گوگل در مسیر کنسول های بازی و سرویس استریمینگ

گوگل قصد دارد کنسول معرفی کند یا صرفا یک پلتفرم استریمینگ؟

در ماه فوریه خبری مبنی بر اینکه گوگل در حال برنامه ریزی بر روی ساخت یک پلتفرم استریمنگ بازی می باشد منتشر شد. حال، به نظر می رسد که کمپانی Kotaku  بخشی از سخت‌افزار خود را برای استفاده از این سرویس گسترش می دهد.

هنوز مشخص نیست که آیا گوگل قصد دارد یک کنسول با قدرت بالا مانند ps4 و ایکس باکس را معرفی کند، یا قرار است صرفا دستگاه ضعیفی باشد که وظیفه ی سرویس دهی استریمینگ بازی ها را بر عهد دارد.

گوگل تا کنون در مورد این موضوع سکوت اختیار کرده است. اما اگر قرار است چیزی مانند یتی باشد، باید آن را یک محصول دسته دوم بدانیم.

این ایده با یتی شروع شد که به گیمرها اجازه می دهد تا حتی با سیستم های ضعیف نیز بازی ها با کیفیت بالا را انجام دهند و نیازی نباشد گیمر ، یک pc قوی با مشخصات بالا را خریداری نماید.

تصور می شود که این سخت‌افزار چیزی شبیه Chromecast برای بازی ها باشد. شایان‌ذکر است که یتی اولین کمپانی نیست که در این زمینه تلاش کرده است . اولین تصمیم جدی برای این نوع سرویس، توسط شرکت OnLive در سال ۲۰۱۵  شکل گرفت . پس از آن شاهد تلاش هایی از سوی سونی و انویدیا نیز بودیم و حتی مایکروسافت نیز در E3 اعلام کرد که پلتفرمی مشابه را در آینده نزدیک معرفی خواهد کرد.

یک مزیتی که گوگل ممکن است نسبت به سایر رقیبان خود داشته باشد، دسترسی به سرورها و مراکز داده‌ها در سرتاسر جهان است. در دیگر سرویس ها مشکل عمده وجود لگ در بازی ها بود که ممکن است گوگل در شرایط بهتری برای حل این مشکل باشد.

اما مشکل بزرگی که همچنان برای چنین سرویس هایی وجود دارد مربوط به پهنای باند می باشد که اگر چه سال به سال این موضوع در حال بهتر شدن می باشد اما هنوز بسیاری از مناطق دنیا وجود دارند که زیر ساخت لازم برای استفاده از سرویس استریمنگ بازی بر روی بستر اینترنت را ندارند.

آینده این نوع پلتفرم بسیار جالب و هیجان انگیز خواهد بود و باید دید در ماه ها و یا سال های آینده چگونه اجرا خواهد شد و واکنش دیگر شرکت ها نسبت به این خبر ها چه خواهد بود. به عنوان یکی از طرفداران بازی‌های PC و کسی که یک لپ تاپ ضعیف دارد باید منتظر این سرویس هستیم. اگر چه که به احتمال زیاد به دلیل تحریم ها این ویژگی ها برای گیمر های ایرانی به راحتی در دسترس نخواهد بود.

منبع thenextweb