ما ممکن است تصمیم بگیریم مقداری ” چربی بدن خود را بسوزانیم ” یا به اصطلاح وزن خود را با سوزاندن چربی های اضافه کم کنیم. به همین منظور شروع به ورزش هایی از جمله پیادروی ، دوچرخه سواری ، ورزش های هوازی و یا شنا در یک استخر آبی می کنیم. اما معنی چربی سوزی چست و دقیقا چه اتفاقی در بدن می افتد؟

در درجه اول وظیفه یک سلول چربی، نگهداری و ذخیره انرژی می باشد. بدن با افزایش تعداد سلول‌های چربی و همچنین افزایش ابعاد این سلول ها سعی می کند تا انرژی اضافی جذب شده از غذا هایی را که سرشار از کالری هستند در خود نگه دارد. این کار حتی در سلول‌های چربی موجود بر روی ماهیچه‌های ما , کبد و دیگر اعضاهای بدن به منظور ایجاد فضا برای ذخیره کردن تمام انرژی اضافی دریافتی از رژیم غذایی که سرشار از کالری است – به ویژه زمانی که سبک زندگی ما طوری است که بسیار فعالیت بدنی کمی داریم، ادامه خواهد یافت .

اگر به زمان خیلی قبل برگردیم، نگهداری چربی برای انسان‌ها بسیار مفید بوده است . انرژی به عنوان بسته‌های کوچکی از مولکول‌ها به نام اسیدهای چرب، ذخیره می‌شود و هنگامی که هیچ غذایی در دسترس نیست و یا هنگامی که حیوان درنده ای دنبال ماست، این بسته های انرژی آزاد می‌شوند . در واقع ذخیره کردن چربی یک ویژگی عالی برای زنده ماندن به حساب می آمد .

اما آخرین باری که از دست یک شخص یا یک حیوان درنده فرار کرده اید کی بوده است؟ در دوران مدرن و در شرایطی که غذا بیش از حد وجود دارد، این ذخیره چربی خیلی فایده ای ندارد و این چربی ها فقط باعث اضافه وزن و چاقی می شوند.

مشکل اصلی که این وسط وجود دارد این است که، این سلول های چربی به صورت عادی کار نمی کنند. آن‌ها انرژی را در مقدار بالایی به طور غیر عادی ذخیره می‌کنند و این انرژی را با سرعت بسیار آهسته ای آزاد می‌کنند . علاوه بر این، این سلول‌های چربی، مقادیر اضافی از هورمون‌های مختلف را تولید می‌کنند . این هورمون‌ها , التهاب را افزایش  و متابولیسم را کاهش می‌دهند. این فرآیند فیزیولوژیکی پیچیده که به چربی اضافی و اختلال در عملکرد ختم می شو،  آدیپوسپاتی نامیده می‌شود و درمان چاقی را بسیار دشوار می‌سازد .

یک سلول چربی با تری گلیسیرید، یا رسوبات چرب پر می‌شود و به سلول‌های دیگر بدن ما شباهت ندارد .

وقتی یک فرد تصمیم به سوزاندن چربی می کند و یک رژیم ورزش جدید را آغاز و به دنبال آن دریافت کالری را محدود می‌کند , بدن دو کار را برای ” سوزاندن چربی ” انجام می‌دهد. اول، از انرژی ذخیره‌شده در سلول‌های چربی برای سوخت و ساز و  فعالیت بدن استفاده می‌کند و دوم، این کار باعث توقف ذخیره‌سازی بیش از حد چربی  می‌شود .

مغز به سلول‌های چربی دستور می دهد تا بسته‌های انرژی، یا مولکول‌های اسید چرب را به جریان خون بفرستند. ماهیچه‌ها، شش‌ها و قلب این اسیده‌ای چرب را جدا می‌کنند و از انرژی آن ها برای فعالیت‌های خود استفاده می‌کنند و مقادیر باقی مانده‌ نیز از طریق تنفس، در دی‌اکسید کربن و یا از طریق ادرار، از بدن خارج می شوند. این کار باعث خالی شدن سلول های چربی می‌شود. این سلول‌ها در واقع طول عمر کوتاهی دارند، بنابراین وقتی می‌میرند، بدن جای خالی آن را پر می کند و سلول جدیدی جایگزین آن‌ها نمی‌شود .

بنابراین اگر ما یک برنامه مداوم و منظم برای ورزش کردن داشته باشیم به این سلول ها اجازه ذخیره چربی های اضافه را نمی دهیم و در نهایت بدنی سالم تر خواهیم داشت و دیگر مشکل چاقی و اضافه وزن را نخواهیم داشت.

خبرنامه
خبرنامه
دریافت جدیدترین مطالب
در هر زمانی می تواند خرنامه را لغو کنید.
ممکن است شما دوست داشته باشید
دیدگاه بگذارید