[ آموزش کامل و تصویری ] نصب ویندوز ۷/۸/۱۰ روی مک با boot camp

با ما همراه باشید تا آموزش کامل نصب ویندوز 7/8/10 روی مک با boot camp را به صورت گام به گام و تصویر به شما آموزش دهیم. در این روش نصب از طریق سی دی و فایل iso  با فلش آموزش داده شده و تمامی نکات مورد نیاز گفته شده است. با ما همراه باشید.

اگر دارید این مطلب را می خوانید ، پس شما یک لپ تاپ یا کامپیوتر مک دارید، اما می خواهید ویندوز را بر روی آن اجرا کنید؟ این کار شدنی است:  مدت کوتاهی پس از اینکه اولین مک های مبتنی بر اینتل در سال 2009 وارد بازار شدند ، اپل ابزاری را به نام بوت کمپ ( Boot Camp ) منتشر کرد که صاحبان مک را قادر می ساخت  با فشار دادن یک دکمه سیستم عامل ویندوز را بر روی آن راه اندازی کنند. شما با بوت کمپ می توانید با هر بار روشن کردن سیستم خود بین مک و ویندوز سوییچ کنید

احتمالا رایج ترین دلیل برای اینکه دارندگان مکینتاش بخواهند از Boot Camp  استفاده کنند ، بازی های ویندوزی می باشد که برای مک وجود ندارد . به عنوان مثال، بازی هایی مانند Star Trek Online، Tera و Star Wars که فقط در ویندوز اجرا می شوند. بوت کمپ در اجرای نرم افزار ویندوز بهتر از ماشین های مجازی مانند Parallels یا VMWare Fusion که ویندوز را در سیستم عامل مک شبیه سازی می کنند ، عمل می کند. در ادامه  چگونگی راه اندازی Boot Camp و نصب ویندوز را آموزش می دهیم.

 • بررسی نیازمندی های سیستم و انتخاب ویندوز مناسب

اول از همه شما نیاز به نسخه 64 بیتی ویندوز دارید. کدام نسخه  بودن آن نیاز به دانستن سن مکینتاش شما می باشد.  کسانی که مک بوک آن ها مربوط به اواسط سال 2012 و  نسخه های جدیدتر می باشد می تواننداز ویندوز 8 و 10 استفاده کنند، در حالی که مدلهای قبل از اواسط سال 2012 تنها می توانند ویندوز 7 و 8 را نصب کنند.

پس از دانستن این مرحله نسخه مورد نظر خود را می توانید از سایت های مختلف ایرانی دانلود نمایید.

از آنجا که نسخه های مختلف ویندوز ، نیازمند به مقادیر مختلفی از رم، فضای هارد دیسک و سرعت پردازنده هستند،  این موضوع را در مورد مک بوک خود چک کنید تا از این بابت مشکلی نداشته باشید. برای این کار:

 1. پس از تهیه نسخ مورد از ن ویندوز خود : ویندوز 10، ویندوز 8 یا ویندوز 7.
 2. روی منوی Apple در سمت راست بالا کلیک کنید و About This Mac را انتخاب کنید.
 3. حال مشخصات مک خود مانند پردازنده و حافظه با نسخه ویندوزی که می خواهید نصب کنید ، مقایسه کنید.
 4. اگر مک شما مشخصات ویندوز مورد نظر را نداشته باشد باید ، ویندوز پایین تری را برای این کار انتخاب نمایید.
 • اطمینان حاصل کنید که مک شما دارای فضای هارد کافی می باشد

برای استفاده از Boot Camp، شما باید حداقل 55 گیگابایت فضای آزاد بر روی هارد دیسک مک خود داشته باشید. بوت کمپ می گوید که فقط 50 گیگابایت نیاز است ، اما پشتیبانی خود اپل 55 گیگابایت را توصیه می کند.

   1. برای مشاهده فضای  موجود، روی منوی Apple در سمت چپ بالا کلیک کنید و سپس About This Mac را انتخاب کنید.
   2. بر روی Storage کلیک کنید تا بتوانید فضای آزاد فضای هارد دیسک خود را ببینید.
   3. اگر شما 55 گیگابایت فضای آزاد نداشته باشید، مجبورید فایل ها را حذف یا انتقال دهید تا زمانی که این فضا آزاد شود.
 • بروزرسانی و تهیه بکاپ

قبل از اینکه بوت کمپ را اجرا کنید، اپل توصیه می کند که سیستم شما آخرین بروزرسانی را داشته باشد و از فایل های مهم خود بکاپ تهیه کنید.

