شارژ گوشی با لباس از طریق انرژی خورشیدی امکان پذیر شد

شارژ گوشی با لباس !!؟ اگر زمانی آرزو داشتید که گوشی خودتان را بدون دردسر و حتی بدون نیاز به پاور بانک شارژ کنید ، باید بگوییم این اتفاق اکنون امکان پذیر شده است.

دانشمندان با ساخت لباسی که انرژی خورشیدی را جذب می کند ، قادر به شارژ کردن یک گوشی هوشمند و یک فیت بیت شده اند.

تعدادی از دانشمندان در دانشگاه ناتینگهام ترنت به راهی دست یافتند که بتوان سلول های خورشیدی را در لباس به کار برد. این کار راه را برای اینده باز می کند تا فقط با بیرون رفتن و در مقابل خورشید قرار گرفتن ، بتوانید دستگاه های الکترونیکی خود را شارژر کنید.

این کار با تبدیل کردن سلول های خورشیدی کوچک به یک نخ نساجی صورت گرفته است. هر سلول فقط 3 میلیمتر طول و 1.5 میلیمتر عرض دارد و  به چشم غیر مسلح نمی توان آن را دید. دویست عدد از این سلول ها مساحتی به اندازه 5 سانتیمتر مربع را پوشش می دهند و این 200 سلول  برای ایجاد 2.5 تا 10 ولت و تولید 80 میلی وات توان می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.
به گفته محققان، تنها 2000 عدد از این سلول ها برای شارژ کردن یک گوشی هوشمند لازم است.

لازم نیست نگران این باشید که “پارچه های هوشمند” متفاوت با پارچه های معمولی عمل خواهند کرد و دیگر شبیه لباس های عادی نخواهند بود. زیرا به گفته محققان، سلول ها چنان کوچک هستند که حضور آنها احساس نمی شود و از آنجا که یک روکش رزینی دارند نگرانی برای شست و شوی لباس ها وجود ندارد.

با افزودن سلول های خورشیدی کوچک به الیاف، ما می توانیم لباس و پارچه هایی تولید کنیم که قادر به ایجاد انرژی الکتریسیته هستند.

نمی توان گفت این تکنولوژی تا چه حد پیشرفت می کند و فراگیر می شود. علیرغم پیشرفتهای زیاد که در زمینه تکنولوژی صورت گرفته است ، اما هنوز در مورد منبع انرژی دچار مشکل هستیم . به گونه ای که داشتن یک باتری بزرگ و یا دیدن یک پاور بانک در دست هر شخصی، کاملا عادی به نظر می رسد و هنوز علم نتوانسته ابعاد آن ها را کاهش بدهد.

منبع digitaltrends