محاسبه دقیق اضافه وزن و چاقی با RFM به جای BMI

فرمول RFM از دقت بیشتری برخوردار است و تفاوت جنسیتی را نیز لحاظ می کند.

محققان فرمول جدیدی برای محاسبه اضافه وزن و چاقی با نام RFM معرف کرده اند که دقیق تر از  BMI عمل می کند.

شاخص توده بدنی ، یا BMI ، یک فرمول مورد استفاده رایج برای تعیین و اندزه گیری چاقی و داشتن اضافه وزن می باشد. این شاخص به شما نشان می دهد که در کدام دسته از کم وزنی ، نرمال ، اضافه‌وزن و یا چاقی قرار دارید. محاسبه BMI از طریق تقسیم وزن (کیلوگرم) بر قد به توان دو (متر مربع) می باشد. اما از آنجا که این فرمول تفاوت‌های جنسیتی را در نظر نمی‌گیرد و بین جرم استخوان ، تود عضلانی و چربی اضافی تمایزی قائل نمی‌شود خیلی نتایج دقیقی را نمی دهد . محققان در مرکز درمانی Cedars-Sinai فرمول جدیدی را ارائه کرده اند و ادعا می کنند این فرمول تصویر دقیق‌تری از چربی بدن را نشان می دهد .

بر خلاف BMI، فرمول جدید توسعه‌یافته در Cedars-Sinai فقط به قد و اندازه دور کمر نیاز دارد. شاخص توده چربی نسبی ، یا RFM ، همچنین بین جنسیت تفاوت قائل شده است و  برای آن ها دو فرمول جداگانه تعریف شده است :

مردان : ۶۴ – ( ۲۰ x قد در واحد متر/ دور کمر در واحد متر ) = RFM
زنان : ۷۶ – ( ۲۰ * قد در واحد متر / دور کمر در واحد متر ) = RFM

بسیاری از متخصصان پزشکی معتقدند که چربی اضافی اغلب در اطراف شکم جمع (روش های کاهش چربی دور شکم ) می‌شود ، به همین خاطر بسیاری از متخصصان پزشکی باور دارند که اندازه‌گیری‌ محیط کمر شاخص با ارزش تری برای محاسبه مشکلات اضافه وزنی می باشد . حال یافته های این مرکز درمانی نیز همین موضوع را نشان می دهد.

براساس تحقیقاتی که توسط مراکز کنترل و پیش گیری بیماری ها ، بر روی یک جامعه آماری متشکل از 12 هزار نفر شخص بزرگ سال صورت گرفته است ، محققان بیش از ۳۰۰ فرمول بالقوه را برای محاسبه چربی بدن آزمایش کردند . پس از اینکه فرمول RFM بر روی  3500 نفر صورت گرفت . آن ها مقدار خروجی از این محاسبه را با مقادیر اسکن شده DEXA مقایسه کردند. اسکن DXA برای اندازه‌گیری چگالی استخوان مورد استفاده قرار می‌گیرد و روشی دقیق برای اندازه‌گیری بافت بدن ، استخوان ، ماهیچه و چربی به حساب می آید . نتایج به دست آمده از فرمول RFM  بیشترین تطابق را با اسکن DXA داشت.

ریچارد برگمن ، نویسنده ارشد این مطالعه و مدیر مرکز تحقیقات Cedars-Sinai  ، می‌گوید :
” فرمول RFM در یک پایگاه اطلاعاتی بزرگ تایید شده‌است ، این یک شاخص جدید برای سنجش چاقی بدن است که می‌تواند به راحتی برای جامعه پزشکی که در تلاش برای درمان بیماران مبتلا به اضافه‌وزن هستند و اغلب با مشکلات جدی در حوزه سلامت مانند دیابت ، فشار خون بالا و بیماری‌های قلبی روبرو می شوند ، مورد استفاده قرار گیرد .”
اریسون ولکات ، رییس این مطالعه ، می‌گوید :
” RFM پیش از این برتری خود را به عنوان معیار بهتری از چاقی بدن نسبت به بسیاری از شاخص‌هایی که در حال حاضر در علوم پزشکی از جمله BMI  مورد استفاده  قرار می گیرد به اثبات رسانده است.” ، اما این امر باید در مطالعات با جمعیت‌های بزرگتر مورد آزمایش قرار گیرد تا رنج محدوده اعداد خروجی برای این فرمول که بر اساس آن دسته بندی های لاغری ، نرمال بودن و اضافه وزنی مشخص می شود را استخراج کنیم.”

 

منبع newatlas nature
خبرنامه
خبرنامه
دریافت جدیدترین مطالب
در هر زمانی می تواند خرنامه را لغو کنید.
ممکن است شما دوست داشته باشید
دیدگاه بگذارید