طوطی چگونه مانند انسان حرف می زند؟

در سال 2016، محققان مطالعات جالبی با عنوان “Monkey vocal-tracts are speech-ready” منتشر کردند. در این تحقیقات اثبات شد که میمون ها به لحاظ فیزیکی قادر به گفتار مانند انسان ها هستند، اما مغز آن ها به دلیل نداشتن ظرفیت لازم ، باعث شده است تا میمون ها نتوانند صحبت کنند. حال سوال اینجاست اگر میمون نمی تواند با این همه شباهت صحبت کند ، بعضی پرنده ها که  تار صوتی دارند چگونه مانند انسان حرف می زنند؟

طوطی ها در واقع حیوانات بسیار هوشمندی هستند. در جنگل، طوطی ها بخاطر ایجاد صداهای منحصر به فرد مشهور هستند صدای منحصر بفردی که همسران آنها این صدا را تشخیص می دهند. محققان دریافته اند که طوطی ها با یکدیگر مکالمه دارند و تجزیه و تحلیل مغز آنها نشان می دهد که آن ها  شبیه انسان ها قادرند یک زبان را یاد بگیرند.

اگر مغز طوطی ها را کنار بگذاریم،  پرندگان مجهز به دستگاه بی نظیری برای ایجاد صوت هستند. این سیستم به طور کل با سیستم صوتی انسان متفاوت است و به آنها اجازه کنترل بیشتری بر روی صدا را می دهد. Syrinx ابزاری در سیستم صوتی پرنده ها است که توانایی تولید دو صدا به صورت همزمان را به پرندگان می دهد و به همین دلیل است که آنها می توانند به طور مداوم آواز بخوانند.

بعضی از پرندگان از این فیزیولوژی منحصر به فرد برای تقلید صدا استفاده می کنند. صدای ضبط شده از پرندگان نشان داده می دهد که انواع مختلف صداها، از جمله صدای قورباغه ها و کریکت ها را می توانند شبیه سازی کنند . مرغ چنگ اغلب محققان را با توانایی باور نکردنی خود برای تقلید انواع صدا ها شگفت زده کرده است .

ویدیو زیر مفهوم مطالب بالا و سیستم صوتی پرنده را بهتر نشان می دهد:

 

 

منبع vox
ممکن است شما دوست داشته باشید