تفاوت بین ویندوز 32 بیتی و 64 بیتی و نحوه تشخیص آن

0

نسخه 32 بیتی یا 64 بیتی ویندوز را نصب کنم ؟ چه تفاوتی بین این دو اصلا وجود دارد و الان روی سیستم شما چه نسخه ای از ویندوز نصب هست ؟ اگر جواب این سوال ها را نمی دانید با ما همراه باشید.

علاوه بر تفات در نسخه های Home یا Pro ویندوز ، تفاوت مهم دیگری نیز در نسخه های ویندوز وجود دارد. نسخه 32 بیتی یا 64 بیتی؟

ممکن است در مورد سیستم های 32 بیتی و 64 بیتی شنیده باشید. اما هرگز متوجه این دو نشده باشید. بیایید نگاهی جزیی تر بیاندازیم تا ببینیم این دو از کجا آمده اند و چه تفاوت هایی با یکدیگر دارند.

چه چیزی باعث می شود کامپیوتر 32 یا 64 بیتی باشد؟

اینکه معماری کامپیوتر شما 32 بیتی یا 64 بیتی باشد بستگی به پردازنده (CPU) داخل کامپیوتر دارد. اکثر پردازنده های کامپیوتری در یکی از این دو دسته قرار می گیرند، در طی چند سال گذشته 64 بیتی جای 32 بیتی را گرفته است. پردازنده های 64 بیتی به طور نمادین قوی تر از همتایان 32 بیتی خود هستند، زیرا می توانند اطلاعات زیادی را ذخیره و پردازش کنند.

برای درک بهتر میزان تفاوت بین 32 بیتی و 64 بیتی، شما باید کمی شمارش بیناری را درک کنید. بر خلاف سیستم دهگانی که در هر محل دارای ده رقم می باشد، سیستم بیناری تنها دو عدد 0 یا 1 دارد.

بنابراین، یک شماره 32 بیتی می تواند 2 بتوان 32 آدرس احتمالی را به خود بگیرد که برابر با 4،294،967،296 مقدار می باشد. در مقابل ، ظرفیت 64 بیتی 2 بتوان 64 می باشد( 18،446،744،073،709،551،616) . تفاوت بین دو عدد بالا یک مقدار قابل توجهی می باشد.

شما می توانید نسخه های 32 بیتی و 64 بیتی ویندوز را برای کامپیوتر خود دانلود و نصب کنید.

 ویندوز 32 بیتی و 64 بیتی

اگر شما از یک پردازنده 64 بیتی استفاده می کنید، لازم است از نسخه 64 بیتی ویندوز استفاده کنید تا بتوانید از مزایای آن بهره مند شوید. نسخه های 32 بیتی ویندوز در پردازنده های 64 بیتی کار می کنند، اما نمی توانند از قدرت اضافی استفاده کنند. شما نمی توانید نسخه 64 بیتی ویندوز را در پردازنده های 32 بیتی نصب کنید. با این حال، نسخه 64 بیتی ویندوز با نسخه 32 بیتی سازگار است.

دو مکان عمده وجود دارد که شما می توانید تفاوت بین نسخه 32 بیتی و 64 بیتی را در ویندوز متوجه بشوید. یکی از آنها  این است که نسخه 32 بیتی ویندوز تنها می تواند تا 4 گیگابایت رم (و یا کمتر) را استفاده کند. بنابراین، اگر شما 16 گیگابایت رم در رایانه خود داشته باشید، اما ویندوز 32 بیتی را نصب کرده باشید، در واقع شما بیشتر از 4 گیگابایت آن را استفاده نمی کنید.

