رباتیک : تا چه حد در مورد این صنعت نو پا می دانید؟

0

اغلب ما یک درک سطحی از ربات و هوش مصنوعی آن هم به واسطه فیلم‌ها و رمان‌های علمی‌تخیلی که پخش می شوند داریم. در حالی که ، ربات‌ها و هوش مصنوعی در حال حاضر دارای رشد و جهش بسیار بالایی هستند. حضور آن ها در زندگی امروزی ما، بسیار بیشتر از داستان‌های تخیلی می باشد . در یک دهه گذشته ، رباتیک ، طیف وسیعی از تحولات را در صنایع مختلف ایجاد کرده‌است و به سرعت در حال گسترش وپیشرفت می باشد.

آیا تا به حال دیده‌اید که یک ربات در خیابان راه می‌رود ؟ مطمئنی ؟ این تصور هر روز به واقعیت نزدیک تر شود .

ربات نخستین بار از کجا آمد؟

مجله “wired “ می گوید اولین بار کلمه ” Robot” را در یک بازی در سال ۱۹۲۱ که توسط کارل کاپک به نام  “Rossum’s Universal Robots” نوشته شده بود، استفاده شده است. واژه ربات از یک واژه متعلق به کشور چک گرفته شده‌است ، اگرچه تعریف رسمی برای ” ربات ” دشوار است اما برخی از ویژگی‌ها به افزایش این مفهوم کمک می‌کنند . برای اینکه یک ربات وجود داشته باشد، باید چیزی را در نظر بگیریم که حضوری فیزیکی داشته باشد، قادر به درک و یا دستکاری محیط اطراف باشد و بتواند به صورت مستقل تصمیم‌گیری کند . ربات‌ها از زمان آغاز به کار ، شکل‌های بی شماری را در تصورات نویسندگان ، نویسندگان فیلمنامه ، داستان سراها و مخاطبان خود به دست آورده‌اند . و نمونه‌های واقعی امروزه حتی شکل های بسیار متفاوت تری را به خود گرفته اند.

امروزه ربات ها چگونه به ما کمک می کنند؟

اگرچه ممکن است اکنون اگر از یک نفر در خیابان در مورد ربات ها سوال کنید سریعا ذهنش به سمت فیلم هایی مانند تبدیل شوندگان و یا لیگ عدالت برود ، اما باید گفت که ربات‌ها هم اکنون در صنایعی مانند کارخانه های تولیدی (  بازو های رباتیکی که روی خطوط مونتاژ قرار دارند و یا در یک آزمایشگاه‌  ) مورد استفاده قرار می گیرند و به تازگی نیز گام هایی ابتدایی را به سوی صنعت حمل و نقل و خودروهایی بی سرنشین و حتی در بخش کشاورزی برداشته اند.

ربات هایی که امروزه ما در اکثر خبر ها می خوانیم نمونه های اولیه هستند و در حال سپری کردن دوران آزمایش و توسعه خود می باشند .اما در عین حال ، برخی از پروژه های رباتیک دیگر به شدت توسعه‌یافته و قوی هستند و هم اکنون از آن ها در کارخانه‌ها ، تاسیسات تحقیقاتی ، مراکز اجرایی و …. مورد استفاده قرار می‌گیرند .

ربات dasiy اپل

امداد رسانی در بلایای طبیعی بخش دیگری است که در آن رباتیک تاثیر عمده‌ای دارد . سیستم‌ هواپیماهای بدون سرنشین ( UAS ) ، پهپاد ها و دیگر ربات‌های مشابه عموما در عملیات نجات بعد از یک رخداد طبیعی ، مورد استفاده قرار می گیرند . تکنولوژی رباتیک به قدری پیشرفته شده‌است که UAS می‌تواند ۸ ماموریت نجات را در عرض ۴۵ دقیقه انجام دهد .

