حذف رایت پروتکت فلش مموری در ویندوز و مک

آموزش حذف رایت پروتکت فلش مموری در ویندوز و مک موضوع این مطلب می باشد که معمولا کاربران با خطای Write Protected در فلش مموری های ، SD کارت ها و انواع حافظه های جانبی مواجه می شوند.

ویژگی رایت پروتکت به معنای حفاظت از فایل های موجود در یک فلش مموری می باشد، اما گاهی اوقات دردسر ساز است و شما می خواهید بر روی فلش خود اطلاعات بریزید و یا آن ها را جابجا کنید.

در این مطلب ما می‌خواهیم نحوه حذف کردن رایت پروتکت از یک فلش مموری را در ویندوز یا سیستم مک  به شما آموزش دهیم . برای این کار در ابتدا شما نیاز دارید که به عنوانAdministrator وارد سیستم شده باشید .

اقدامات اولیه

پیشنهاد می کنیم:

در ابتدا شما باید یک سری کارهای ابتدایی و پایه را انجام بدهید که شاید با همین کار های ساده مشکل شما حل شود.

بررسی قفل فیزیکی. SDکارت ها و تعدادی از فلش مموری ها دارای قفل فیزیکی هستند یک سوییچ کوچک که امکان رایت کردن بر روی آن را فعال یا غیرفعال می‌کند.

ویندوز و مک دارای دو فایل سیستم متفاوت از یکدیگر هستند.امروزه بیشتر فلش مموری ها و حافظه های جانبی به صورت پیشفرض برای ویندوز مورد استفاده قرار می‌گیرند و با آنها سازگاری دارند. اگر شما برای استفاده کردن از این فلش مموری ها برای کامپیوتر مک خود مشکل دارید بهتر است یکبار آنها را فرمت کنید.

 

پر بودن حافظه . یکی از ساده ترین نکاتی که ممکن است به آن دقت نکرده باشید پر بودن حافظه فلش مموری شما باشد. بنابراین به راحتی و سادگی چک کنید که آیا فلش شما حافظه لازم را دارد یا خیر.

 

چک کردن سیستم برای ویروس. گاهی اوقات بعضی ویروس ها فلش مموری ها را مورد هدف قرار می دهند و به صورت خودکار آن ها را دچار تغییراتی می کنند و به شما اجازه رایت کردن بر روی فلش مموری ها را نمی دهند. بهتر است با استفاده از یک آنتی ویروس سیستم خود را برای یافتن ویروس های احتمالی اسکن کنید.

آخرین کار در بخش مقدماتی این است که شما یک بار فلش مموری یا کارت حافظه خود را فرمت کنید . با این کار ممکن است مشکلات شما برای حذف رایت پروتکت حل شود.

 

حذف کردن رایت پروتکت از روی یک فلش مموری در ویندوز

اگر پس از انجام مراحل مقدماتی بالا همچنان مشکل رایت پروتکت فلش مموری را دارید مراحل زیر را انجام دهید:

اگر فرصت خواندن مطالب را ندارید یا آموزش ویدیویی را ترجیح می دهید. می توانید به این ویدیو نگاه کنید.

روش اول :

در منوی جست و جوی عبارت cmd را تایپ کنید و Command Prompt را با راست کلیک کردن و انتخاب گزینه Run as Administrator باز کنید.

در پنجره باز شده عبارت diskpart را تایپ کنید و اینتر را بزنید. سپس عبارت  list disk را تایپ کنید و اینتر را بزنید.

حال باید فلش مموری خود را در این لیست ببینید.

در مرحله بعد باید دستور زیر را تایپ کنید.

select disk [your disk number]

بجای عبارت باید شماره حافظه مورد نظر خود را وارد کنید.

سپس دستور زیر را وارد کنید.

attributes disk clear readonly

در انتها شما باید نتیجه ای به صورت زیر را ببیند (حافظه ما در اینجا برای مثال 4 بوده است.)

روش دوم:

در بخش جستجوی ویندوز عبارت و regedit را تایپ کنید .در بخش نتایج جستجو اولین گزینه ای که به شما نشان داده می شود را باز کنید.

به جای روش بالا می توانید با فشردن همزمان کلید های  key + R پنجره RUN را باز کنید و عبارت regedit را وارد و اینتر را بزنید.

در پنجره ای که برای شما باز می شود مسیر زیر را دنبال کنید:

“HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control” 

سپس بر روی folder control کلیک راست کرده و از NEW گزینه key را انتخاب کنید و نام پوشه جدید را StorageDevicePolicies بگذارید و کلید اینتر را بزنید.

 

حال در این key جدیدی که ساخته اید از همان بخش NEW یک DWORD (32-bit) Value  بسازید و نام آن را WriteProtectبگذارید.

حال بر روی این فایل ساخته شده دابل کلیک کنید و در پنجره جدید مقدار Value را صفر بگذارید.

در انتها ok را بزنید. بعد از انجام این کار ها مشکل باید رفع شده باشد . در غیر این صورت نیاز به مراجعه بک تعمیر کننده فلش مموری دارید.

 

حذف رایت پروتکت از فلش مموری در مک

بعد از اینکه فلش مموری ، حافظه جانبی یا هارد اکسترنال خود را به سیستم متصل کردید.  بر روی GO کلیک کنید. این گزینه در بالای صفحه نمایش قرار دارد . با این کار یک منو آبشاری برای شما باز می شود .

سپس بر روی Utilities کلیک کنید. و بعد از آن Disk Utility را باز کنید.

در پنجره باز شده بر روی نام حافظه مورد نظر خود در سمت چپ کلیک کنید.

بر روی First Aid در بالای پنجره  Disk Utility  کلیک کنید.

چند لحظه صبر کنید تا مک کار اسکن را به پایان برساند. اگر رایت پروتکت به خاطر یک ارور فعال شده باشد ، با این کار بر طرف می شود و شما می توانید به طور معمول از فلش خود استفاده کنید.

منبع partition
خبرنامه
خبرنامه
دریافت جدیدترین مطالب
در هر زمانی می تواند خرنامه را لغو کنید.
ممکن است شما دوست داشته باشید
نمایش دیدگاه ها (4)