فایل xml چیست و چگونه می توان از آن استفاده کرد

فایل xml مخفف فایل های با پسوند eXtensible Markup Language می باشد. هدف این نوع فایل ها تشریح ساختار داده ها در اینترنت و برنامه ها می باشد.  آیا دوست دارید در مورد فایل های xml بیشتر آشنا شوید و بدانید کجا از این فایل ها استفاده می کنند؟ با ما همراه باشید.

 Markup Languages چیست؟

در ابتدا بیایید با Markup Languages آشنا شویم. این اصطلاح در واقع اضافه نویسی یا اضافه کردن اطلاعات می باشد. این نوع اطلاعات به کاربر نهایی نمایش داده نمی شود.

ماشین هایی مانند یک مرورگر ، این اطلاعات اضافی را قبل از پردازش و نمایش سند به یک کاربر می خواند .

یک نمونه شناخته شده از Markup Languages زبان HTML می باشد. برای مثال شما کدهای یک وب سایت ساخته شده با html را نمی بینید و این کدها در یک لایه پشتی عمل می کنند. برای مثال فرمت و اندازه متن و یا اضافه کردن یک عکس.

xml چگونه عمل می کند؟

فایل های XML یک نوع متا Markup Languages هستند که برای اینترنت توسعه یافته اند. xml انعطاف پذیر است زیرا شما می تواند تغییراتی جدیدی را در آن اعمال کنید و بلوک های جدیدی را در آن بسازید.

برای توضیح دادن نحوه عملکرد xml بیایید از html و css استفاده کنیم.

چگونه xml به html مرتبط می شود؟

xml شبیه به html است ، اما از آنجا که کاربر می تواند بلوک های ساخته شده‌ی خود را به آن اضافه کند، نسبت به html منعطف می باشد. یک تفاوت کلیدی دیگر بین html و xml این است که html نحوه نمایش داده ها را تعریف می کند ، درحالی که xml نوع داده ها را مشخص می کند و به همین دلیل است که xml نمی تواند جایگزین html شود.  بلکه می تواند آن را گسترش دهد.

برای تعریف داده ها ، xml بر اساس نوع سند تعریف می شود(DTD). شما می تواند آن را یک دیکشنری ماشین فرض کنید. در واقع به ماشین اجازه می دهد تا زبان markup را متوجه شود. بنابراین ، هر سند برای استفاده نیاز است که با نوع DTD تعریف شود. html هم چنین فرایندی را طی می کند.  کدی که در بسیاری از سایت ها می توان مشاهده کرد چیزی شبیه زیر است:

<!doctype html public "-//w3c//DTD html 4.0//en">

این مثال خاص به مرورگر شما می گوید که DTD از نوع html 4.0  در en می باشد. حال مرورگر می داند که با هریک از دستورات داده شده چه کاری انجام دهد. این همان چیزی است که مثلا می گوید دستور <b> را به ضخیم کردن متن تبدیل کن یا دستور <u> یعنی اینکه یک خط زیر متن بکش.

css چکونه مشکلات مربوط به html را حل می کند؟

مشکلی که با html وجود داشت ، استاتیک بودن آن بود . یعنی اینکه برای انجام یک کار مشابه ، شما باید هر بار دستورات مورد نیاز آن را تایپ می کردید و این کار بارها و بارها باید تکرار می شد. این چیزی بود که زبان HTML را برای یادگیری بسیار آسان می کرد اما انعطاف پذیری لازم را نداشت.

برای مثال شما اگر می خواستید سایز یا رنگ هزاران متن هدر یک صفحه را تغییر بدهید ، شما با html باید برای هر 1000 تیتر این کار را انجام می دادید و یک کار سخت و بسیار خسته کننده می شد.

در طراحی وب ،  Cascading Style Sheets یا CSS این محدودیت ویرایش در html را حل کرد. حال کافی است برای مثال به متن های با تیتر H1 یک استایل خاص را که شامل سایز و رنگ می باشد را نسبت بدهید و با همان یکبار نوشتن ، تغییرات را بر روی همه تیتر ها اعمال کنید.

 

xml چگونه داده ها را مدیریت می کند؟

xml داده ها را تعریف می کند و سازماندهی می کند. xml این کار را با ساخت بلوک های که شبیه به تگ های html هستند و در ارتباط با CSS می باشند انجام می دهد. به سادگی تیتیر ، هدر ها ، متن ها و دیگر المان های یک سند را تعریف می کند و کار پردازش آن را به ماشینی مانند یک مرورگر می دهد.

از فایل xml برای چه کاری استفاده می شود؟

فایل های xml را در بسیار از اپلیکیشن ها می توان مشاهده کرد. امروزه ، بسیاری از برنامه ها و دستگاه ها از xml برای سازماندهی و مدیریت داده ها استفاده می کنند. برای مثال در xml در فایل های مایکروسافت آفیس و گوگل داک به عنوان یک استاندارد شناخته می شود.

پایه بسیاری از زبان های دیگر از جمله XTHML یا WAP بر اساس xml می باشد . حتی فید خوان های سایت ها نیز بر اساس xml می باشند.

چگونه یک فایل xml را باز کنیم؟

xml داده ها را به صورت متنی ذخیره می کند. بنابراین شما با تعداد زیادی از برنامه های مختلف می توانید این نوع فایل ها را باز کنید. کافی است بر روی این فایل ها کلیک راست کرده و یک برنامه را مانند یکی از برنامه های زیر انتخاب کنید:

  • notepad ویندوز
  • notepad++
  • یا هر مرورگری

یا می توانید از ابزار آنلاینی مانند سایت Code Beautify نیز استفاده کنید. البته برنامه پیشنهادی ما notepad++ پلاس می باشد که با رنگی کردن کد ها خوانایی بهتری را برای شما فراهم می کند.

البته باید متذکر شد که امروز دیگر XML آنچنان در اینترنت مورد استفاده قرار نمی گیرد و فرمت جدیدی بنام JASON جای آن را گرفته است.

اما اگر هنوز یک برنامه نویس هستید ، شما همچنان باید با xml کار کنید.

 

خبرنامه
خبرنامه
دریافت جدیدترین مطالب
در هر زمانی می تواند خرنامه را لغو کنید.
ممکن است شما دوست داشته باشید
دیدگاه بگذارید