دولت ایالات‌متحده آمریکا و دیگر مراکز واکنش سریع بین المللی ،  بر روند و افزایش کاربرد های رباتیک و هوش مصنوعی ( AI ) در هنگام بلاهای طبیعی نظارت دارند .  حملات ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ ، اولین کاربرد رباتیک به صورت مستند ، هنگام عملیات جستجو و نجات را نشان می‌دهد .

شرکت های تحقیق و توسعه ، شرکت های فن آور و دانش بنیان زیادی در سراسر جهان به صورت هماهنگ برای توسعه برنامه های کاربردی رباتیک و هوش مصنوعی به منظور تسهیل عملیات های نجات و امداد تلاش می کنند.

پیشگامان در رباتیک

بسیاری از شرکت‌ها تلاش می‌کنند تا سطح رباتیک را به قله‌های جدیدی ارتقا دهند . بدون شک برخی از شماها  نام برخی از شرکت هایی نظیر گوگل ، تویوتا و اپسون را شنیده‌اید . با این حال ، نهادهای دیگری هم وجود دارند که گام‌های مهمی در زمینه رباتیک برداشته اند. بعضی از آن ها عبارتتند از عبارتند:  iRobot ، خالق ربات های خانگی، Rethink Robotics یکی دیگر از قدیمی‌ترین شرکت‌های رباتیک می باشد که یک ربات انسان‌نما به نام باکستر را در سال ۲۰۱۲ ساخته است و توانست توجه زیادی را به خود جلب نماید.  کمپانی فستو نیز از دیگر شرکت های فعال می باشد و ربات هایی شبیه حیوانات می سازد. و یا شاید باید به کمپانی داینامیک بوستون اشاره کرد که ربات هایی بسیار شبیه به انسان می سازد.

 

آینده رباتیک

در مقاله ای نوشته شده در سال ۲۰۱۶، با عنوان ” آینده روباتیک ” ، ZDNet پیش‌بینی می‌کند که پیشرفت های جدید در زمینه رباتیک مربوط به بخش همکاری این ربات ها می باشد ( ربات‌هایی که در تعامل و همکاری با انسان‌ها کار می‌کنند ) و تعداد بیشتری از ربات‌ها نیز در زمینه‌هایی فراتر از تولید که شامل تجارت ، حمل ونقل و خدمات درمانی می‌شوند ، ظاهر خواهند شد.

برای صنایع حمل و نقل نیز با توجه به پیاده سازی نقش جدید ربات ها می تواند شاهد تحول عظیمی در آینده باشد. . در حقیقت ، اکثر شهر های جهان در حال حاضر مشغول اجرایی کردن شکل های مختلفی از هوش مصنوعی در خدمات حمل و نقل عمومی خود هستند . یکی از اشکال برجسته حمل و نقل آینده هایپر لوپ می باشد و انتظار می‌رود که هایپر لوپ ها تا سال ۲۰۲۰ با سرعت ۷۵۰ متر بر ساعت مسافران را جابجا کنند.

تکنولوژِی انقلابی هایپرلوپ

به طور مشابه ، خودروهای بدون سرنشین نیز در ماه‌های اخیر سهم قابل توجهی از خبر های رسانه ها را به خود اختصاص داده اند.

هر چند برخی از مطبوعات سعی دارند دید عمومی را در مورد برنامه های این چنینی منفی نمایش دهند. اما این حوزه نیز بخش اجتناب ناپذیری از چشم انداز آینده خواهد بود.
با توجه به مزایای بسیار زیادی که ربات ها و هوش مصنوعی در طیف وسیعی از برنامه ها و پروژه های حال حاضر دارند ، مطمئنا این روند رشد و توسعه در زمینه رباتیک کند تر نخواهد شد.

می توان روزی را متصور بود که ربات‌ها با ما در خیابان ها راه می روند ، غذا ها را برای ما در رستوران‌ها درست کنند . ویا زودتر از چه که فکر می کنید در کنار ما مشغول به کار شوند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
دیدگاه بگذارید