10 خاصیت شگفت انگیز شنا کردن از کاهش وزن تا جلوگیری از پیری

شنا کردن چه در دریا و چه در استخر دارای خاصیت های بسیاری برای بدن از جمله کاهش وزن کاهش استرس و بیماری های قلبی می باشد .

اگر دوست ندارید در یک سالن ورزش عرق کنید و از این طریق وزن کنید و سالم بمانید، شنا کنید ! شنا یکی از بهترین تمرینات ایروبیک است. متخصصان این تمرین سرگرم‌کننده را به همه توصیه می‌کنند. چون شنا فواید زیادی برای سلامتی دارد و برای این ورزش سن ملاک نیست. شما می‌توانید از شنا کردن با خانواده , دوستان , حیوانات خانگی و یا فقط خود , هر زمان و هر جایی لذت ببرید .

10 خاصیت شگفت انگیز شنا کردن

۱ کاهش وزن

شنا کردن یک روش عالی برای سوزاندن کالری‌های اضافی است. هر چه کالری بیشتری بسوزانید چربی بیشتری را از دست خواهید داد. در نتیجه بدن شما شروع به از دست دادن چربی های اضافی خواهد کرد. دانشمندان کره‌ای آزمایش روی کودکان چاق را انجام دادند و دریافته اند که شنا و دیگر ورزش‌های آبی به کاهش جرم چربی در بدن  و در نتیجه کاهش وزن کمک می کند.

۲ تقویت و استحکام استخوان

جرم استخوان با افزایش سن، به ویژه در زنان کاهش می‌یابد . شنا کردن می‌تواند به جلوگیری از آسیب استخوان ناشی از سن و دیگر تمرینات ایروبیک کمک کند . هم چنین برای افراد مبتلا به درد مفاصل و یا ورم مفاصل نیز مفید است. طی آزمایشاتی که توسط دانشمندان صورت گرفته است. دریافتند که شنا کردن پوکی استخوان را بهبود می بخشد و باعث تقویت استخوان‌ها می شود.

۳ بهبود سلامت قلب

شمار افرادی که از بیماری‌های قلبی رنج می‌برند، در این سال های گذشته افزایش‌یافته است . بنابراین اگر شما یک سبک زندگی بی‌تحرک داشته باشید و احساس می کنید رفتن به سالن ورزش برای شما سخت است، سعی کنید با ورزش های آبی سلامت خود را حفظ کنید. این ورزش هوازی به بهبود سلامت قلب و حفاظت شما در برابر بیماری‌های قلبی و عروقی کمک خواهد کرد . در حقیقت , مطالعات مختلف نشان داده‌اند که شنا یکی از بهترین تمرین‌هایی است که قلب شما را در شرایط خوب نگه می‌دارد .

۴ به کودکانی که دچار فلج مغزی هستند کمک می‌کند

فلج مغزی یکی از اختلالات شایع در کودکان است و حدود 4 نفر از 1000 نوزاد یا کودکان در گروه‌های سنی مختلف را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. ورزش کردن می‌تواند به کودکان مبتلا به فلج مغزی، برای بهبود عملکرد آن‌ها کمک کند . با این حال، عنصر سرگرمی باید در کنار تمرین وجود داشته باشد تا تجربه خوبی  را به کودک منتقل کنند. دانشمندان استرالیایی دریافته اند که کودکان مبتلا به فلج مغزی از شنا کردن لذت می‌برند و آن‌ها از این کار خسته نمی شوند .

۵ بهبود انعطاف‌پذیری

انعطاف‌پذیری یعنی توانایی حرکت مفاصل شما به اندازه ممکن است . زمانی که شنا می‌کنید، از دست و پا و شکم و همه اعضا بدن خود برای به جلو رفتن و روی آب ماندن استفاده می‌کنید . شنا کردن هر روز به بهبود انعطاف‌پذیری بدن کمک می‌کند و در نتیجه درد مفاصل را کاهش می‌دهد.

۶ بهبود هماهنگی بدن

این کار بدیهی است که شنا کردن نیاز به هماهنگی زیادی بین پاها، بازوها، سر، سینه و چشم‌ها دارد . هدف شما تفریحی، درمانی، و یا رقابت باشد، شنا به بهبود حرکت بدن و هماهنگی بین اعضای بدن کمک می‌کند.

۷ کاهش تری گلیسرید در افراد مسن

هر چه سطح تری گلیسرید بالاتر باشد، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و مرگ زودرس بیشتر می‌شود . دانشمندان طی یک آزمایشی که بر روی زنان میانسال انجام دادند، دریافتند که زنانی که 60 دقیقه در روز به مدت 3 هفته شنا می‌کنند، وضعیت جسمانی بهتری دارند، وزن کم می‌کنند و از نظر سطح تری گلیسرید در سطح بهتری می باشند.

۸ بهبود آسم

آسم ناشی از التهاب مجاری هوایی است که راه عبور هوا را مسدود می‌کند و باعث سختی در تنفس کشیدن می‌شود . مطالعات مختلف نشان داده‌اند که شنا می‌تواند به کاهش حملات آسم کمک کند و حتی از تمریناتی که بر روی زمین انجام می شود سودمندتر است.

۹ کیفیت خواب را بهبود می‌بخشد

اگر در خوابیدن مشکل دارید , باید شنا کردن را امتحان کنید . شنا شامل مجموعه ای کامل از تمرینات ایروبیک می باشد و اگر تا به حال شنا رفته باشید حتما متوجه شده اید که چه قدر خسته‌کننده می باشد. دلیل این است که کل بدن شما، همراه با مغز , دائما در حال فعالیت می باشد و پس از شنا کردن حسابی بدن شما خسته می شود.

۱۰ کاهش سرعت پیری

در واقع برگشتن به زمان جوانی غیر ممکن است، اما شنا می‌تواند به شما کمک کند که جوان‌تر به نظر برسید . به این خاطر که شنا در بهبود روحیه شما نیز تاصیر دارد و به نوبه خود استرس اکسیداتیو را در بدن کاهش می‌دهد . در نتیجه , بدن شما به طور معمول  و بدون کاهش توان به فعالیت خود ادامه خواهد داد.

 

منبع stylecraze
خبرنامه
خبرنامه
دریافت جدیدترین مطالب
در هر زمانی می تواند خرنامه را لغو کنید.
ممکن است شما دوست داشته باشید
دیدگاه بگذارید