جای دیگری که این تفاوت احساس می شود در پوشه Program Files است. در نسخه 32 بیتی ویندوز، برنامه ها تنها در پوشه Program Files نصب می شوند. سیستم های 64 بیتی پوشه ای اضافه به نام Program Files (x86) برای نرم افزارهای 32 بیتی دارند. این به آن دلیل است که نوشتن نرم افزار برای معماری 32 بیتی بسیار متفاوت از نوشتن آن برای یک سیستم 64 بیتی است. هنگامی که برنامه ها می خواهند برخی از اطلاعات مشترک، مانند DLL ها را بگیرند، باید به دایرکتوری درستی از  Program Files  دسترسی یابندد. به همین دلیل است که ویندوز آنها را جداگانه نگه می دارد. یک برنامه 32 بیتی نمی داند که چه کاری با DLLهای 64 بیتی انجام دهد.

توجه داشته باشید که ویندوز 32 بیتی به عنوان x86 شناخته می شود و 64 بیتی را x64 می نامند.

نسخه های قدیمی از ویندوز، مانند ویندوز 3.1، برنامه های 16 بیتی را اجرا می کردند.
نسخه های 32 بیتی ویندوز ، قدرت سازگار با این برنامه های قدیمی را دارند . اما اگر شما یک ویندوز64 بیتی دارید، نمی توانید نرم افزار های 16 بیتی قدیمی را اجرا کنید. شما باید از یک شبیه ساز سیستم عامل 32 بیتی استفاده کنید.

علاوه بر این،  ویندوز 64 بیتی نیاز به درایورهای 64 بیتی دارد. اگر شما یک چاپگر قدیمی دارید یا چیزی که فقط درایورهای 32 بیتی را ارائه می دهد، بر روی سیستم های مدرن 64 بیتی کار نخواهند کرد.

تفاوت بین نرم افزار های 32 بیتی و 64 بیتی

گاهی سازندگان نرم افزارها فقط نسخه 32 بیتی از یک نرم افزار را ارائه می دهند و گاهی نرم افزار ها این امکان را دارند که به صورت اتوماتیک نسخه صحیحی از برنامه را با توجه به معماری سیستم شما نصب کنند.

اگر نسخه 64 بیتی ویندوز را اجرا می کنید، بهتر است از نسخه های 64 بیتی نرم افزار ها استفاده کنید. اما نگران نباشید که یک برنامه ساز نسخه 64 بیتی را ارائه نداده است، زیرا نسخه های 32 بیتی نیز باید کار کنند.

نمونه ای از یک برنامه که برای دو نسخه 64 بیتی و 32 بیتی ارائه شده است.

نسخه های 64 بیتی برنامه ها حتما برای شما افزایش سرعت را نمی آورند. با این حال، آنها با استفاده از معماری 64 بیتی رَمی بیش از 4 گیگابایت را در اختیار شما قرار می دهند. بنابراین، این برنامه ها اغلب پایدار و کارآمد تر از همتایان 32 بیتی خود هستند.

آیا من نسخه 64 بیتی یا 32 بیتی ویندوز دارم؟

اکنون که ما تفاوت های بین نسخه های 32 و 64 بیتی ویندوز را مورد بحث قرار دادیم، می توانیم بفهمیم که در حال حاضر از چه نسخه ای استفاده می کنیم.

در ویندوز 10، روی دکمه Start کلیک راست کرده و System را انتخاب کنید. همچنین می توانید به Settings > System > About بروید. در اینجا، یک تیتر Device specifications را مشاهده خواهید کرد.

در کنار System Type ، نسخه 32 یا 64 بیتی بودن سیستم شما و همچنین معماری پردازنده مشخص می شود.

در ویندوز 7 و قبل از آن، بر روی Computer کلیک راست کنید و Properties را انتخاب کنید. با دکمه های میانبر  Win + Pause نیز می توانید این کار را انجام دهید.در این صفحه در قسمت System type می توانید مشخصات سیستم را مشاهده کنید.

در هر دو پانل بالا بخشی به نام  Installed RAM وجود دارد که در ویندوز های 32 بیتی عبارتی شبیه  4GB usable را مشاهده خواهید کرد.

شما از چه نسخه ویندوز استفاده می کنید؟

منبع makeuseof
ممکن است شما دوست داشته باشید
دیدگاه بگذارید