امیلیا کلارک و بیماری آنوریسم مغزی ، از این بیماری چه می دانید؟

ابتلای امیلیا کلارک بازیگر نقش دنریس در سریال game of thrones به بیماری آنوریسم مغزی باعث شد تا جامعه ی جهانی نسبت به این بیماری آگهی بیشتری پیدا کند. اگر چه امیلیا کلارک که تا دم مرگ رفته بود از این بیماری نجات یافت ، اما شهرت او باعث شد تا عموم افراد جامعه نسبت به این بیماری شناخت بیشتری پیدا کنند . آیا شما در این مورد بیمار آنوریسم مغزی شناخت دارید؟

در این مطلب قصد داریم روی این بیماری زوم کنیم و به علائم بیماری آنوریسم مغزی ، راه تشخیص این بیماری ، علل ابتلا به این بیماری و راه جلوگیری از بیماری آنوریسم مغزی بپردازیم. این که نشانه های بیماری آنوریسم مغزی چیست ؟ چگونه باید با آن مواجه شد ؟ و …

 

بیماری آنوریسم مغزی چیست؟

تعریف خیلی ساده ی آن پاره شدن یک رگ خونی در قسمت سر انسان می باشد که باعث خون ریزی مغزی می شود.

آنوریسم مغزی (Cerebral aneurysm) یک بیرون زدگی به صورت حباب در جدار شریان‌های مغزی است در حقیقت آنوریسم عروق مغزی ناشی از یک ضعف در جدار شریان‌های مغزی است که بتدریج به علت بالا بودن فشار در داخل عروق سبب برجستگی و ایجاد حباب می‌شود و چون جدار آن‌ها ضعیف تر از جدار طبیعی شریانها است ممکن است پاره شود و سبب خونریزی مغزی شود خونریزی می‌تواند در فضای ساب آراکنویید اتفاق افتد که خون همراه با CSF (مایع مغزی نخاعی) است یا در داخل خود نسج مغز ایجاد شود که خونریزی داخل مغزی (اینتراسربرال هماتوما) گویند.[۱]

 

دلایل رخ دادن این بیماری چیست؟

چندین دلیل برای اتفاق افتادن این بیماری وجود دارد. اگر چه که مثل همیشه ، هیچوقت دلیل اصلی مشخص نیست و بدون هیچ علائم هشدار دهنده ی مشخصی رخ می دهد. این بیماری بیشتر در بین خانم ها و در سنین کمتر از 60 سال رخ می دهد و احتمال می رود که ریشه ژنتیکی نیز داشته باشد. فاکتور مهم دیگری که می تواند سبب آنوریسم مغزی شود و ریسک ابتلا به آن را افزایش دهد فشار خون بالا ، سیگار کشیدن ، مصرف مواد مخدر و حتی اضافه وزن می باشد.

باید به دنبال چه نوع علائم اولیه ای از این بیماری باشیم؟

در بعضی موارد یک آنوریسم رخ داده در مغز باعث ایجاد فشار بر روی بافت های اطراف مغز می شود. بعضی از این علائم شامل اختلالات بینایی، درد بالا یا اطراف چشم، بی حسی یا ضعف در صورت، مشکل صحبت کردن، سردرد، مشکلات تعادل، دشواری در تمرکز و مشکلال داشتن با حافظه کوتاه مدت است.

نادیده گرفتن این علائم باعث چه اتفاقی می شود؟

همه موارد آنوریسم مغزی باز نشده نیاز به درمان فعالی ندارند و برای بسیاری از افراد ممکن است آنوریسم وجود نداشته باشد، زیرا ممکن است نشانه های قابل توجهی ایجاد نکند.با این حال، تشخیص دقیق و درمان دقیق آنوریسم مغزی دقیق و حیاتی است و باید فوری مورد توجه پزشک قرار بگیرد. علائم می تواند به صورت ناگهانی ظاهر شود، سردرد دردناک، احساس بیماری داشتن، گردن درد ، حساس به نور بودن، تاری در دید یا دوگانه دیدن ، سردرگمی ناگهانی، کمرنگ شدن یا از دست دادن هوشیاری، تشنج یا ضعف در یک طرف بدن.

آنوریسم پاره شده باعث خونریزی جدی به بافت اطراف می شود و باعث آسیب رسیدن به مغز می شود. این حالت به عنوان یک خونریزی مغزی شناخته می شود که ممکن است اثرات کشنده ای داشته باشد و اغلب ممکن است باعث اختلال عصبی یا معلولیت شود.


ساده ترین راه برای تشخیص آنوریسم مغز چیست؟

آنوریسم مغزی معمولا با استفاده از یک اسکن MRI و آنژیوگرافی (MRA) یا CT اسکن و آنژیوگرافی (CTA) تشخیص داده می شود. آنژیوگرافی یک روش تصویربرداری پزشکی است که با استفاده از یک رنگ مخصوص به جریان خون تزریق می شود تا عروق خونی افراد را تجسم کند. اسکن MRI اغلب برای تشخیص آنوریسم های باز نشده استفاده می شود. این نوع اسکن از زمینه های مغناطیسی و امواج رادیویی برای تولید عکس های دقیق از مغز استفاده می کند. از طرف دیگر، اگر تصور می شود که آنوریسم پاره شده و در بافت های اطراف خونریزی می شود، اغلب از CT استفاده می شود. این نوع اسکن یک سری از پرتوهای X را می سازد که به یک تصویر سه بعدی تبدیل می شوند. اگر در یک آزمایش سیتی اسکن آنوریسم پاره شده شناسایی نشود، اما علائم بیمار به شدت نشان دهنده بیماری است ، آزمایشی به نام پانچ کمری (lumbar puncture) انجام می شود. در طی این روش یک سوزن به قسمت پایین ستون فقرات زده می شود تا یک نمونه از مایع که مغز و نخاع را احاطه کرده است بدست بیاید. سپس این نمونه را می توان برای شناسایی بیماری مورد تجزیه و تحلیل قرار داد.

آیا راهی برای جلوگیری از آنوریسم های مغزی وجود دارد؟

به صورت قطعی نمی توان از توسعه آنوریسم مغزی جلوگیری کرد.  اما می توان از عواملی که ریسک ابتلا به بیماری آنوریسم مغزی را افزایش می دهد ، جلوگیری کرد. به عنوان مثال، ترک سیگار، کنترل فشار خون بالا و حفظ وزن سالم.

 

 

منبع glamourmagazine
خبرنامه
خبرنامه
دریافت جدیدترین مطالب
در هر زمانی می تواند خرنامه را لغو کنید.
دیدگاه بگذارید