پیشگیری از چاقی در همان زمان کودکی

تحقیقات نشان می دهد که تا حد قابل توجهی می توان در دوران کودکی از بروز چاقی در سنین بالا پیشگیری کرد.

تشویق کودکان به اینکه نوشیدنی خود را تا آخرین قطره بخورند ، پیش از آنکه نفعی برای او داشته باشد، ضرر هایی را برای او ایجاد خواهد کرد. اگر چه کالری مواد غذایی سریعا سوخته می شود . اما در عوض عادات بد تغزیه ایی همچنان باقی می ماند .

پروفسور گیبس و رناتافورسته از اساتید دانشگاه بریگهام یونگ به این نتیجه رسیده اند که چاقی در کودکان 24 ماهه ماحصل شیوه تغزیه آن ها در دوران شیر خوارگی بوده است. فورسته می گوید: ” اگر کودکی در سن دو سالگی دارای اضافه وزن باشد . این عامل او را در مسیری قرار خواهد داد که نتیجه ی آن چیزی جز چاقی در آینده نخواهد بود و این بسیار نگران کننده است.”

محققان این دانشگاه که بر روی بیش از 8 هزار خانواده تحقیقات خود را انجام داده بودند، متوجه شدند نوزادانی که باشیر خشک تغزیه می شوند ، 2.5 برابر بیشتر از نوزادانی که در شش ماهه اول زندگی خود، از شیر مادر تغزیه می کنند در معرض چاقی قرار دارند. اما به گفته این محققان ، این الگو فقط به تغزیه با شیر مادر مربوط نمی شود . گیبس که یکی از محققان این طرح بوده است و نتیجه ی این تحقیقات را در یک مجله در زمینه کودکان به چاپ رسانده است می گوید : ” به نظر می رسد که این الگوی تغزیه کودکان است که چاق شدن یا نشدن یک کودک در آینده را مشخص می کند. ”

قرار دادن کودکان آن هم به همراه یک بطری شیر ،  خطر چاقی آن ها را تا حدود 36 درصد افزایش می دهد. همچنین تغزیه زود هنگام نوزاد با غذای جامد ، آن هم قبل از چهار ماهگی می تواند خطر چاقی او را تا 40 درصد افزایش دهد.

فورسته می گوید:” روش غذا خوردن قبل از به خواب رفتن ؛ آن هم به شیوه ای که کودک نتواند الگوهای تغزیه ای خود را تعیین نماید ، به تدریج استوار می گردد.” او همچنین می گوید که طبیعت تغزیه با شیر مادر به کودک کمک می کند تا زمان سیر شدن خود را به خوبی تشخیص دهد. اما این مهارت را باید به نحوی به نوزادانی که با شیر خشک تغزیه می شوند نیز آموزش داد. یکی از پیشنهاد ها این می باشد که باید زمانی که کودک شیشه شیر را پس می زند تغزیه او را متوقف کرد.  نباید او را وادار به تمام کردن بطری شیر کرد.

پس با رعایت کردن این موارد تا حد زیادی می توانیم از چاقی کودکان در سنین بالا جلوگیری نمود.

خبرنامه
خبرنامه
دریافت جدیدترین مطالب
در هر زمانی می تواند خرنامه را لغو کنید.
دیدگاه بگذارید