آموزش انواع روش های نصب و اجرای لینوکس در اندروید (روت و بدون روت)

اگر شما در حال خواندن این مطلب هستید، احتمالا از لینوکس استفاده کرده اید و می دانید که تقریبا قابلیت اجرا و راه اندازی در هر نوع سخت افزاری را دارد. در همین حال، می دانید که گوشی های آندرویدی امروزی نیز همه کاره هستند. بنابراین آیا راه اندازی و اجرای لینوکس در گوشی آندرویدی امکان پذیر است؟

پاسخ این است که بله می شود. در اینجا چیزی هایی که باید در مورد نحوه نصب و اجرای انواع لینوکس مانند لینوکس کالی  در اندروید برای گوشی های روت شده و نشده بدانید را جمع آوری کرده ایم ، پس با جی دی همراه باشید.

سوال : مگر خود آندروید، لینوکسی نیست؟

خوب، هم هست و هم نیست. آندروید بر پایه کرنل لینوکس است، نرم افزاری که اساسا کارش برقراری ارتباط بین یک سیستم عامل و یک دستگاه می باشد، که این دستگاه می تواند یک کامپیوتر، یک گوشی هوشمند یا دیگر سخت افزار ها باشد. در نتیجه ما فقط از هسته و لایه پشتی لینوکس استفاده می کنیم.

اما با گذشت زمان، کلمه “لینوکس” تعریفش عوض شد و تبدیل به یک سیستم عامل اجرایی جدید مانند اوبونتو، گنتو و بسیاری دیگر شد که یک محیط دسکتاپی دارد.

بنابراین در حالی که آندروید با استفاده از هسته لینوکس کار می کند، اما شما یک محیط دسکتاپی از لینوکس ندارید.

 

چرا شما یک محیط لینوکسی بر روی گوشی یا تبلت آندرویدی خود می خواهید؟

ممکن است بخواهید یک برنامه را اجرا کنید که در اندروید موجود نیست. و شما به یک محیط دسکتاپی نیاز دارید. دستگاه های فعلی آندرویدی دارای سخت افزار ایده آلی برای تجربه محیطی شبیه کامپیوتر هستند و نصب لینوکس یک راه عالی برای فعال کردن این محیط می باشد.

البته، شما ممکن است متوجه شوید که کارهایی که می خواهید در لینوکس انجام دهید نیز در اندروید می توان انجام داد. تنها مانع موجود برای شما ممکن است اجرای چند برنامه همزمان باشد.

راه اندازی لینوکس بر روی دستگاه Android کار آسانی نیست. برای اجرای لینوکس در آندروید، شما چندین گزینه دارید.  استفاده از هر کدام از روش ها بستگی به روت بودن و نبودن گوشی شما دارد.

 

آموزش نصب لیونکس بر روی گوشی آندویدی روت نشده

بهترین راه برای نصب لینوکس بر روی تلفن خود استفاده از Debian Noroot است.

اما متاسفانه این برنامه دیگر بروز نمی شود و فقط بر روی Android 2.3 Gingerbread تا Android 5.0 Jellybean اجرا می شود. مزیت Debian Noroot این است که Debian Jessie را بر روی گوشی شما با لایه سازگاری نصب می کند. این اجازه می دهد تا برنامه های Debian را بدون نیاز به روت اندروید اجرا کنید.

عملکرد Debian Noroot اگرچه عالی نیست، اما قابل استفاده و مفید است.

برای دریافت بهترین نتایج جهت اجرای لینوکس در آندروید، بهتر است دستگاه خود را روت کنید.

دانلود: Debian Noroot 

نحوه اجرای لینوکس در آندروید ( روت شده)

اگر شما یک دستگاه روت شده دارید (در اینجا نحوه ریشه اندروید)، شما می توانید نسخه های مختلف لینوکس را بر روی آندروید با استفاده از Linux Deploy tool نصب کنید.

کار را با نصب BusyBox شروع کنید، که برخی از امکانات روت را افزایش می دهد.

سپس ،  Linux Deploy را نصب کنید. هنگامی که شما برای اولین بار آن را اجرا می کنید، باید بر روی Start ضربه بزنید تا مطمئن شوید که مجوزهای روت فعال هستند، سپس روی دکمه Settings در گوشه پایین سمت راست ضربه بزنید.

از این گزینه برای انتخاب نوع لینوکس خود اقدام کنید. دبیان، اوبونتو، گنتو، فدورا و بسیاری دیگر برای نصب در دسترس هستند. ما در این آموزش از Arch Linux استفاده کردیم.

برای مشاهده یک حالت دسکتاپی از لینوکس بر روی گوشی خود، باید باکس جعبه  در زیر رابط کاربری GUI را فعال کنید و اطمینان حاصل کنید که VNC برای زیر Graphics انتخاب شده است.

سپس، رزولیشن اسکرین را در زیر GUI settings بررسی کنید تا به کیفیت مطلوبی از محیط دسکتاپی برسید.

در نهایت، نام کاربری و رمز عبور را پیدا کنید و یا به یک نام و رمز کاربری دلخواه تغییر دهید.

از این بخش خارج شوید. سپس سه نقطه در گوشه سمت راست بالا را بزنید و Install را انتخاب کرده و سپس OK را بزنید.

هنگامی که این کار انجام  شد، VNC Viewer را از پلی استور نصب کنید. در Linux Deploy، برای اجرا Start  را بزنید. پس از باز کردن VNC Viewer و اتصال به localhost: 5900  ، با نام و رمز کاربری خود وارد محیط دسکتاپ لینوکس بشوید.

پس از نصب و راه اندازی، شما می توانید نرم افزارهای لینوکسی خود را با استفاده از ترمینال به صورت معمول نصب کنید.

کار به پایان رسیده است و شما با موفقیت لینوکس را بر روی گوشی اندرویدی نصب کرده اید.

روش بالا یکی از بهترین روش ها برای نصب لینوکس کالی می باشد. کالی یکی از بهترین ورژن های لینوکس می باشد.

 

4 روش دیگر برای نصب لینوکس بر روی آندروید
Inline content

در حالی که در بالا گزینه های خوبی برای نصب و اجرای لینوکس بر روی دستگاه اندرویدی معرفی کردیم، شما همچنین می توانید از روش های دیگری نیز استفاده کنید:

DeX: اگر شما دارای یک دستگاه مدرن سامسونگی هستید، گزینه ای برای تغییر سخت افزار خود به حالت دسکتاپی با DeX دارید. اگرچه دقیقا یک سیستم عامل لینوکسی نیست، و شما  یک محیط دسکتاپی با هسته لینوکس دارید ، بنابراین به اندازه کافی به آنچه که می خواهید نزدیک است.

Remote Desktop: اجرای لینوکس با Splashtop یا نمونه های دیگر.

Limbo: این یک شبیه ساز لینوکس برای آندروید است، که بر اساس شبیه ساز QEMU ساخته شده است. اگر چه راه اندازی ان بسیار سخت و دشوار است و اغلب نتیجه کار به تلاشی که برای نصب آن کرده اید نمی ارزد.

Dual boot Android with Ubuntu Touch: دستگاه را به صفحه نمایش HDMI وصل کنید تا محیط دسکتاپ اوبونتو را ببینید.

 

منبع makeuseof
خبرنامه
خبرنامه
دریافت جدیدترین مطالب
در هر زمانی می تواند خرنامه را لغو کنید.
ممکن است شما دوست داشته باشید
دیدگاه بگذارید