چگونه برنامه کودک بسازیم (راهنمایی برای مبتدی ها)

در این مقاله سعی می کنیم به سوال آن دسته از مخاطبانی پاسخ بدهیم که می پرسند چگونه برنامه کودک بسازیم و تازه تصمیم به این کار گرفته اند و مبتدی به حساب می آیند. در اینجا سعی می شود به طور کلی مقدمات لازم برای ساخت برنامه کودک و یا انیمیشن را توضیح دهیم و امکانات و برنامه های مورد نیاز را معرفی کنیم.

مقدمه

وقتی صحبت از ساخت برنامه کودک می شود ما به دو نوع از مهم از آن ها مواجه می شویم ، برنامه های دو بعدی که با نام کارتن می شناسیم ، برنامه ای مانند فوتبالیست ها از این نوع است . در برنامه کودک های دو بعدی شخصیت ها دارای حجم نیستند و ما عکس هایی را مشاهده می کنیم که به سرعت عوض می شوند. اما نوع دوم برنامه های سه بعدی هستند که غالبا با نام انیمیشن شناخته می شوند. در این نوع از برنامه ها همه چیز دارای حجم می باشد و نمونه های بسیاری از این نوع برنامه ها را می توان مثال زد.

بنابراین یک مدل دو بعدی و یک مدل سه بعدی داریم و بهتر است از همین اول مشخص کنید به کدام مورد علاقه دارید هرچند که پیشنهاد می شود از دوبعدی شروع کردی و به سه بعدی بروید . اگرچه تقریبا روند کار در هر دو به یک شکل می باشد اما در مدل سه بعدی مطمئنا کار سخت تر است و احتیاج به یک تیم می باشد تا هر یک بخشی از کار را به دست بگیرند.

چگونه برنامه کودک بسازیم

در حال حاضر نرم افزار های بسیاری برای ساخت برنامه کودک های 2 بعدی یافت می شود. امروزه دیگر نیازی نیست برای شروع به کلاس ها و دوره ها بروید و با گشت و گذار در اینترنت می توانید منابع خوبی برای یادگیری هر یک از نرم افزار ها پیدا کنید.

بزرگترین اشتباهی که یک شخص می تواند انجام بدهد این است که در همان مرحله اول بخواهد یک برنامه طولانی بسازد . ببنید ، هر کاری احتیاج به تجربه دارد و نمی توان یک شبه راه صد ساله را رفت . باید در ابتدا با نرم افزار های ساده کار کنید و کلیپ هایی در حد چند ثانیه بسازید و کم کم تایم انیمیشن های خود را افزایش دهید.

در ساخت یک برنامه کودک مثل هر فیلمی شما نیاز به داشتن یک متن یا فیلمنامه دارید. سپس شخصیت ها را بر اساس داستان باید طراحی کنید و آن ها را به حرکت در آورید. بنابراین یکی از بخش های مهم ساخت برنامه کودک، توانایی خلق شخصیت است.

شخصیت سازی

برای ساخت شخصیت اگر نقاش خوبی باشید و توانایی و خلاقیت در کشیدن کاراکتر داشته باشید مطمئنا موفق تر از بقیه خواهید بود و می توانید متناسب با داستان خود شخصیت های لازم را خلق کنید. اما اگر اینگونه نباشد شما باید یا شخصیت های ساده را در نظر بگیرید یا از مهندسی معکوس استفاده کنید. مثلا شخصیت باب اسفنجی نیاز خاصی به توانایی شما در شخصیت سازی ندارد و با کمی تمرین و دیدن ویدیو های آموزشی می توانید این شخصیت را در نرم افزار ها ایجاد کنید.

روش مهندسی معکوس این است که شما از یک شخصیت واقعی استفاده می کنید و با استفاده از عکس و نماهای مختلف در نرم افزار ، برای مثال در حال سه بعدی از تری دی مکس و یا مایا برای خلق شخصیت استفاده می کنید. البته این کار هم نیاز به یادگیری و تمرین زیاد دارد تا شما بتوانید از روی عکس یک شخصیت سه بعدی را ایجاد کنید.

متریال دادن

مرحله بعدی چه در حالت دو بعدی و چه در حالت سه بعدی متریال دادن است. البته شاید در حالت دو بعدی بگوییم رنگ کردن ، اما در حالت سه بعدی این قضیه بسیار اهمیت دارد و کار بسیار دشوار تر است. شما باید با تکسچر ها و انواع متریال ها و نحوه اعمال آن ها به شخصیت ها آشنا باشید تا بتوانید  به شخصیت خود لباس اختصاص دهید و آن کاراکتر را به واقعیت نزدیک تر کنید.

ریگینگ یا متحرک سازی

پس از انجام این مرحله متحرک سازی است که این بخش نیز بسیار پر اهمیت می باشد و هنوز به نظر می رسد انیمیشن های ایرانی در این بخش به سطح استانداردی نرسیده اند . بنابراین باید بدانید که این بخش نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و برای به حرکت در آوردن شخصیت ها ، تکان دادن لباس ها و همچنین حرکت دهان در هنگام صحبت کردن و یا تکان خودرن درخت و یا آب از جمله کار هایی است که یک شخص باید توانایی انجام آن را داشته باشد و این کار می تواند در سطح ضیعف تا سطح قوی صورت بگیرد.

