آموزش تصویری تمیز کردن اجزا داخل مک بوک

در این مقاله سعی داریم نحوه تمیز کردن یک مک بوک را که ممکن است اجزا داخل آن بخصوص فن ها دچار گرد و خاک شده باشد و باعث بیش از حد داغ شدن لپ تاپ شود را آموزش دهیم.

اگر مک بوک شما بیش از حد معمول داغ شده است، ممکن است مشکل ناشی از گرد و خاک های درون فن‌ و قسمت های داخلی لپ تاپ باشد که باعث مسدود شدن آن بخش ها شده است. گرد و خاک می تواند مانع از خنک شدن بخش های مختلف مک بوک شما شود. در این مقاله آموزشی  نحوه تمیز کردن یک MacBook را به صورت تصویری فرا خواهید گرفت.

بازکردن مک بوک و باز کردن دل و روده آن ممکت است برای شما سخت و البته ترسناک باشد، اما در واقع این کار بسیار ساده می باشد. چون ما برای این کار فقط اولین پوشش را بر می داریم و کاری به اجزا دیگر نداریم. در واقع ما برای رسیدن به فن و اجزا خنک کنند فقط به باز کردن چند پیچ نیازمند هستیم.

مواد لازم :

قبل از اینکه شروع کنید به چند چیز نیاز خواهید داشت که برخی از آن‌ها را ممکن است همین الان در خانه داشته باشید. اگر هم ندارید می توانید از فروشگاه ها تهیه نمایید.
یک پیچ گوشتی مناسب پیچ های لپ تاپ شما.
هوای فشرده : راه آسان برای خلاص شدن از بیشتر گرد و غبار . (خیلی ضروری نمی باشد)
پنبه : برای برداشتن ذرات سرسخت گرد و غبار و یا خاک .

مرحله اول : باز کردن پوشش پشتی مک بوک پرو

این مرحله تقریبا برای همه مدل های مک بوک یک‌سان است , به جز مدل‌های  جدید لمسی که به این صورت نمی باشند. لپ تاپ خود رو بر عکس کنید، به گونه ای که قسمت پشتی آن روبروی شما باشد. حال با پیچ گوشتی پیچ هایی را که در تصویر زیر نمایش داده شده است یکی یکی باز کنید.  دقت کنید هر پیچی را که باز می کنید جایی بگذارید که دقیقا بدانید مربوط به چه قسمتی بوده است زیرا برخی از این پیچ ها اندازه های مختلفی دارند.

هنگامی که همه پیچ‌ها را باز کردید، می‌توانید کاور پشتی مک بوک را جدا کنید . برخی از مدل‌های دارای یک جفت گیره کوچک هستند که کاور را در مرکز نگه داشته است. کافی است به آرامی درب را بلند کنید تا گیره ها آزاد شوند.

مرحله دوم : بازرسی اجزا داخلی و  فن ( ها )

با برداشتن کاور , شما اکنون به بخش های داخلی مک بوک خود دسترسی دارید . یک نگاه اجمالی بر روی قسمت های مختلف داشته باشید تا ببینید گرد و غبار در چه قسمت هایی وجود دارد .


سپس، فن خنک‌کننده را پیدا کنید .  ممکن است بیش از یک فن، بسته به مدل لپ تاپ شما وجود داشته باشد، اما تشخیص آن آسان است . فقط به دنبال چیزی شبیه پنکه بگردید. این محل احتمالا جایی است که بیش‌ترین گرد و غبار وجود دارد، زیرا فن‌های خنک‌کننده هوا را از محیط اطراف خود به داخل می‌کشند . بنابراین با توجه به وجود گرد و خاک در هوا ، آن ها به سمت داخل کشیده می شوند.

مرحله سوم : به آرامی هر گونه گرد و غبار را تمیز کنید

سپس , می‌توانید از هوای فشرده ( البته می توانید از سشوار با هوای خنک نیز استفاده کنید هوای گرم ممکن است به دستگاه آسیب وارد کند ) برای از بین بردن گرد و خاک استفاده کنید.
زمانی که به پنکه رسیدید , مطمئن شوید که از یک انگشت برای نگه داشتن پنکه استفاده کنید زیرا ممکن است به دلیل چرخش بیش از حد توسط هوای فشرده یا باد سشوار یاتاقان موتر آسیب ببیند.

اگر گرد و غبار هنوز باقی مانده است بوسیله ی یک پنبه آن بخش ها را نیز تمیز کنید.

زمانی که این کار را انجام دادید، کافی است دوباره پوشش پشتی مک بوک را سر جای خود قرار دهید و یکی یکی پیچ ها را سر جای خود نصب نمایید.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید