11 نکته مهم قبل و بعد از انتخاب و خرید کولر اسپیلت دیواری در فصل تابستان

11 روش و نکته در مورد کولر اسپیلت دیواری وجود دارد که حتما قبل از انتخاب و خرید آن باید بدانید تا بتوانید بازدهی بیشتری برای خنک تر کردن خانه داشته باشید و احساس گرما نکنید.

هوای گرم ، شرجی و خفه  بدترین نوع آب و هوا در فصل تابستان می باشد. اوضاع زمانی بدتر می شود که متوجه می شوید کولر گازی شما باعث خنک شدن هوا نمی شود و یا اگر می شود، هزینه زیادی را بر روی دست شما خواهد گذاشت.

در این مقاله ما شما را با یک سری نکات و اشتباهات رایج در مورد کولر های اسپیلت و نحوه استفاده از آن ها آشنا می کنیم. دقت به مسائل زیر منجر به خنک سازی سریع‌تر، راحتی بیشتر , مصرف انرژی کمتر و در نتیجه قبض برق کم تر خواهد شد . چه کسی این شرایط رو دوست نداره؟

انتخاب و خرید کولر اسیپلت مناسب برای خانه

اولین مورد، و شاید بدترین حالت زمانی است که شما کولر گازی با ظرفیت مناسبی را انتخاب نکرده باشید. هر یک از کولر اسپیلت های موجود در بازار برای یک ظرفیت مشخص طراحی شده اند و توانایی خنک کردن فضای مشخصی از محیط خانه شما را دارند. واحد ظرفیت کولر های خنک کننده بر حسب BTU می باشد و شما معمولا این واحد را با نام هایی مانند کولر 18000، 24000 و … می شناسید. برای مثال(اعداد تقریبی هستند) اگر برای خنک کردن یک متر مربع از خانه شما نیاز به 20BTU باشد و برای هر شخص که در این فضا قرار دارد 600BTU را در نظر بگیریم. شما باید مقدار ظرفیت کولر خود را 10 درصد بالاتر از مقدار محاسبه شده خود در نظر بگیرید.

از طرفی دیگر نباید کولری بخرید که دارای ظرفیت خیلی زیادی باشد. زیرا یک کولر با ظرفیت بزرگ‌تر به طور مداوم روشن و خاموش می‌شود و نمی تواند رطوبت اتاق را کاهش دهد و شما همچنان احساس گرمی خواهید کرد.

باز نکردن پنجره‌ها و درها:

برای استفاده از کولر های اسپیلت بر خلاف کولر های آبی باید همه منافذ ارتباطی بین هوای داخل و خارج را مسدود کنیم. این کار باعث بازدهی بیشتر کولر های اسپیلت می شود و شاهد یک سکیل چرخشی هوا در خانه خواهیم بود.

آیا کولر را باید در طول روز مداوم روشن گذاشت؟

فرض کنید در ساعت 9 صبح برای کار می‌روید و ساعت 4 بعد از ظهر به خانه بر می‌گردید. فرض کنیم دمای ایده‌آل برای شما 24 درجه باشد. آیا روشن نگه داشتن کولر در تمام طول روز بهتر است؟ یا شما باید موقع خروج آن را خاموش کنید و موقع برگشت آن را روشن کنید؟

بیشتر افراد فکر می‌کنند که روش اول بهتر است، اما در واقع روش دوم از انرژی کم استفاده می‌کند. و صرفه‌جویی قابل ملاحظه ای برای شما خواهد داشت. دلیل این موضوع مربوط به یک سری فرمول های حرارتی می باشد که در این مطلب نمی گنجد و در آینده به صورت جداگانه راجع به آن صحبت خواهیم کرد.

تنظیم دمای کولر بر روی درجه خیلی پایین اشتباه است

تصور غلطی که بین بسیاری از افراد وجود دارد این است که اگر دما را روی  عدد کم تر تنظیم کنند اتاق سریعتر خنک می شود. اما این تصور کاملا اشتباه می باشد.

فرض کنید، در یک روز گرم تابستانی از محل کار آمده اید و دمای اتاق برای مثال حدود 45 درجه می باشد. حال شما با این تصور که اتاق را زود تر خنک کنید دمای کولر را روی 19 درجه تنظیم می کنید. در حالی که دمای متعادل 23 درجه می باشد. در واقع شما هرچه هم دما را کاهش دهید تاثیری در زمان خنک شدن اتاق ندارد و فقط باعث کار کردن بیشتر موتور کولر و مصرف بیشتر انرژی می شود . زیرا پس از رسیدن کولر به دمای مناسب 23 درجه ، بی جهت سعی در کاهش دما به 19 درجه دارد و ربطی به سریعتر خنک شدن خانه ندارد.

بنابراین کولر خود را بر روی یک دمای ایده‌آل تنظیم کنید و بگذارید  کار خود را انجام دهد.

 

روشن کردن پنکه به همراه کولر گازی بهتر می باشد

یک تصور دیگر این است که روشن کردن فنی مانند پنکه سقفی در خانه، به همراه کولر گازی اشتباه می باشد . اما این دیدگاه نیز غلط است. در واقع عملکرد کولر وقتی با پنکه ترکیب می شود بهتر است. البته اگر واقعا شرایط آب و هوایی خیلی گرم بود باید از این روش استفاده نمود زیرا برای شما هزینه اضافی خواهد داشت.

معمولا هوای خنک در دهانه کولر (جایی که تولید می شود)، تجمع می یابد. به این معنا که در دهانه ی کولر شاهد هوای خنک تری می باشیم.
حال برای جابجایی این هوای خنک به بقیه فضای خانه،  شما یا باید منتظر انتقال ترمودینامیکی و بحث های انتقال حرارتی باشید که این روند بسیار کند صورت می گیرد. اما شما با روشن کردن پنکه باعث انتقال سریع این توده هوای خنک به قسمت های دیگر خانه می شوید.
برای درک بیشتر اگز یک قطره رنگ را درون یک لیوان آب بیاندازیم کنید . به صورت معمول باید مدت زمانی را صبر کنید، تا رنگ در کل آب پخش شود. اما اگر آب را با یک قاشق بهم بزنید، رنگ در عرض چند ثانیه همه جا پخش می شود.

تعویض  و تمیز کردن فیلتر های کولر اسپیلت

مهم نیست که اتاقتان چقدر تمیز است، ذرات معلق در هوا وجود دارند که در طول روشن شدن کولر به داخل آن کشیده می شوند. برای جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی،  همه کولر ها دارای یک فیلتر برای جلوگیری از ورود ذرات هستند.

هر چه فیلتر تمیز تر باشد، بازده بیشتری خواهید داشت. افزایش ذرات جریان هوا را کاهش می‌دهد، که کولر برای جبران این هوای کم شده باید کار بیشتری انجام دهد و در نتیجه انرژی بیشتری را مصرف می کند. در بدترین حالت، یک فیلتر کثیف می‌تواند صورتحساب قبض شما را تا بیست و پنج درصد افزایش دهد.

سرویس سالایانه کولر اسپیلت

تعمیر و نگهداری منظم تنها طول عمر دستگاه شما را افزایش نمی‌دهد. بلکه باعث می شود کولر در بهینه ترین حالت بازدهی ممکن باشد که به معنی خنک سازی سریع‌تر و موثرتر در عیتن به حداقل رساندن مصرف انرژی است.

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و هزینه کم سالایانه کولر بهتر از خراب شدن کامل ان می باشد.