نکات و روش های نگهداری و مراقبت از لنز دوربین

مهم ترین نکته بعد از اینکه لنز مناسب را برای دوربین خود انتخاب کردید ، مراقبت صحیح و اصولی از این لنز های گران قیمت می باشد .

شما به عنوان یک عکاس باید روش های نگهداری و مراقبت از لنز دوربین را بدانید .

عکاسان حرفه ای می دانند که لنز ها برای گرفتن یک شات زیبا چقدر مهم است. اما آن ها به همان اندازه هم می دانند در حین گرفتن یک عکس خوب ممکن است لنز دوربین کثیف شود و یا  آسیب ببیند.

با استفاده از چند اقدام پیشگیرانه، می توانید عمر لنز های خود را بیشتر کنید و با آن ها عکس های باکیفیتی را بگیرید. در این مقاله ما به شما نشان خواهیم داد که چگونه از لنزهای دوربین خود مراقبت کنید.

دشمنان اصلی لنز دوربین عبارتند از:

  • گرد و غبار
  • قارچ زدگی
  • بخار گرفتن لنز (چگالش)

نگهداری دوربین از دشمن بالا برای همه عکاسان یک چالش به حساب می آید.  عکاسانی که بیشتر ، عکاسی خود را در فضای انجام می دهند ، کار سخت تری نسبت به عکاسانی که در استودیو فعالیت می کنند ، دارند. اما با کمی مراقبت، شما می توانید لنز های خود را به مدت بیشتری نگه دارید و عکس های با کیفیت بالایی را بگیرید.

  • استفاده از لنز UV Filter

یک فیلتر UV با کیفیت خوب ، یک راه عالی برای محافظت از لنزهای شما است. این فیلتر ها از ورود گرد و غبار و رطوبت به لنزهای دوربین جلوگیری می کند. هم چنین از لنز شما در مقابل ضربه های نا خواسته یا  افتادن از دست ، تا حدودی محافظت می کند.

بعضی از افراد معتقدند که با استفاده از یک فیلتر UV، از کیفیت عکس ها کمی کاسته می شود. اما واقعیت این است که این افکت کیفیت در مقایسه با مزایای آن بسیار ناچیز است.

  • هنگام تغییر لنز بسیار دقت کنید

امکان ورود گرد و غبار، رطوبت و ذرات ریز در هنگام تغییر لنز بسیار بیشتر از حالت عادی است.

بهتر است ، ابتدا ایده و برنامه خود را برای عکاسی مشخص کنید ، تا لازم نباشد چندین بار لنز خود را جابجا کنید.

هر بار که لنز تغییر می کند بخش بین لنز و بدنه دوربین باز می شود و فرصت عالی را برای گرد و غبار بوجود می آورد تا وارد این بخش ها شود. اگر گرد و غبار وارد این بخش شوند و بر روی سنسور ها بشینند ، پاک کردن ان ها دشوار خواهد بود و باعث کاهش کیفیت عکس های شما خواهد شد.

اما اگر از لنز استفاده نمی کنید ، بهترین کار استفاده از کاور دوربین است . بلافاصله پس از اینکه عکس خود را گرفتید ، دوربین را دوباره در کاورش قرار دهید.

  • خرید کاور ، پارچه و ژل

اشکالی ندارد اگر بابت خرید یک کاور خوب برای دوربین کمی هزینه کنید.  این کاور ها معمولا بخش جداگانه ای برای باتری ها دارند و همچنین در حین حمل و نقل از ضربه خوردن به دوربین جلوگیری می کنند.

اگر شما نمی توانید یک کاور بخرید، لنز را در یک جوراب تمیز قرار داده و اطراف آن را با چیزهایی که از ضربه خوردن جلوگیری می کنند ، بپوشانید.

برای پاک کردن خاک از سایر قسمت های دوربین از میکروفیبر استفاده کنید.

تجهیزات خود را تمیز نگه دارید تا مانع از ورود گرد و خاک به آن ها شوید.

ژل سیلیکا بهترین گزینه برای محافظت از لنز در مقابل رطوبت می باشد. هر زمان که دیدید این ژل دیگر جلوی رطوبت را نمی گیرند ، از ژل جدید استفاده کنید. در بلند مدت، این ژل ها بهترین مراقبت را از لنز ها در برابر قارچ ها خواهند داشت . شما باید در مورد ایجاد قارچ ها هوشیار باشید، زیرا وجود آن ها عملا باعث تمام شدن عمر یک لنز می شود.

زمانی که قارچ ها در لنز دوربین شما خانه کردند ، دیگر کار زیادی از دست شما ساخته نیست و باید نزد یک شخص حرفه ای بروید.

نکته هایی برای تمیز کردن لنز دوربین:

اکثر لنزها پوششی را روی سطح جلویی اعمال می کنند. علاوه بر این، شیشه ای که برای لنزهای اپتیکی استفاده می شود بسیار ظریف هستند. به همین علت می توانند خیلی زود خراشیده شوند، یا اگر به روش صحیح تمیز نشوند، پوشش خود را از دست بدهد.

استفاده از مواد شیمیایی قوی برای تمیز کردن لنز توصیه نمی شود. بجای آن می توانید از برس لنز یا یک دمنده ها که گرد و خاک سست را پاک می کند ، استفاده کنید.

هنگام تمیز کردن لنز با یک برس، آن سطحی را که در حال تمیز کردن هستید به سمت پایین بگیرید تا گرد و خاک هایی که تمیز می شوند به بیرون بروند.

در صورت امکان، مجموعه ای از برس ها و دمنده  را در حین مسافرت حمل کنید تا در شرایط لزوم از آن ها استفاده کنید. این دو وسیله می توانند بسیار کار آمد باشند.

هر بار که دوربین را بر روی سه پایه قرار نمی دهید، از بند دوربین استفاده کنید.

 

کارهایی که نباید هرگز انجام دهید

بار ها دیده شده است که عکاس برای تمیز کردن لنز با نفس خود به شیشه لنز رطوبت می دهد و سپس آن را با یک پارچه تمیز می کند. زیرا هم باعث چگالش در بنز می شود و هم ممکن است بزاق دهان شما وارد دوربین شود و این کار توصیه نمی شود.

ترک کردن آگاهانه قرار دادن انگشت خود بر روی لنز .  تمیز کردن یک لکه خاک از روی لنز کار خوبی است ، اما وقتی با انگشت خود این کار را انجام می دهید ، یک رد دیگر را بروی لنز می گذارید. اگر به طور تصادفی لنز را لمس کردید ، آن نقطه را با یک پارچه میکروفیبر پاک کنید.

شما چگونه از لنز های دوربین خود محافظت می کنید؟

منبع makeuseof
خبرنامه
خبرنامه
دریافت جدیدترین مطالب
در هر زمانی می تواند خرنامه را لغو کنید.
ممکن است شما دوست داشته باشید
دیدگاه بگذارید