کاربرد اسپینر برای آزمایش و آنالیز خون

تا به حال به این فکر کرده اید که کاربرد اسپینر چیست و چگونه کار می کند. در جدیدترین تحقیقات دانشمندان تایوانی به کاربردی مفید و جالبی از اسپینر ها برای آزمایش و آنالیز خون رسیده اند.

اسپینر یکی از سرگرمی های چند ساله اخیر است که بسیار بین افراد مختلف به محبوبیت رسید و توانست در زمان کوتاهی افراد زیادی را تحت تاثیر خود قرار دهد.

استفاده اسپینر بیشتر برای تخلیه انرژی افراد مورد استفاده قرار می‌گرفت و شاید در نگاه اول یک وسیله بیهوده و بی استفاده به نظر می رسید. اما به تازگی دانشمندان دانشگاهی در تایوان توانسته‌اند از اسپینر برای آزمایش‌ها و آنالیزهای ساده خونی استفاده کنند.

اسپینر از سه وزنه مساوی در سه گوشه با زاویه های مساوی ساخته شده است که در مرکز آن نیز یک بیرینگ قرار گرفته است که با نیروی دست می توان سه وزنه را حول مرکز چرخاند و به نوعی باعث تخلیه انرژی افراد و ایجاد آرامش در فرد می شود.

حال دانشمندان تایوانی توانسته‌اند از این ویژگی چرخش در اسپینر برای آزمایش و آنالیز خون انسان استفاده کنند. در بعضی از آزمایش ها نیاز است تا پلاسما از سلول های خونی جدا شود، زیرا پلاسما حاوی پروتئین و ویروس های موجود در خون می باشد که با بررسی آن بیمار بودن یا نبودن افراد را می توان تشخیص داد. این جدایی در دستگاهای سانترفیوژی صورت می گیرد.

از آنجایی که این دستگاه ها در کشور های در حال توسعه یا فقیر کمتر یا به ندرت وجود دارد ، این دانشمندان روشی ابداع کرده اند که از چرخش اسپینر ها برای این کار استفاده می شد.

در این روش تنها با 3 تا 5 بار چرخاندن اسپینر می توان 30 درصد از پلاسمای خون را با خلوص 99 درصد جدا کرد. از این روش برای شناسایی موفق پروتئین HIV-۱ که عامل بیماری ایدز می باشد، استفاده شده است.

منبع newatlas