نقد و بررسی قسمت 4 فصل 8 گیم اف ترونز

0

یک هفته دیگر با نقد و بررسی قسمت 4 فصل 8 سریال گیم اف ترونز در خدمت شما هستیم. پیشنهاد می شود قبل از خواندن این نقد ، قسمت چهارم را مشاهده کنید. در ابتدا انتقادی را به قسمت 4 وارد می کنیم و سپس و به رخ داد های مهم قسمت 4 می پردازیم.

قسمت 4 به تنهایی یکی از زیباترین قسمت ها بود و به عنوان یک اپیزود تنها ، بسیار عالی بود. اما وقتی این قسمت را به عنوان یکی از آخرین قسمت های سریال نگاه می کنیم ، بسیار نا امید کننده است. در حالی که فقط دو قسمت به پایان این سریال مانده واقعا این ریتم آهسته را متوجه نمی شویم.

ما شاهد بودیم کل جنگ با مردگان و داستان وایت واکر ها در یک قسمت به پایان رسید اما به طرز عجیبی در قسمت 4 ریتم سریال کند شد و تا یک چهارم آخر سریال درگیر اتفاقات پس از جنگ بودیم . کلی زمان صرف خداحافظی با مردگان شد و پس از آن با سرعتی بسیار ملایم وارد اختلافات بین سه شخصیت اصلی داستان یعنی جان اسنو ، سانسا و دنریس شد .

آیا بهتر نبود به جای اینکه این همه در قسمت سوم روی جنگ مانور داده شود  ، آن هم جنگی که در تاریکی مطلق بود و مخاطب چیزی نمی دید ، کمی آن را خلاصه تر می کردند و آرامش پس از جنگ را نیز در همان قسمت سوم جا میدادند تا در قسمت 4 ما کمتر شاهد اتلاف وقت باشیم.

از اول هم گفتیم که واقعا این سریال تا چندین فصل دیگر جای دارد و این همه داستانی که از ابتدای فصل یک تا فصل 7 شکل گرفته است را نمی توان در یک فصل  و آن هم با 6 قسمت جمع کرد.  حال که تصمیم بر این است ، باید از خیلی از جزییات  فدا شوند و  همان طور که در نقد و بررسی قسمت سوم اشاره شد، داستان وایت واکر ها هم قربانی همین موضوع بود . بنابراین اصلا قابل درک نیست که در قسمت 4 شاهد این ریتم کند باشیم.  اگر بار دیگر قسمت 4 را مشاهده کنید حدودا تا دقیقه 30 سریال درگیر دفن مردگان و شادی پس از پیروزی است. و اتفاقات از همان دقیقه 30 زمانی که دنریس و جان اسنو درگیری لفظی پیدا می کنند ، شکل می گیرد.

پیشنهاد می کنیم:

خوب از این موضوع که بگذریم پس از پایان هر قسمت معمولا یک سری از تئوری ها و پیش بینی ها خراب می شود و یک سری تئوری های جدید جایگزین آن ها می شود. همان طور که گفتیم در فصل 5 فلش بکی به دوره جوانی سرسی زده شد که در آن مگی به سرسی گفت تو تا زمانی که یک  دختر جوان تر و زیباتر بیاید ملکه خواهی بود. سرسی در ابتدا تصور می کرد آن شخص مارگری تایرل باشد. اما پس از مرگ تایرل در فصل ششم ، دنریس بهترین گزینه برای این پیش بینی شد.

نقد و بررسی قسمت 4 از فصل 8 گیم اف ترونز

اما حال که به قسمت 4 از فصل 8 رسیده ایم می توان سانسا را نیز به این لیست اضافه کرد . آیا سانسا هم می تواند گزینه احتمالی برای نشستن بر روی تخت آهنین باشد؟

بخصوص که در این قسمت شاهد کاهش شدید قدرت دنریس بودیم ، به گونه ای که حتی دو مشاور او هم نیز کم کم متقاعد می شوند که دنریس شایسته تخت آهنین نیست.

علاوه بر آن ، در قسمت 4 شاهد مرگ یکی از مظلوم ترین شخصیت های سریال بودیم. اگر چه میساندری از شخصیت های تاپ سریال نبود، اما به خط داستانی دنریس بسیار کمک می کرد و به احتمال زیاد کشته شدن میساندری هم در همین جهت بود تا آشفتگی دنریس را بیشتر کند و ذهن مخاطب را برای حذف دنریس از رسیدن به تخت پادشاهی آماده تر کند . اکنون همه چیز مهیا شده است تا دنریس به سمت تاریکی حرکت کند، موارد زیر بخشی از مقدمات این اتفاق هستند:

  • دنریس یکی از دراگون هایش را در جنگ با مردگان از دست داد.
  • با جان اسنو وارد عشقی شد که او را تضعیف کرد.
  • همچنین متوجه شد که رابطه فامیلی با جان اسنو دارد و جان است که جانشین بر حق تخت پادشاهی می باشد.
  • جورا زندگی اش را بخاطر او از دست داد.
  • از دست دادن دومین دراگون
  • از دست دادن میساندری
  • و همچنین تغییر جهت دادن دو مشاور او

این همه دلیل کافی است تا پایان تاریکی را برای دنریس متصور بود .