نصب ویندوز

زمان مرحله اصلی یعنی نصب ویندوز بر روی سیستم مک فرا رسیده است. اگر شما یک سیستم مک از سال 2015 به بعد دارید مراحل کار ساده تر می باشد. اما اگر نسخه قدیمی تری دارید و یا یک کپی از ویندوز بر روی دی وی دی یا فلش دارید ، قضیه کمی متفاوت می باشد . البته هر دو روش به صورت جداگانه در ادامه آورده شده است . پس نگران چیزی نباشید.

آموزش نصب ویندوز برای سیستم مک های بعد از 2015 : نصب ویندوز از یک فایل ISO

این روش احتمالا ساده ترین راه برای نصب ویندوز است، اما تنها برای مکینتاش های از سال 2015 به بعد  کار می کند.

   1. نسخه  ISO ویندوز را دانلود کنید.
   2. تمام برنامه های باز ببندید و سپس پنجره جست و جو  را باز کنید. بر روی Applications کلیک کنید و سپس به پوشه Utilities بروید.
   3. Boot Camp Assistant را باز کرده و سپس روی Continue کلیک کنید.
   4. اکنونChoose را بزنید و فایل ISO را انتخاب نمایید.
   5. گام بعدی این است که مقداری از فضای خود را به ویندوز اختصاص دهید. شما یک نوار لغزنده را خواهید دید که می توانید به کمک آن این مقدار را مشخص کنید.
   6. اسلایدر را حرکت دهید تا فضای بیشتری را برای پارتیشن ویندوز خود داشته باشید. به خاطر داشته باشید که هر مقدار فضایی که بر می دارید از فضای موجود شما برای Mac کم می شود.
   7. هنگامی که پارتیشن خود را تعیین کردید، Install را بزنید. با این کار مک وارد مرحله نصب ویندوز می شود.
   8. هنگامی که فرایند نصب از شما برای نصب ویندوز سوال کرد، مطمئن شوید که درایوی با نام BOOTCAMP را برای آن انتخاب کنید.
   9. ویندوز شروع به نصب خواهد کرد. سپس شما باید برخی از انتخاب ها را برای چیزهایی مانند زبان، تم و  صفحه کلید انجام دهید. چندین دقیقه طول خواهد کشید تا روند راه اندازی به پایان برسد.
   10. در نهایت، شما به صفحه دسکتاپ ویندوز خواهید رسید. حال  Boot Camp باید در یک پنجره جدید ظاهر شود. شرایط را قبول کنید و پس از آن نصب درایور های ضروری آغاز می شود. بعد از اینکه نصب شد، از شما خواسته می شود سیستم را دوباره راه اندازی کنید، روی Yes کلیک کنید.
   11. اگر ویندوز 10 را نصب کردید، باید از Apple Software Update برای جلوگیری از مشکلات احتمالی در در شناختن درایور ها استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که شما به اینترنت متصل هستید و سپس روی دکمه Start در پایین سمت چپ کلیک کرده و Apple Software Update را باز کنید. ( البته شاید برای نسخه های کپی آپدیت لازم نباشد).
   12. در بالا باکس ، تمام به روز رسانی های موجود را انتخاب کنید و سپس روی Install Items کلیک کنید. ویندوز می پرسد آیا اجازه می دهید Apple Software Update تغییرات را اعمال کند، روی Yes کلیک کنید.
   13. پس از نصب کامل، از شما خواسته می شود تا restart کنید. روی Ok کلیک کنید و اکنون مک شما باید در یک نسخه کاملا از ویندوز 10 راه اندازی مجدد شود!

برای جابجایی بین مک و ویندوز، در طول بوت و یا دنباله راه اندازی مجدد کلید Option را نگه دارید تا منوی OS-selection برای شما نمایان شود.

   • نصب ویندوز در مک های قبل از 2015

روند نصب ویندور در سیستم های مک قبل از 2015 روند کمی پیچیده تر است. روش ساده تر (و گزینه مورد نظر ما) استفاده از Boot Camp Assistant است، اما شما همچنین می توانید این کار را از روی یک فلش یا دیسک انجام دهید.

