فایل msix چیست؟

0

فایل با فرمت msix یک برنامه نصب کننده برای ویندوز  مانند exe و msi می باشد. مایکروسافت به تازگی فرمت فایل MSIX را به عنوان جایگزینی برای فایل های exe ، MSI و حتی Appx معرفی کرده است. فرمتی که مزایای فرمت های قبلی را در خود جمع کرده است. در ادامه به توضیحاتی در باره انواع مهم فایل های نصب کننده می پردازیم.

در ویندوز ، برنامه های زیادی با پسوند های مختلف برای نصب وجود دارد. در حال حاضر ویندوز 3 نوع متداول نصب کننده ها را که ما بیشتر با آن ها سر و کار داریم ( exe ، MSI و AppX ) استفاده می کند. هر کدام از این فرمت ها دارای نقاط قوت و ضعفی می باشند.

اینستالر های MSi ساده و از بهترین نصب کننده ها هستند. از این نوع نصب کننده ها به صورت پایه برای نصب رابط های گرافیکی (GUI) یا unistall کردن برنامه ها بدون کار اضافی و تنظیمات خاصی ، مورد استفاده قرار می گیرد.

این نوع اینستالر ها همه دیتا های مورد نیاز در هنگام نصب نرم افزار ، در خود دارند . البته در این فرمت ، اگر برنامه ای از قبل نصب شده باشد را تشخیص نمی دهد و فایل های مشابه قبلی را در مسیر مورد نظر حذف و جایگزین می کند.

نصب کننده های با فرمت exe که ما بسیار با آن ها سر و کار داریم قوی تر از فرمت قبلی می باشند و تطبیق پذیری بیشتری دارند . البته همین ویژگی آن ها را پیچیده تر می کند. در این نوع اینستالر ها ما امکاناتی مانند زبان ها ، add-ons و اطلاع از نصب قبلی برنامه را در اختیار خواهیم داشت.  همچنین در این فرمت ما می توانیم مسیر نصب برنامه را انتخاب کنیم. توسعه دهندگان می توانند این نوع فرمت ها را شخصی سازی کرده و همین باعث می شود که نظارت کاملی بر روی ان ها وجود نداشته باشد و گاها فایل ها آلوده به ویروس باشند .

نصب کننده AppX برای نصب برنامه های عمومی در ویندوز به کار می رود. این نوع فرمت از نصب کننده ها، ساده و سر راست می باشند و به کاربر تعداد کمی حق انتخاب می دهند. همچنین در این فرمت می توان بروز رسانی های جدید را به نسخه قبلی یک برنامه اضافه کرد. فرمت AppX در حال حاضر فقط برای ویندوز 10 کار می کند و در ورژن های قبلی نمی توان از آن ها استفاده کرد.

 

MSIX ترکیبی از بهترین ویژگی های MSI و AppX است

یک فایل msix در حالی که شبیه به MSi می باشد اما مزایای AppX را نیز دارا می باشد. نصب ساده و روان در کنار امکان بروز رسانی و حذف آسان از جمله ویژگی این فرمت می باشد. در ظاهر این فرمت برای کاربران مانند msi می باشد اما در پشت صحنه، این فرمت شبیه AppXها عمل می کند.

اما جالب ترین ویژگی این فرمت این است که مایکروسافت با ارائه یک SDK در  گیت هاب ، امکان استفاده از این فایل ها را در دیگر پلتفرم هایی مانند ios ، Mac os ، اندروید ، لینوکس و حتی ویندوز های قدیمی تر از ویندوز 10 را فراهم کرده است.

حذف بهتر در نصب کننده های با فرمت فایل msix

وقتی یک نرم افزار با فرمت های MSI یا EXE نصب می شود قادر است تغییراتی در ریجستری ها ایجاد کند و یا به صورت خودکار فایل هایی را ایجاد کند. اما زمانی که نرم افزار ها را حذف می کنید، بعضی از این فایل ها و رجستری ها همان طور باقی می مانند و اثر نرم افزار به صورت کامل از بین نمی رود.

اما در فرمت msix پس از unistall کردن همه فایل ها و تغییرات مرتبط با نرم افزار از بین می رود.

 

فایل های msix می توانند خطرناک باشد؟

از آنجایی که هنوز msix یک نصب کننده می باشد نمی توان آن را امن دانست. در مواجه با این نوع فایل ها باید اول از خود بپرسید منبع آن از کجا بوده است و اگر از منبع آن مطمئن نیستید می تواند خطرناک باشد. پس از قبل از دانلود از معتبر بودن فایل مطمئن شوید.

آیا تا کنون به فرمت فایل های نصبی دقت کرده بودید؟ با این نوع فایل ها سر وکار داشته اید ؟

ممکن است شما دوست داشته باشید
دیدگاه بگذارید