چرا ، چه موقع و چطوری معده رو شستشو میدن

به نظر شما چرا ، چه موقع و چطوری معده رو شستشو میدن ؟ با خواندن مطالب زیر می توانید تا حد زیادی به پاسخ این سوالات دست یابید و به صورت طبیعی به شست و شوی معده کمک کنید.

شست‌وشوی معده فرایند تخلیه محتویات معده یا لاواژ معده می‌باشد. کادر پزشکی معمولا در زمان مشاهده مسمویت و معاینه های ابتدایی، اقدام به شست و شوی معده و خارج کردن سم از آن می‌ کنند.

از این روش معمولاً بر روی افرادی که سم بلعیده یا مصرف بیش از اندازه دارو یا الکل و … داشته‌اند استفاده می‌شود.

تخليه معده در 2-1 ساعت اول( خصوصاً دقايق اول) بعد از مسموميت از اهميت بسيار زيادي برخوردار است. اما شست و شوی معده حتی تا 12 ساعت بعد از مسمویت نیز صورت می گیرد و می تواند به شخص کمک کند.

البته شست و شوی معده برای همه مسمویت ها انجام نمی شود و حتی اثر منفی دارد بعضی از این موارد که شست و شوی معده برای آن ممنوع می باشد در زیر آمده است:

  • مسموميت با نفت
  • تشنج،كاهش هوشياري و يا كما
  • مسموميت با مواد سوزاننده قليايي يا اسيدي
  • اختلالات آناتوميك يا اعمال جراحي بزرگ شكم
  • اختلالات انعقادي

روش های شست و شوی معده به چندین روش صورت می گیرد که ما در اینجا چند روش طبیعی را که به صورت معمول می توانید انجام بدهیدمعرفی می کنیم و در ادامه جهت اگاهی بیشتر با روش های مخصوص پزشکان نیز آشنا می شویم. توجه شود که تمامی روش های پزشکی مطرح شده ، زیر نظر پزشک صورت می گیرد و انجام خودسرانه آن ها بسیار خطرناک می باشد ، زیرا هر کدام از این روش ها در شرایط خاصی مورد استفاده قرار می گیرد  و در صورت استفاده نابجا و مقدار دُز ناصحیح ، نه تنها کمک نمی کند بلکه اثرات خطرناکی نیز دارد.

خوردن آب ، روش طبیعی شست و شوی معده

یکی از روش های طبیعی برای پاک کردن و شست و شوی معده مصرف بالای آب می باشد. کم آبی بدن اثرات مخربی بر عملکرد و سلامت تمام اعضای بدن، به ویژه روده، معده، کلیه، کبد و مغز دارد. بنابراین توصیه شده است روزی حداقل 8 لیوان آب نوشیده شود، یک لیوان قبل از خواب و یکی به محض بیدار شدن از خواب باشد. نوشیدن آب نیم ساعت قبل از غذا توصیه شده است و صرف آب یخ یا آب حین غذا ممنوع است.

استفاده از زنجبیل

قدیر محمدی متخصص طب سنتی می گوید با توجه به خاصیت گرمی و خشکی که زنجبیل دارد این خشکی باعث خشک شدن رطوبت اضافی بدن از جمله رطوبت روده و معده می‌شود و می‌تواند برطرف کننده تشنگی به ویژه تشنگی ناشی از تجمع بلغم در معده باشد.

وی با اشاره به اینکه زنجبیل برای معده، قلب، کبد و مغز مقوی است و همچنین سموم حیوانی در بدن را خنثی می‌کند، تصریح کرد: در واقع سموم حیوانی در بدن به معنای مرغ‌هایی هستند که برای پرورش آنان از آنتی بیوتیک استفاده شده یا گوشت گاو که با برخی سموم تماس پیدا کرده است و با غذا خوردن وارد بدن شده است.

لیمو
اضافه کردن آب لیموی تازه به غذا و سالاد، یکی از روش‌های عالی دفع سموم بدن و کمک به هضم غذاست.

آلوئه ورا
نوشیدن عصاره آلوئه ورا به صورت ناشتا به هضم غذا و دفع سموم کمک می‌کند.

 

روش های مختص پزشکی

این روش ها برگرفته از سایت علوم پزشکی می باشد.

روش اول القا استفراغ

در این روش سعی می کنند شخص را با استفاده از شربتی به نام ایپکا وادار به استفراغ کنند تا مواد مسموم از بدن او خارج شود. این روش به ندرت استفاده می شود. این دارو در زمانی که باعث کاهش سطح هوشیاری می شود یا مسمومیت های ناشی از مواد اسیدی ، نفتی و ترکیباتی از این دست و …..  ممنوع می باشد.

 شست و شوی معده توسط پزشک

يكي از روش هاي موثر جهت تخليه معده بوده و  تقريباً در تمام مسموميت هاي خوراكي در دقايق اوليه بخصوص 4-2 ساعت و حتي تا 12 ساعت اول انجام مي شود. این روش برای موارد زیر کاربرد دارد:

  • خارج نمودن داروها و سموم مايع و جامد در صورتي كه بيمار حجم زيادي را مصرف كرده باشد.لاواژ معده عمدتاً در عرض 60-30 دقيقه بعد از مصرف موثرتر است، هرچند در مورد داروهايي كه سرعت تخليه معده را كاهش مي دهند، تا چند ساعت پس از مصرف نيز كاربرد دارد.
  • براي تجويز زغال و آب دهي كل دستگاه گوارش در بيماراني كه قادر به بلعيدن نيستند.
  • براي رقيق نمودن و خارج كردن مايعات خورنده از معده و آماده نمودن بيمار براي اندوسكوپي

استفاده از زغال فعال

زغال فعال ماده پودري با قدرت جذب بسيار بالاست كه به دليل داشتن سطح تماس زياد مي تواند اكثر سموم را جذب كند. نمك هاي يوني مثل آهن، ليتيم و سيانيدها يا مولكول هاي قطبي كوچك مثل الكل ها به مقدار بسيار كم جذب زغال فعال مي شوند. تجويز دوز هاي مكرر چاركول در كاهش جذب داروهايي با حجم توزيع پايين و داروهايي كه سيكل انتروهپاتيك دارند مثل ديگوكسين، فنوباربيتال و تئوفيلين مي تواند كمك كننده باشد.

 

منبع wikipedia irna