وای گیگ ( WiGig ) چیست و چه تفاوتی با wifi دارد

0

تکنولوژی وای گیگ (WiGig ) نسل جدیدی از ارتباط بی سیم است که فرایند انتقال دیتا را با سرعتی بسیار بالا نسبت به wifi انجام می دهد.

Wi-Fi نسل ششم وای فای (Wi-Fi 6) در راه است، اما جالب است بدانید این نسل سریعترین تکنولوژی وایرلسی نسیت . وای گیگ (WiGig) در حال حاضر سریعترین تکنولوژی وایرلسی است که برای فواصل کوتاه طراحی شده است و نسخه بهبود یافته آن در سال 2019 به بازار عرضه خواهد شد.

تکنولوژی وای گیگ (WiGig ) چیست؟

WiGig نام تکنلوژی است که اطلاعات را به صورت بی سیم در فرکانس 60 گیگاهرتزی منتقل می کند، در حالی که Wi-Fi 6 و دیگر نسخه های معمولی Wi-Fi از فرکانس های 2.4GHz و 5GHz برای انتقال دیتا استفاده می کنند.

فرکانس 60GHz از 2.4 گیگاهرتز یا 5 گیگاهرتز تراکم کمتری دارد، به این معنی که می تواند اطلاعات بیشتری را در یک بار انتقال دهد.

به طور خاص، نسخه فعلی WiGig سرعت امیدوار کننده ی حدود 5 گیگابیت در ثانیه را در محیط واقعی دارد. در حالی که سرعت واقعی Wi-Fi 6 احتمالا در حدود 2 گیگابیت در ثانیه خواهد بود.  یک نسخه جدیدتر و بهتر از WiGig وجود دارد که احتمال می رود سرعت آن به 10 گیگابیت در ثانیه برسد.

اما این تکنولوژی در کنار مزایای فوق العاده ای که دارد دارای معایبی نیز می باشد. طول موج کوتاهتر بهاین معنی است که WiGig دارای دامنه بسیار کوچکتری نسبت به وای فای می باشد. اتحادیه Wi-Fi می گوید که نسخه فعلی WiGig می تواند تنها 10 متر از محیط اطراف خود را پوشش دهد. همچنین سیگنال WiGig برای عبور از دیوارها و یا سایر موانع دچار مشکل خواهد شد.

البته WiGig در صورت لزوم،  می تواند به فرکانس های 2.4GHz یا 5GHz کاهش یابد. اما، در این حالت دیگر آن سرعت فوق العاده سریع را نخواهید داشت.

استاندارد های wigig

WiGig برای اولین بار در سال 2009 توسط اتحادیه Wireless Gigabit، که یک انجمن تجاری می باشد معرفی شد.

نسخه اصلی WiGig، که در سال 2012 معرفی شد، از استاندارد 802.11ad استفاده می کند. این استاندارد سرعت در حدود 5 گیگابیت در ثانیه در حداکثر فاصله 10 متر را ارائه می دهد. استاندارد جدیدتر و سریعتری  به نام 802.11ay نیز برای معرفی و انتشار در سال 2019 برنامه ریزی شده است. بنابراین انتظار می رود به زودی شاهد محصولات جدید WiGig باشیم.

دینو بیکیس از کمپانی کوالکام به سایت The Verge گفته است که این استاندارد جدید دو برابر سریع خواهد بود و بیش از 100 متر دامنه خواهد داشت.

 

WiGig چه کاربرد هایی دارد؟

اول از همه باید بگوییم که WiGig جایگزینی برای وای فای ها نمی باشد. حتی اگر دامنه پوشش آن وسیع تر شود ، بخاطر عدم توانایی عبور از دیوار و موانع نمی تواند جایگزین وای فای شود. زمانی که شما احتیاج به یک ارتباط بی سیم در یک فضای باز که مانعی وجود ندارد ، داشته باشید WiGig بهترین گزینه خواهد بود.

در اینجا برخی از فن آوری هایی که می توانند از WiGig استفاده کنند را نام می بریم:

√ یک کامپیوتر می تواند یک هدست واقعیت مجازی با وضوح بالا را به صورت بی سیم، پشتیبانی کند. در حال حاضر HTC’s Vive از این تکنولوژِی استفاده می کند.

√ یک تلفن، تبلت یا رایانه می تواند به صورت بیسیم و استریم محتوا را به یک تلویزیون با وضوح بالا می تواند ارسال کند.

WiGig یک راه بسیار سریع برای ارسال اطلاعات بین دو دستگاه تا زمانی که آنها به اندازه کافی به هم نزدیک هستند و هیچ مانعی بین آن ها وجود ندارد، است. در واقع وای گیگ یک تکنولوژی بی سیم ویژه برای کار های خاص می باشد که برای همه دستگاه ها قابل استفاده نیست و انعطاف پذیری آن ها نسبت به وای فای 6 کمتر است.

چگونه می توانم WiGig را دریافت کنم؟

WiGig را می توان به عنوان یک ویژگی جانبی در کنار وای فای در نظر گرفت. هر دستگاهی که از WiGig پشتیبانی می کند، از استانداردهای اصلی مانند WI-Fi نیز پشتیبانی می کند. اما هر دستگاه Wi-Fi 6 شامل فناوری WiGig نخواهد بود.

اگر شما علاقه مند به این تکنولوژی هستید، باید به برچسب روی محصولات دقت کنید در حال حاضر می توان نمونه هایی از این تکنولوژی را با استاندارد قدیمی  802.11ad یافت، اما اگر سرعت و برد بیشتری از این تکنولوژی را که با استاندارد 802.11ay معرفی می شود ، می خواهید باید تا سال 2019 صبر کنید.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
دیدگاه بگذارید