تفاوت دیسک های (درایو) بیسیک و داینامیک ، مزایا و معایب

0

در این مطلب می خواهیم به بررسی و تفاوت های دیسک های (درایو) بیسیک و داینامیک بپردازیم و نوع درایور ها را به همراه مزایا و معایب آن ها به بحث بگذاریم.

دیسک های بیسیک

درایو های بیسیک نوعی از ذخیره سازی است که اغلب ویندوز از آن استفاده می کندو پایه اولیه ویندوز بر این نوع از درایو می باشد. این نوع درایو ها می توانند شامل پارتیشن های منطقی (Logical) ،  چهار پارتیشن های اولیه (Primary) و  یک پارتیشن های توسعه یافته (Extended) باشند. این دیسک های از دو نوع پارتیشن های MBR و GPT نیز پشتیبانی می کنند.

دیسک های  داینامیک 

عملکرد این نوع درایو ها بیشتر شبیه به پارتیشن های  اولیه در دیسک بیسیک می باشد که علاوه بر آن ویژگی های دیگری نیز دارد و می تواند داده ها را بین درایو ها تقسیم کند یا به اشتراک بگذارد. همچنین مانند درایو های بیسیک می تواند دو نوع MBR و GPT را پشتیبانی کند. درایو دینامیکی به کاربر اجازه می دهد تا 2000 حجم جداگانه بسازد و همچنین بدون اینکه نیاز به ری استارت کردن کامپیوتر باشد می توانید تغییراتی را در درایو ها ایجاد کنید.

دیسک های دینامیک انعطاف پذیری بیشتری برای مدیریت حجم ارائه می دهند، زیرا آنها از یک پایگاه داده برای ردیابی اطلاعات در مورد حجم های پویا روی دیسک و سایر دیسک های پویا در رایانه استفاده می کنند. اما یکی از مشکل ها این است که شما بیش از یک ویندوز نمی توانید نصب کنید و برای اینکه بتوانید در هر درایو یک ویندوز داشته باشید باید از نوع دیسک بیسیک استفاده کنید.
به صورت خلاصه
مزایا :
– گسترش و کاهش حجم درایو ها به راحتی و بدون نیاز به نرم افزار خاص
– عدم محدودیت در ساخت پارتیشن  و حجم آن ها
– قابلیت تغییر در حجم ها بدون نیاز به ری استارت کردن

 

معایب:

-تبدیل دیسک داینامیک به دیسک بیسیک آسان نیست.

-امکان اجرای ویندوز و یا لینوکس در دیسک داینامیک وجود ندارد.

– از برنامه های مدیریت پارتیشن پشتیبانی نمی کند.

 

چرا باید از دیسک داینامیک استفاده کرد؟

به نظر شخصی من سه دلیل می تونه برای شما وجود داشته باشه که تصمیم بگیرید یک دیسک بیسیک را به یک دیسک داینامیک تبدیل کنید.

 1. برای مثال شما یک ترابایت فیلم دارید و فضا کم شده است . با تبدیل دیسک از بیسیک به داینامیک می توانید به راحتی یک ترابایت دیگر به ان اضافه کنید.
 2. شما به بیش از 128 دیسک از نوع GPT نیاز داشته باشید. (که بسیار بعید به نظر می رسد).
 3. استفاده از نرم افزار های RAID که در سرور ها و برای انجام همزمان و سریعتر کار صورت می گیرد. RAID مخفف (Redundant Array of [Independent or Inexpensive] Disks) به معنی آرایه افزونه ای برای دیسک های “مستقل” یا “ارزان”(بستگی به شخصی که با شما صحبت می کند) است به طوری بیشتر مردم از کلمه array به عنوان تکمیل کننده مفهوم RAID به نام “RAID array” استفاده می کنند. این تکنولوژی برای بهبود عملکرد، ظرفیت و دسترسی، تعدادی دیسک مستقل را در یک یا چند آرایه شبیه سازی می کند که ظرفیت آرایه به نوع RAID و تعداد و ظرفیت دیسک وابسته است. بنابراین اگر شما یک سیستم معمولی و خانگی دارید خیلی به کار شما نمی آید.

 

ویژگی هایی که در درایور بیسیک وجود دارد اما در دینامیک نیست

 • ساخت و حذف پارتیشن های پایه و توسعه یافته
 • ساخت و حذف درایو های منطقی در یک پارتیشن توسعه یافته
 • فرمت کردن یک پارتیشن

تفاوت های اصلی دیسک بیسیک و داینامیک:

 • دیسک بیسیک از یک جدول پارتیشنی برای مدیرت پارتیشن ها استفاده می کنند . اما دیسک های داینامیک از یک دیتابیس LDM پنهان استفاده می کنند.
 • دیسک های بیسیک یک بار که ساخته شدند نمی توان اندازه ان ها را تغییر داد مگر انکه از نرم افزار ها استفاده کرد .
 • ماکزیمم حجم در یک پارتیشن از دیسک بیسیک 2 ترابایت می باشد اما در دیسک داینامیک شما بیش از 2 ترابایت می توانید اختصاص دهید.
 • در دیسک بیسیک شما می توانید 4 پارتیشن اولیه ، یک پارتیشن توسعه یافته داشته باشید اما این محدودیت در دیسک داینامیکی وجود ندارد.
 • در دیسک های بیسیک شما می توانید دو نوع اولیه و منطقی برای ساخت حجم داشته باشید اما در دیسک داینامیکی انواع حجم ها از جمله ساده ، توسعه یافته ، spanned mirrored  و RAID-5 داشته باشید.
 • دیسک های بیسیک به راحتی تبدیل به دیسک داینامیک می شوند و حتی نیاز به ری استارت کردن نیست. اما انجام برعکس این کار دشوار می باشد.
 • بر روی هر پارتیشن از دیسک بیسیک می توان هر نوع سیستم عاملی نصب کرد.  اما در این امکان فعلا برای دیسک داینامیک وجود ندارد.

 

منبع microsoft superuser
ممکن است شما دوست داشته باشید
دیدگاه بگذارید