تست ها و آزمایش های لازم برای تشخیص بیماری ام اس (MS)

تشخیص بیماری ام اس برای خود پزشکان نیز یک چالشی اساسی به حساب می آید و تست ها و آزمایش های لازم برای تشخیص بیماری ام اس (MS) قطعی نیست زیرا  بسیاری از بیماری های دیگر هستند که  علائمی شبیه به ام اس دارند.

یک متخصص مغز و اعصاب – یک متخصص در درمان بیماری -کسی است که در تشخیص این بیماری میتواند به شما کمک کند. آنها با پرسیدن سوالاتی از شما در مورد وضعیت جسمی متوجه می شوند که آِیا علائم دیده شده در شما مربوط به ام اس هستند یا خیر؟

 پزشکان چگونه بیماری ام اس را تشخیص میدهند؟

یک سری از نشانه های MS به صورت زیر است:

  • پیدا کردن آسیب در حداقل دو ناحیه سیستم عصبی مرکزی (مغز، نخاع و اعصاب نخاعی)
  • اثبات اینکه  آسیب در یک زمان در نقاط مختلف بدن نیز روی داده است.
  • رد کردن دیگر احتمالات و بیماری ها

تست ها و آزمایش های لازم برای تشخیص بیماری ام اس چیست؟

پزشک با درخواست از  شما درباره سابقه پزشکیتان و علائم مشاهده شده در شما شروع خواهد کرد. آنها همچنین آزمایش های متعددی را انجام می دهند تا ببینند که آیا مغز و نخاع شما به روال معمول کار می کنند یا خیر.

این موارد عبارتند از:

ام آر آی:

این آزمایش تصویربرداری ، اجازه می دهد تا دکتر نگاه دقیق تری به مغز شما داشته باشد. آنها می توانند تغییراتی که ناشی از مولتیپل اسکلروزیس (MS )هست را مانند علائم التهاب در قسمت های عمیق مغز یا نخاع شما ببینند.

اما افراد مسن تر و یا کسانی که فشار خون بالا و دیابت دارند نیز می توانند همان علائم را در آزمایش MRI از خود بروز دهند. بنابراین پزشک قبل از اینکه تشخیص دهد، اطلاعات دیگری را نیز همراه با نتایج این اسکن در نظر خواهد گرفت. همچنین اگر نتیجه MRI همه چیز را  طبیعی نشان دهد است، خطر ابتلا به MS هنوز رد نمی شود. شما می توانید یکی از معدود افرادی باشید که در مکان هایی که اسکن نشان نمی دهد ، دچار آسیب شده باشید.

نوار ستون فقرات:

این آزمایش، مایعی را که از درون فقرات شما عبور می کند، بررسی می کند. پزشکان با استفاده از آن ،ن شانه های  بیماری را جستجو می کنند. اما این آزمایش هم نمی تواند بیماری MS را صد در صد اثبات کند .

پتانسیل های تحریک کننده:

آزمایشات الکتریکی برای تست عصب نیز می تواند به پزشکان کمک کند تا در صورت وجود MS اثرات آن را بر روی قسمت های مختلف مغز بررسی کنند. دکتر به سر شما سیم هایی وصل می کند و به کمک آن ها پاسخ های مغزی شما را به شوک های الکتریکی وارد شده بررسی می کند.

 آزمایش خون:

با این کار نمی شود بیماری ام اس را تشخیص داد، اما پزشک از آنها برای بررسی مواد موجود در خون استفاده می کند. و با بررسی علائم مشابه با دیگر بیماری ها آن ها را رد یا تایید کنند.

ممکن است مدت زیادی طول بکشد تا مشخص شود یک شخصی دچار بیماری ام اس شده است یا خیر .  MS بر روی سلامت همه تاثیر یکسانی نمی گذارد، بنابراین ممکن شرایط برای یک شخص آسان تر یا بدتر باشد.

 

منبع webmd