تغییر قطب های زمین سریعتر از آنچه که تصور می شد روی می دهد

مطالعات جدید نشان می دهد میدان مغناطیسی زمین سریعتر از پیش بینی ها در حال تغییر است و این موضوع برای ماهواره های در مدار زمین یک تهدید است.

ممکن است فکر کنیم که یک قطب نما همیشه به سمت شمال اشاره می کند، اما اگر قطب های مغناطیسی زمین تغییر کنند، چه اتفاقی می افتد؟ این تغییر در حرکت قطب های زمین در گذشته اتفاق افتاده است و به گفته ژئوفیزیک، دوباره می تواند از آنچه که فکر می کردیم سریعتر اتفاق بیافتد.

فلز مایعی که در هسته زمین قرار دارد باعث ایجاد یک میدان مغناطیسی در سیاره زمین شده است. اما هنگامی که این مایع در جهتی متفاوت با جریان فعلی حرکت کند ، می تواند تاثیر زیادی بر میدان مغناطیسی ما داشته باشد.

در روز سه شنبه، محققانی از چین ، یک مطالعه را منتشر کردند که نشان می دهد این حرکت و معکوس شدن قطب های مغناطیسی سیاره می تواند بسیار سریعتر از آنچه در تصور میشد رخ دهد . گرچه پیش از این ژئوفیزیک دان ها معتقد بودند که چنین پدیده ای هر چند صد سال رخ می دهد ، شواهد جدید نشان می دهد که آخرین تغییر ژئومغناطیسی ، در آغاز آخرین عصر یخبندان، فقط 144 سال طول کشید – حدود 30 برابر سریعتر از آنچه قبلا تصور می شد.

محققان توانستند این نوسانات سریع در قطب های زمین را با تحلیل استالاگمیت ها در غارهای آهکی، که چندین مورد از آنها هنوز مغناطیسی بودند و سن آنها به آسانی قابل تعیین بود، کشف کنند.

چرا تغییر ژئومغناطیسی ممکن است رخ دهد

پیشنهاد می کنیم:

محققان می گویند دلایل مختلفی برای باور دارند که یک تغییر قطبی دیگر ممکن است به زودی اتفاق بیفتد.

اولا میدان مغناطیسی زمین تقریبا 10 درصد ضعیف تر از زمانی است که در 175 سال پیش ثبت شد، به این معنی که قطب ها مستعد تغییر هستند.

دوما، قطب های مغناطیسی به سرعت در حال حرکت هستند. قطب شمال در شمال کانادا قرار دارد. اما ، هر ساله 50 کیلومتر (31 مایل) به سمت سیبری حرکت می کند.

استدلال نهایی آنها این است که : معکوس شدن میدان مغناطیسی زمین بسیار زمان می برد. به طور متوسط ​​این اتفاق هر 200،000 تا 300،000 سال می افتد ، و آخرین بار  حدود 780،000 سال پیش رخ داده است . با این حال، از آن زمان تا کنون سیاره چندین “excursions”  (گشت و گذار ) به اصطلاح ژئومغناطیسی را دیده است که قطبهای مغناطیسی زمین را به طور دائم تغییر نمی دهند، اما باعث می شوند که هر از گاهی، هرچند کوتاه مدت، حرکت کنند.

در حالی که چنین تغییر قطب هایی  هیچ تهدیدی در کوتاه مدت برای بشریت ایجاد نمی کند، اما کارشناسان هشدار می دهند که می تواند باعث سقوط و خارج شدن ماهواره ه از مدار شود. با این حال، این یک خطر جدید نیست؛ به عنوان میدان مغناطیسی زمین ضعیف تر می شود، نتواند این ماهواره ها را از اشعه خطرناک و ذرات منتشر شده توسط خورشید محافظت کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید