دستگاه ارتعاش سنج (easy viber) چیست و چه کاربردی دارد

دستگاه ارتعاش سنج (easy viber) چیست ، چه کاربردی دارد و چگونه کار می کند ؟ این ها سوال هایی است که قصد داریم در این مطلب به توضیح آن بپردازیم. دستگاه هایی مانند easy viber و دیگر برند های ارتعاش سنج (viber meter) نقش مهمی را در صنعت ایفا می کنند که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

مقدمه

همان طور که در مورد سلامت انسان پیشگیری بهتر از درمان است در مورد دستگاه های صنعتی نیز که اکثرا دارای قیمت های بالایی هستند ، عیب یابی پیش از خراب شدن دستگاه بسیار مهم است . CM اصطلاحی است که در این زمینه و برای نگهداری دوره ای تجهیزات صنعتی به کار می رود.

آنالیز ارتعاشات یکی از بخش های مهم CM می باشد. علم ارتعاشات زیر شاخه ای از مهندسی مکانیک است که به بررسی ارتعاش در سازه ها و تجهیزات می پردازد. پدیده ارتعاش در دستگاه ها بسیار مهم می باشد به گونه ای که اگر در هنگام یک طراحی صنعتی به آن دقت نشود ، خسارت های پولی و گاهی جانی بسیاری را می تواند به بار بیاورد.

ارتعاش چیست ؟

ارتعاش به معنای بسیار ساده و قابل فهم ، عقب و جلو رفتن یک شی است . این حرکت نوسانی اشیاء را ارتعاش می گویند. صدای گیتار نمونه ای بسیار ملموس است که از ارتعاش سیم ها بوجود می آید.

در مثال بالا ارتعاش چیز خوبی بود . در طرحی بعضی دستگاه از پدیده ی ارتعاش بهره گرفته می شود . اما در دستگاه های صنعتی مانند پمپ ها ، توربین ها و شاید همین ماشین لباس شویی های خانه پدیده ارتعاش چیز خوبی نباشد .

دامنه ارتعاش کم یا زیاد و نزدیک شدن ارتعاش به فرکانس طبیعی(پدیده رزونانس) خود اجسام می تواند اثار نامطلوب و زیان باری را بر روی دستگاه ها بگذارد.

بنابراین به طور خلاصه از توضیحات بالا می توانیم نتیجه گیری کنیم که مانیتور و سنجش کردن ارتعاش به خصوص در صنعت بسیار حائز اهمیت می باشد.

دونوع از معیارهاي عددي مهم نشان دهنده ارتعاشات ماشین ، دامنه و فرکانس هستند. دامنه شدت ارتعاش و فرکانس آهنگ نوسانات ارتعاش را توصیف مي کند. دامنه و فرکانس در کنار هم وسیله اي را فراهم مي کنند که مي توان با آن دلایلارتعاشات را ریشه یابي کرد.

دامنه یك ارتعاش نشان دهنده بزرگي مقدار آن ارتعاش است.

اجزاي مرتعش ماشین نوسان مي کنند که این حرکت نوساني در سیكل هایي تكرار مي شود. اجزاي ماشین ممكن است سریع یا کند نوسان کنند و این بستگي به نیروي ایجاد کننده آن دارد. نرخ سرعت نوسان هر یك از اجزاي ماشین فرکانس نوساني آن جزء خوانده مي شود. فرکانس ارتعاش بالاتر نشان دهنده نوسان سریع تر است.

دستگاه ارتعاش سنج:

دستگاه ارتعاش سنج همان دستگاهی است که ما به کمک آن ها می توانیم ارتعاشات و لرزش های یک دستگاه را اندازه بگیریم و آن را آنالیز کنیم.

این ابزار برای دستگاه هایی به کار می روند که ارزش قیمتی بالایی دارند و یا کار کردن آن ها بسیار حیاتی و ضروری می باشد.

نحوه کار کرد دستگاه ارتعاش سنج

این دستگاه ها مدل های متفاوتی دارند و از سنسور های مختلفی برای این کار استفاده می کنند. یکی از این سنسور ها ، سنسور شتاب سنج می باشد. این سنسور ها که به نزدیکترین بخش دوار دستگاه هایی مانند پمپ ها ، توربین ها ، کمپرسور ها و فن ها متصل می شوند اطلاعاتی را دریافت و به دستگاهی  که در دست اوپراتور می باشد ارسال می کند. در آنجا اطلاعات به صورت موج ها و طیف هایی مانند سرعت به شخص نمایش داده می شود .

در تصویر حالت های مختلف اتصال ارتعاش سنج به ماشین آلات صنعتی را مشاهده می کنید.

 

دستگاه ارتعاش سنج easy viber:

یکی از مدل های موجود در بازار ارتعاش سنج easy viber می باشد . این دستگاه توسط مرکز تحقیقات سوئد ساخته شده است و تولید آن در چین صورت می گیرد. و برای سنجش ارتعاشات دستگاه های  مختلف در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 آگهی فروش دستگاه ارتعاش سنج : یک عدد دستگاه ارتعاش سنج easy viber کار کرده  به فروش می رسد جهت کسب اطلاعات بیشتر با در ارتباط باشید.

منبع reliabilityweb
ممکن است شما دوست داشته باشید