آموزش کار با وردپرس 5 و ویرایشگر گوتنبرگ

ودرپرس 5 با تغییرات جدید و ویرایشگر گوتنبرگ معرفی شد. با ویژگی ها و تغییرات آن همراه با اموزش همراه باشید.

همان طور که از قبل اطلاعاتی منتشر شده بود و همین طور افزونه ای نیز برای آشنایی با ورژن جدید وردپرس 5 قبلا منتشر شده بود ، تغییرات جدیدی در این ورژن صورت گرفته است در این مطلب تا حدودی آموزش کار با وردپرس 5 را به شما اموزش میدهیم و به معرفی ویژگی های ان می پردازیم.

در واقع عمده تغییر مربوط به بخش ایجاد مطالب یا همان انتشار پست می باشد. که وردپرس ان را
Gutenberg معرفی کرده است.  شما با یک پنل کاملا جدید و البته کمی نا ملموس مواجه می شوید. البته به مرور زمان با ان آشنا خواهید شد و کار با آن دلپذیر خواهد بود.

 بخش ویرایش مطالب تبدیل به بلوک هایی شده است که بنا به نیاز خود می توانید ان ها را مدیریت کنید . برای مثال بلوک شما می تواند یک تیتر ، متن ، گالری عکس و یا یک ویدیو باشد. 

بخش ادیتور در نسخه های قبلی شامل یک پنجره ساده بود که اگرچه خوب کار می کرد اما برای وارد کردن یک عکس ، شورت کد و یا ویودیو مراحلی رو باید انجام می دادید. 

اما در ادیتور جدید همه موارد بالا در ابزاری بنام بلاک گنجانده شده اند. که در کنار هر بلاک برای شما قرار داده شده اند و می توانید بدون کد نویسی لایه های جذاب و زیبایی را در متن ها ایجاد کنید.

برای آشنایی بیشتر وارد وقتی که وارد بخش ادیتور می شوید . در ابتدا بخشی برای عنوان مطالب وجود دارد که مثل سابق عنوان مطلب را می توانید در آنجا وارد کنید.

در ادامه شما به کمک علامت + می توانید المان های متفاوتی از جمله تیتر ، متن ، عکس ، ویدیو ، کدهای ایفریم و …. را وارد کنید. المان هایی که بیشتر استفاده می شوند در ابتدا قرار دارند اما در ادامه المان های متفاوت زیادی وجود دارد که بسته به نیاز خود می توانید هر کدام از ان ها را فراخوانی کنید.

اما همان طور که می بینید بقیه تنظیمت مانند بخش ادرس مطلب و تنظیمات دیگر به پنل سمت چپ منتقل شده اند. این پنل شامل دو تب می باشد:

  • document 
  • block

تب document 

این بخش شامل موارد زیر است که در تصویر نشان داده شده است و با کم تغییرات همراه بوده است.

در بخش status & visibility تنظیمات مربوط به انتشار پست وجود دارد . از جمله زمان انتشار ، خصوص ، عمومی و یا رمز دار بودن پست در این بخش وجود دارد و همچنین ساختار پست نیز در این بخش گنجانده شده است.

بخش بعدی parmlink یا همان لینک کوتاه می باشد که شما به راحتی می تونید لینک کوتاه مطلب خود را در این بخش مشاهده کنید.

بخش های  بعدی دسته بندی ها ، برچسب ها و تصویر شاخص می باشند که جز تغییرات جزی در ظاهر چیز خاصی را مشاهده نمی کنیم.

تب Block

در این قسمت با اضافه کردن یک بلوک برای نوشتن یا اضافه کردن هر المان دیگری ، پنل سمت چپ به این تب سوییچ می کند . در این بخش یک سری ابزار برای بلوک ها در نظر گرفته شده است. این تنظیمات متناسب با نوع بلوک شما تغییر می کند . 

 بخش بلوک ، این قابلیت را به شما می دهد که برای هر بلوک تنظیمات اختصاصی را در نظر بگیرید . تنظیماتی مانند رنگ پس زمینه، رنگ متن ، فونت و اندازه  و …. . به مثال زیر دقت کنید.

تب بلوک برای پاراگراف

این بخش شامل تنظیماتی برا اندازه و نوع متن می باشد . drop cap نیز حرف اول پاراگراف را بزرگ می کند که بیشتر برای متن های انگلیسی کاربرد دارد.

در ادامه  نیز بخش برای تنظیمات رنگ دارد(color setting)

این بخش شامل تنظیماتی برای رنگ متن و پس زمینه می باشد.

بخش سوم نیز تنظیمات پیشرفته است که می توانید کلاس های css خود را به بلوک ها اضافه کنید.

ویدیو زیر نیز که به زبان انگلیسی می باشد اموزش کاملی را درمورد محیط جدید وردپرس داده است.

البته موارد بالا فقط بخشی از تغییرات وردپرس جدید می باشد که بیشتر سعی می کند سردرگمی های شما برای انتشار مطلب را برطرف نماید. اما اگر به هر حال این محیط  را دوست نداشتید با استفاده از این مطلب به ویرایشگر قبلی وردپرس بر گردید.

خبرنامه
خبرنامه
دریافت جدیدترین مطالب
در هر زمانی می تواند خرنامه را لغو کنید.
ممکن است شما دوست داشته باشید
نمایش دیدگاه ها (1)