ربات جدید دانشگاه ام ای تی اجسام را با چشم و لمس تشخیص می دهد

0

برای انسان‌ها، پیش‌بینی اینکه با نگاه کردن به یک جسم چه حسی را می تواند به شخص منتقل کند  قابل درک است. یعنی اینکه قبل از لمس کردن می تواند حس کند این جسم شبیه چه چیزی خواهد بود و این کار برای انسان راحت است. اما توانایی انسان برای ربات ها یک چالش بسیار بزرگ به حساب می آید.

حال به تازگی خبری منتشر شده است که یک روبات جدید که توسط بخش علوم کامپیوتر دانشگاه MIT و آزمایشگاه هوش مصنوعی (CSAIL)ساخته شده‌است، در حال تلاش برای رسیدن به این توانایی انسان می باشد.

این تیم یک بازو رباتیک KUKA را در اختیار گرفته است و یک سنسور لمسی به نام GelSight را که توسط گروه تد ادلسون در CSAIL ایجاد شده ، به آن اضافه کرده است. اطلاعاتی که توسط سنسور GelSight جمع‌آوری می شود، به هوش مصنوعی فرستاده شده تا بتواند رابطه بین اطلاعات بصری و لمسی را یاد بگیرد.

این سنسور قابلیت این را دارد که با نگاه کردن به یک سطح ، صاف یا زبر بودن آن را تشخیص دهد. همچنین بدون استفاده از سنسور های بینایی و با لمس محیط اطراف می تواند درک و تعامل خوبی از پیرامون خود داشته باشد. استفاده از این دو حس با هم می تواند به ربات قدرت بیشتری برای انجام وظایف مربوط به گرفتن اجسام و تعامل با آن ها داشته باشد.

در حال حاضر، این ربات می‌تواند تنها اشیا را در یک محیط کنترل‌شده تشخیص دهد. گام بعدی ایجاد یک مجموعه داده بزرگ‌تر است تا ربات بتواند در محیط‌های متنوع تری کار کند.

 

منبع engadget
ممکن است شما دوست داشته باشید
دیدگاه بگذارید