در مورد کلمه ای هم که میساندری در آخرین لحظه ی مرگ خود گفت (dracarys) ، این توضیح را می توان داد که این کلمه به زبان والاریایی و به معنای آتش دراگون (“dragonfire”) می باشد و احتمالا خطابش به دنریس بوده است که همه آن ها را آتش بزن .

آخرین موضوعی که می خواهیم در مورد آن بحث کنیم در مورد آریا و سگ شکاری می باشد. این دو از  وینترفیل خارج شدند تا به مقصدی که همه می دانیم بروند و به یکی از تئوری های مطرح شده رنگ واقعیت ببخشند. سگ شکاری می رود تا با بردارش که سال ها در جنگ با یکدیگر هستند رو به رو شود و احتمالا آخرین نبرد خود را با یکدیگر داشته باشند و آریا هم به همراه او به کینگ لند می رود تا  شاید این بار هم یکی دیگر از افراد درون لیستش را بکشد.

 

جالب است که در مقاله ای که قبلا منتشر کرده بودیم چندین شخصیت را که احتمال کشتن سرسی را دارند را مطرح کرده بودیم.

آریا که به کینگ لند می رود و یکی از موارد دیگر هم جیمی بود که او نیز در اواخر قسمت 4 به سمت کینگ لند حرکت کرد تا همه تئوری ها در کنار یکدیگر  پیش بروند.

در انتها بیایید به پرومویی که از قسمت 5 منتشر شده است نگاهی بیاندازیم . در این پرمو یک نکته بسیار مهم وجود داشت و آن هم زمانی بود که دوربین رو به آسمان بود و به نظر می رسید چیزی عجیب از بین ابر ها پایین می آید . یکی از قوی ترین تحلیل ها و محتمل ترین اتفاق در مورد این سکانس وجود دراگون های دیگر می باشد. اگر فرض را بر این بگیریم که این تئوری درست باشد ، این سوال پیش می آید که این دراگون ها از کجا آمده اند؟

در این مورد چهار جواب می توان در نظر گرفت:

1. دراگون حامله بوده است

جنسیت این سه دراگون در طول سریال مشخص نشد و ما نمی دانیم که هر سه آن ها از یک جنسیت هستند یا خیر ، بنابراین اگر فرض کنیم این سه اژدها از جنس های مختلف بوده اند، ممکن است یکی از آن ها باردارد بوده باشد . البته اگر دراگون ها تخم هم داشته باشند و اکنون قرار باشد به دنیا بیاید ، دراگون های نوزاد بسیار ضعیف هستند و نمی توانند در جنگ با سرسی به دنریس کمک کنند. اما مطمئنا دست سازندگان را برای اسپین اف های بعدی باز می گذارد.

2. بچه های دراگون قبلا به دنیا آمده اند

اگر یادتان باشد در فصل 5 جورا و تیریون در والریا مشاهده کردند که یکی از دراگون ها برای مدتی ناپدید شد و مشخص نبود که به کجا رفته است ، بهمین خاطر این احتمال وجود دارد که دراگون در آن زمان باردار بوده و  تخم هایش را در جایی امن گذاشته باشد و اکنون بچه های او آماده نبرد باشند.

3. دراگون های بیشتری در غار های وینترفیل وجود داشته باشد

مدرکی که در مورد این تئوری وجود دارد و به آن استناد می شود کتاب های جورج آر.آر مارتین می باشد. به طور مشخص در چندین فص از کتاب های The World of Ice and Fire و Fire and Blood  اشاره شده است که ممکن است تعداد بیشتری تخم اژدها در زیر وینترفیل وجود داشته باشد.

قصد نداریم زیاد به فرضیه ها بپردازیم ، و موارد بالا را در همان حد فرضیه باقی می گذاریم .  و برای فهمیدن اصل داستان تا قسمت 5 سریال گیم اف ترونز صبر می کنیم.

 

نظر شما در مورد قسمت 4 چیست ؟ آیا از این قسمت راضی بودید؟

ممکن است شما دوست داشته باشید
دیدگاه بگذارید