همه ویژگی های آندروید 10 (آندروید Q)

شاید در نگاه اول متوجه ویژگی های آندروید 10 (آندروید Q) نشده باشید. بنابراین ما سعی کردیم تمامی تغییراتی که در نسخه جدید آندروید یافته ایم را به شما به اشتراک بگذاریم.

نسخه جدید آندروید قرار است تحول بزرگی در این سیستم عامل گوشی باشد و با توجه به اینکه فعلا نسخه آزمایشی آن منتشر شده است، هنوز زمان مناسبی برای نصب آن نیست و باید منتظر نسخه اصلی آن بود. اما در این مطلب سعی شده  است تمامی تغییرات جدیدی را که در آندروید Q صورت گرفته است  را معرفی کنیم.

تغییر رنگ و تم های بخش نوار اعلان

پس از مدت ها بالاخره در آندروید Q برای بخش نوار اعلان شاهد پشتیبانی از  رنگ های مختلف هستیم. در قسمت پایین نوار اعلان گزینه ای برای انتخاب رنگ هایی از جمله بنفش ، سبز ، مشکی ، آبی و … هستیم.

انتخاب گزینه font / Body font در منوی تنظیمات ، به شما این امکان را می دهد که بین فونت پیش فرض دستگاه و Noto Serif / Source Sans Pro یکی را انتخاب کنید.

در نهایت، شکل آیکون نیز قابل تغییر است و می توانید تمام آیکون های برنامه خود را که به طور پیش فرض دایره ای است به مربع یا مستطیل تغییر شکل دهید.

نماد باتری در always-on display

گوگل آیکون باتری را از موقعیت پایین خود به سمت بالا سمت راست always-on display منتقل کرده است.

نمایش میزان باتری باقیمانده در تنظیمات سریع

آندروید 10 ، تصویری از مقدار باتری باقی مانده را در بخش تنظیمات سریع در پیش نمایش نمایش می دهد.

بهبود یافتن منو اشتراک گذاری

گوگل در حال بهبود بخش اشتراک گذاری در  Android 10 است. منوی اشتراک گذاری نه تنها کمی متفاوت تر از قبل است، نمایش این منو سریعتر از نسخه های قبلی آندروید شده است و دسترسی به دیگر برنامه ها نیز سریعتر شده است.

گوشه های گرد در تصاویر

در نسخه های قبلی اندروید، سیستم اگر شکاف یا لبه های  صفحه را متوجه می شد، شکاف ها را پر می کرد. اما دیگر نه! نگاهی به تصویری از صفحه نمایش Pixel 3 XL منظور ما را بهتر می رساند.

به سمت راست کشیدن اعلان ها

دیگر نمی توانید جهت حذف اعلان ها ، آن ها را به هر سمتی که می خواهید بکشید. زیرا در آندروید Q اگر به سمت راست بکشید، اعلان های شما پاک می شود، در حالی کشیدن به سمت راست منویی را به شما نمایش خواهد داد که قبلا با نصفه کشیدن اعلان ها نمایش داده می شد.

آیکون زنگ در کنار نوتیفیکیشن ها

آیا تا به حال فکر کرده اید که کدام یک از نوتیفیکیشن ها در گوشی شما زنگ می خورند؟ گوگل این موضوع را در Android Q به صورت کامل با یک آیکون زنگ به شما نمایش می دهد. اکنون، اگر تلفن شما توسط یک اعلان زنگ بزند، یک آیکون زنگ جهت اطلاع رسانی دیده می شود. تغییر کوچکی به حساب می آید اما شاید برای بعضی افراد یک تغییر خوشایند باشد.

به اشتراک گذاری Wi-Fi با کدهای QR

اگر  می خواهید شبکه Wi-Fi خود را با یک دوست به اشتراک بگذارید، اکنون می توانید از طریق کد QR انجام دهید. فقط شبکه ای را که می خواهید به اشتراک بگذارید را انتخاب کنید، روی نماد اشتراک گذاری کلیک کنید و کد عبور تلفن خود را تأیید کنید. یک کد QR منحصر به فرد نشان ساخته می شود که دوست شما می تواند به راحتی آن را اسکن و به شبکه Wi-Fi متصل شود.

دکمه اضطراری در power menu

در Android Q، با فشار دادن طولانی مدت دکمه ی پاور ، یک نماد اضطراری جدید نمایش داده می شود. با ضربه زدن روی این آیکون ، دسترسی سریعی به شماره گیر اضطراری خواهید داشت.

بخش حریم خصوصی در تنظیمات

حریم خصوصی در آندروید Q نیز تغییراتی دارد. در ظاهر جدید حریم خصوصی به شما کنتر دسترسی در برنامه ها را می دهدا، تنظیمات محتوا روی صفحه قفل گوشی را در اختیار دارید، و تاریخچه های مکان یابی را نیز می توانید تنظیم کنید.

حالت دسکتاپ مخفی

گوگل مشابه Huawei و سامسونگ یک حالت با ارائه یک حالت desktop mode را ارائه نموده است. زمانی که تلفن خود را به یک صفحه نمایش خارجی متصل می کنید رابط کاربری شبیه  محیط دسکتاپ کامپیوتر می شود.

این موارد چیزهایی بود که تا کنون در آندروید 10 (آندروید Q) یافت شده است. آیا شما از ویژگی دیگری در این نسخه از آندروید آگاه هستید.

منبع androidauthority
ممکن است شما دوست داشته باشید