آموزش ساخت ربات تعقیب نور با توضیحات [همراه ویدیو]

اگر می‌خواهید یک ربات تعقیب نور بسازید این آموزش می تواند بسیار به شما کمک کند. پروژه ای ساده که به شما در درک و یادگیری رباتیک به شما بسیار کمک می کند.

وسایل مورد نیاز:

  • ۲ موتور گیربکس 6 ولت 60 دور مینی 12GA
  • ۲ باتری سکه ای 3 ولتی کملیون یا هر باتری که مجموعا 6 ولت به شما بدهد.
  • ۶ فوتوسل (ldrs)، یا رسیستور وابسته به نور
  • چرخ‌ ها که می توان از یک ماشین اسباب بازی خراب شده استفاده کرد

یک تکه چوب با ضخامت حدود 1 سانیتی متر یا هر جنس دیگری که در دسترس می باشد.

 

ابزار مورد نیاز:

  • هویه
  • چسب تفنگی
  • دریل با مته
  • و ….

شماتیک مدار برای ساخت ربات تعقیب نور

اول از همه باید بدانیم مدار مورد نیاز برای ساخت ربات تعقیب نور به چه صورت می باشد. تصویر زیر توضیح خوبی درباره ی نحوه انجام ادامه کار و وصل کردن تجهیزات به یکدیگر داده است.

همانطور که در طرح کلی بالا نشان‌داده شده‌است، سمت مثبت باتری‌هابه یک سمت از هر یک از ۶ ldrs متصل شده است . سه تا از این ldrs ها  در سمت چپ ربات قرار داده شده‌اند و سر دیگر آن ها به موتور سمت راست متصل است. سه ldrs دیگر نیز در سمت راست قرار داده می‌شوند و یک سر آزاد آن ها به موتور چپ متصل می شود. حال بخش آزاد هر دو موتور به سر منفی باتری ها متصل می شود و مدار ما را تکمیل می کنند.

نحوه عملکرد مدار بالا به این صورت است که وقتی نور بر روی آرایه LDRهای سمت چپ تابیده باشد، مقاومت در برابر موتور راست پایین می‌آید و در نتیجه به قدرت آن افزوده می شود. این باعث می‌شود که موتور سمت راست حرکت بیشتری داشته باشد و ربات ما به سمت چپ چرخش کند. همین عمل به صورت معکوس بر روی سه LDR سمت راست عمل می کند و ربات را به سمت راست می چرخاند ، اگر نور به طور مساوی به هر دو طرف بتابد، ربات به سمت جلو حرکت خواهد کرد.

مراحل ساخت:

شما باید بر اساس شماتیک بالا مدار خود را بسازید و هر یک از المان ها را طبق نقشه بالا به یکدیگر لحیم کنید.

در شماتیک بالا از سویچی برای قطع و وصل کردن حرکت استفاده نشده است ، اما شما می توانید از یک سوییچ که معمولا در اسباب بازی های خراب می توانید پیدا کنید استفاده کرده و آن را مابین سرمثبت باتری ها و LDR ها قرار دهید.

پس از اینکه ساخت مدار بالا تکمیل شده نوبت به اسمبل کردن آن ها بر روی بدنه ربات می باشد.

از صفحه چوبی به عنوان بدنه ربات استفاده می شود. شما باید جایگاه تجهیزات خود مانند جایگاه قرار گیری موتور و باتری ها را بر روی صفحه چوبی خود تعبیه کنید. تصویر زیر نمونه ای از این کار می باشد. البته دست شما در این زمینه باز است و با توجه به چرخ ها و تجهیزاتی که دارید می توانید اندازه و نوع برش چوب را انتخاب کنید.

آموزش ویدیویی :

 

 

خبرنامه
خبرنامه
دریافت جدیدترین مطالب
در هر زمانی می تواند خرنامه را لغو کنید.
نمایش دیدگاه ها (1)