رندر گیری

آخرین مرحله مربوط به گرفتن خروجی می باشد. این موضوع بیشتر در انیمیشن های سه بعدی به چشم می خورد و بسیار فاکتور مهمی می باشد و نیاز به یادگیری و تمرین بسیار می باشد . نحوه نور دهی تنظیم کیفیت خروجی و بسیاری از موارد دیگر.

 

مراحل بالا به صورت کلی بیان شد و جزییات بسیار دیگری نیز وجود دارد اما برای شروع لازم است مراحل کار را بدانید. بعد از همه مراحل بالا شما باید صداگذاری کنید و در نهایت یک برنامه کودک کامل را بسازید.

سیستم های مورد نیاز :

برای ساخت انیمیشن های دو بعدی شما به سیستم آنچنان قوی نیاز ندارید و با یک کامپیوتر خانگی نیز می توانید این کار را انجام دهید. اما برای ساخت انیمیشن های سه بعدی احتیاج به سیستم های حرفه ای می باشد که قدرت پردازش بالایی داشته باشند و مراحل طراحی و رندرگیری را با سرعت بالا انجام بدهند.

پیشنهاد می کنیم شما از انیمیشن های دو بعدی شروع کنید و سپس کار خود را ارتقا دهید. در ادامه چندین نرم افزار ساخت انیمیشن دو بعدی و سه بعدی را به شما معرفی می کنیم.

 

نرم افزار Toon Boom

 

نرم افزار انیمیشن سازی Toon Boom Harmony Premium ، یک نرم افزار قدرتمند و جامع برای انیمیشن سازی و ساخت کاراکترهای کارتونی می باشد . Toon Boom  یک استدیو کامل انیمیشن سازی را در اختیار شما قرار می دهد .این نرم افزار یک ترکیب قدرتمند از ابزارهای سنتی و دیجیتال برای ایجاد پروژه های حرفه ای است .  ترکیب مدل های وارداتی 3D با انیمیشن 2D برای تولیدات ترکیبی منحصر به فرد از ویژگی های خوب نرم افزار Toon Boom Harmony Premium می باشد . Toon Boom Harmony Premium یک انتخاب خوب برای کاربران مبتدی تا پیشرفته می باشد به گونه ای که می توانند با بهره گیری از ابزارهای مختلف بهترین اثر را پدید بیاورند . در این نرم افزار می توانید از تصاویر مختلف و یا  نقاشی‌ های اسکن شده برای ساخت انیمشین‌ های خود استفاده کند . 

نرم افزار افترافکت

 

نرم افزار افترافکت یک نرم افزار حرفه ای و همه فن حریف از شرکت adobe می باشد که برای پروژه های سینمایی و ساخت جلوه های ویژه و همچنین انیمیشن سازی استفاده می شود. با اضافه کردن چند پلاگین به این برنامه سرعت ساختن و حرکت کارکترها بسیار افزایش می یابد ، یکی از این پلاگین ها duik می باشد که قبلا راجع به آن صحبت کرده بودیم.

نرم افزار بلندر

 

Blender نرم افزاری است رایگان و اوپن سورس که تقریبا در دنیای گرافیک همه ی کارها را می توان با این نرم افزار به خوبی انجام داد :
  • ازمدلینگ تا کامپوزیت نهایی برای طراحان، گرافیست ها، معماری و آرشیتکت و…
  • انیمیت و ریگ بسیار ساده با چندین افزونه بسیارخوب برای انیماتورها
  • بازیسازی با موتور خوب برای بازیسازان
  • قسمت کامپوزیت قوی برای جلوه های ویژه
  • ده ها هزار قابلیت خوب آن هم رایگان وبدون نیاز به کرک
البته بدلیل اوپن سورس بودن دست برنامه نویسان برای توسعه ی آن باز است ومی توان با زبان همه گیر پایتون برای آن افزونه نوشت و به راحتی میتوانید قابلیت های آن را برای خودتان شخصی سازی کنید.

 

نرم افزار مایا

 

نرم افزار مایا یکی از نرم افزارهای مناسب برای طراحی سه بعدی می باشد .
از آن می توان در مدل سازی های سه بعدی ، متحرک سازی و همچنین ساخت انیمیشن استفاده نمود .
نرم افزار مایا در فیلم سازی و تولید انیمیشن ها و برخی از بازی های رایانه ای نیز کاربرد دارد .

این نرم افزار ، امکانات و ابزارهای گوناگونی را برای مدل سازی ها و طراحی های سه بعدی دارا می باشد .
با استفاده از نرم افزار مایا و با بهره گیری از تکنولوژی نوربز موجود در این نرم افزار می توان انیمیشن های بسیار جذابی را تولید نمود و در این انیمیشن ها از عناصر طبیعی نظیر گیاهان ، درختان و اعضای بدن و مواردی از این قبیل استفاده نمود .
این نرم افزار دارای انعطاف پذیری زیادی می باشد و کاربران می توانند محیط آن را متناسب با سلیقه خود تغییر دهند .

 

نرم افزار های بالا از معروف ترین نرم افزار ها در ساخت انیمیشن های دو بعدی و سه بعدی هستند . البته باید بدانید که انیمیشن ساز های حرفه ای تنها با یک نرم افزار کار نمی کنند و ترکیبی از چندین نرم افزار برای ساخت یکی انیمیشن با کیفیت استفاده می شود . اما شما می توانید کار خود را با این نرم افزار ها برای ساخت برنامه کودک آغاز کنید.

شما چه نرم افزار هایی را پیشنهاد می کنید و قصد دارید چگونه برنامه کودک بسازید؟