اجرا از طریق Boot Camp Assistant

   1. تمام برنامه های باز را ببنید و سپس پنجره جست و جو را باز کنید. روی Applications کلیک کنید و سپس به Utilities بروید.
   2. در پوشه Utilities دوبار روی Boot Camp Assistant کلیک کنید.  روی Continue کلیک کنید تا تنظیمات شروع شود.
   3. اطمینان حاصل کنید که آخرین Windows support software از Apple را دانلود کرده اید. این نرم افزار به شما اجازه می دهد تا درایورهای فعلی را بر روی ویندوز نصب کنید. اکنون روی Continue کلیک کنید.
   4. در صورت درخواست مجوزهای administrative  ، آنها را وارد کنید. سپس برای اینتر کلیک کنید تا روند دانلود نرم افزار ها شروع شود.  شما باید Windows support software را در یک USB که به مک خود متصل نموده اید ، نصب کنید.
   5. پس از اتمام دانلود، assistant شما را به ایجاد یک پارتیشن برای ویندوز دعوت خواهد کرد. این عمل مقدار فضای لازم برای اختصاص دادن به ویندوز را بدون پاک کردن MacOS ، جدا می کند.
   6. در این مرحله، یک نوار لغزنده را مشاهد می کنید که هارد دیسک شما را نشان می دهد. در اینجا می توانید تصمیم بگیرید چه مقدار از فضای هارد دیسک را به ویندوز خود اختصاص دهید.
   7. هنگامی که مقدار مورد نظر را تعیین کردید ، روی Partition کلیک کنید. OS X آغاز به ساختن پارتیشن خواهد کرد. این روند ممکن است چند دقیقه ای وقت شما را بگیرد.

نصب ویندوز ار روی فلش یا درایو اپتیکال اکسترنال

این روش کمیصبوری می خواهد. ( یک جایگزین بهتراستفاده از نرم افزار های مدیریت ISO مانند Toast Titanium می باشد که نیاز شما را به فلش درایو یا دی وی دی بر طرف می کند.)

   1. فلشی که درون آن ویندوز قرار دارد به سیستم متصل کنید.
   2. هنگامی که media  در Finder ظاهر  شدند،  بر روی Go کلیک کنید و سپس Utilities> Disk Utility را انتخاب کنید.
   3. در Disk Utility، درایو نوری  یا USB را انتخاب کنید تا هایلایت شود.
   4. در قسمت File، گزینه New Image را انتخاب کرده و DVD یا فلش درایو ویندوز را انتخاب کنید.
   5. از منوی فر Image Format، گزینه DVD / CD را انتخاب کنید و None را برای encryption انتخاب کنید.
   6. فایل را با یک نام ذخیره کنید و در صورت درخواست، نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید. یک نوار پیشرفت ظاهر خواهد شد و ممکن است چند دقیقه تکمیل آن به طول انجامد.
   7. پس از انجام، دی وی دی ویندوز یا فلش خود را جدا کنید.
   8. با Finder ، آدرس فایلی را که در مرحله 6 ذخیره کرده اید قرار دهید. فقط یک بار کلیک کنید تا آن انتخاب شود. و سپس برای تغییر نام فایل ، اینتر را بزنید. شما باید آن را با فرمت فایل “.iso” در انتهای نام تغییر دهید. یک پنجره نمایش داده می شود که شما باید“Use .iso” را انتخاب کنید.
   9.  به  Applications > Utilities بروید و سپس Boot Camp Assistant را باز کنید. اطمینان حاصل کنید که باکس های زیر تیک می خورند:  یک دیسک نصب ویندوز 8 یا بالاتر را ایجاد کنید ؛ آخرین Windows support software را از اپل دانلود کنید و  سپس ویندوز 8 یا نسخه بعدی را نصب نمایید.
   10. فایل ISO تغییر نام داده شده خود را هنگامی که درخواست شد تعیین کنید و برای شروع نصب ویندوز روی OK کلیک کنید.
   • نحوه انتخاب سیستم عامل در هنگام راه اندازی

حالا که شما MacOS و ویندوز را روی مک خود نصب کرده اید، می توانید انتخاب کنید که سیستم عامل در هنگام راه اندازی با کدامیک راه اندازی شود.

   1. هنگامی که کامپیوتر خود را روشن یا راه اندازی مجدد کنید، کلید Option را برای انتخاب منوی OS-selection نگه دارید.
   2. در این مرحله سیستم عامل مورد نظر خود را با دو بار کلیک کردن راه اندازی کنید..

امیدواریم با این آموزش کامل توانسته باشید سیستم عامل ویندوز را بر روی سیستم مک نصب کرده باشید.

ممکن است شما دوست داشته باشید