آموزش 2 روش برای تغییر برنامه پیش فرض در ویندوز 7 و 10 را تغییر دهیم

به صورت خودکار در ویندوز های مختلف از 7 تا 10 یک برنامه پیش فرض برای اجرای برنامه ها در نظر گرفته می شود. برای مثلا در ویندوز 10 مروگر Edge به عنوان پیش فرض قرار می گیرد و یا پلیر خود ویندوز به صورت پیش فرض فایل های ویدیویی شما را اجرا می کند. اما شما می توانید به راحتی این برنامه های پیش فرض را در ویندوز تغییر دهید.

انتخاب برنامه پیش فرض به این معناست که به سیستم می گویید که می خواهیم این نوع از برنامه ها با فلان نرم افزار اجرا شود. برای مثال وقتی بر روی یک فایل موزیک mp3 کلیک می کنید موزیک به صورت پیش فرض با پلیر خود ویندوز پخش می شود. اما شما می توانید بگویید که می خواهم موزیک ها با برنامه ای مانند km player و یا …. پخش شود.

برای تغییر برنامه پیش فرض در ویندوز 10 مراحل زیر را انجام دهید:

 1. به آدرس Settings > Apps بروید.
 2. در پنل سمت چپ Default apps را انتخاب کنید. شما در بخش سمت راست لیستی از برنامه های پیش فرض برای برنامه های پرکاربردی مانند موزیک پلیر ، ایمیل و… را مشاهده خواهید کرد.
 3. با کلیک کردن بر روی هر کدام از این برنامه ها ، لیستی از برنامه هایی که امکان انتخاب به عنوان پیش فرض وجود دارد را خواهید دید. با انتخاب هر یک از آن ها ،از این به بعد فایل های موزیک با آن برنامه اجرا خواهند شد.

برای تغییر برنامه پیش فرض فایل هایی که در این لیست وجود ندارند به انتهای همین صفحه بروید تا گزینه های Choose default apps by file type, by protocol و Set defaults by app را مشاهده کنید. از طریق این گزینه ها می توانید برای فایل های با یک پسوند خاص ، برنامه ای را در نظر بگیرید.

البته این گزینه برای افراد سطح متوسط به پایین خیلی کاربردی ندارد و مراقب باشید که برنامه ی پیش فرض اشتباهی را انتخاب نکنید . برای مثال اگر برای فایل های با پسوند exe برنامه ی notepad را انتخاب کنید، تمامی فایل های اجرایی شما دچار مشکل می شود.

 • روش دوم

بر روی یک فایل مورد نظر که قصد دارید برنامه اجرایی پیش فرض آن را تغییر دهید کلیک راست کنید و سپس از قسمت Open with گزینه  Choose another app را انتخاب کنید. از این قسمت می توانید برنامه پیش فرض خود را انتخاب نمایید.

 

تغییر برنامه پیش فرض در ویندوز 7

دقیقا مشابه روندی که در ویندوز 10 صورت گرفت ، می توانید به کنترل پنل بروید و از بخش  default programs این تغییرات را انجام دهید . اما یک راه ساده تر نیز در ادامه برای شما وجود دارد.

 • روش دوم

مراحل :

 1. بر روی فایل مورد نظر که می خواهید با برنامه پیش فرض دیگری باز شود کلیک راست کنید. (برای مثال یک فایل موزیک)
 2. از Open with گزینه Choose default program را انتخاب کنید.
 3. در پنجره باز شده یک بخش بالایی وجود دارد که برنامه های متداول را به شما پیشنهاد می کند. و با انتخاب other programs برنامه های بیشتری در اختیار شما قرار می گیرد . یکی از برنامه ها را انتخاب کنید.
  توجه : در انتخاب برنامه هایی که در نیمه پایینی هستند بسیار دقت کنید زیرا انتخاب اشتباه ممکن است دردسر هایی را که البته قابل رفع می باشند برای شما درست کند.
 4. پس از انتخاب برنامه مورد نظر دو حالت برای شما وجود دارد. یکی اینکه می خواهید فایل فقط یکبار با برنامه انتخاب شده باز شود و یا اینکه همیشه با این برنامه باز شود . برای باز شدن فایل برای همیشه ، تیک گزینه پایین را بزنید.
 5. در نهایت ok را بزنید تا تغییرات ثبت شود.

 

 

ممکن است شما دوست داشته باشید