11 راهکار و تکنیک افزیش سرعت یادگیری

تا به حال شده احساس کنید مطالب درس یا یک موضوع را سریع یاد نمی گیرید ، در حالی که برخی از دوستان شما یادیگیری بالایی دارند. چه کار میتوانیم انجام بدهیم که سرعت یادگیری ما افزایش یابد و این افزایش سرعت یادیگیری را در مطالعه ، درس و زندگی خود احساس کنیم.

عوامل زیادی در میزان و سرعت یادیگری ما تاثیر دارند . که برخی از آن ها یک مهارت محسوب می شوند که ما با تکرار و تمرین می توانیم این مهارت ها را فرا بگیریم. در ادامه به مهمترین این مهارت ها اشاره می کنیم.

۱ خوب بخوابید

خوب بخوابید

بسیاری از اوقات، هیچ اشکالی در مورد شما و یا نحوه مطالعه و یا یادگیریتان وجود ندارد: مغز شما چون چیزی را که نیاز دارد دریافت نمی‌کند، نمی‌تواند اطلاعات را نگه دارد . اغلب، این نیاز مربوط به خواب است. اگر می‌خواهید مغز شما به اندازه کافی هوشیار باشد تا اطلاعات را جذب کند، باید مطمئن شوید که حداقل خواب مناسب را دارید. نوشیدن یک فنجان قهوه بیشتر کاری از پیش نمی برد. به جای این کار، زود بخوابید، چند ساعت خواب داشته باشید و سپس زود بیدار شوید تا بتوانید با یک مغز آماده سرعت یادگیری خود را افزایش دهید.

مطالعات  نشان داده‌اند که در هنگام خواب می‌بینیم، مغز ما مایعی ترشح می کند که باعث پاک شدن سموم می شود. اماوقتی که به اندازه کافی نمی خوابیم، مغز ما دارای ناخالصی های بسیاری است که باعث می شود عملکرد خوبی نداشته باشد.

اینکه چه مقدار خواب برای شما کافی است به شما و  مقدار فعالیت بدن شما بستگی دارد. هفت تا هشت ساعت چیزی است که برای اغلب بزرگسالان توصیه می‌شود، اما برخی افراد به کم‌تر و برخی افراد به مقدار بیشتری نیاز دارند. شما باید در بیشتر طول روز، بدون کمک گرفتن از قهوه احساس بیداری و هوشیاری داشته باشید. اگر قبل از ساعت چهار یا پنج بعد از ظهر خسته باشید، احتمالا به اندازه کافی نخوابیده اید.

۲ غذای کافی بخورید

غذای کافی بخورید

زمانی که گرسنه هستید مغز شما به سختی اطلاعات را دریافت می کند. یادگیری شما وقتی که بدنتان نیاز به غذا دارد و گرسنگی کاملا احساس می شود ، در سطح پایینی قرار دارد.

مطمئن شوید که غذای کافی برای تمام وعده‌های غذایی اصلی دریافت می‌کنید. حتی ممکن است بخواهید یک غذای سالم را برای میان وعده خود انتخاب کنید.

هم چنین خوب است که مطمئن شوید غذاهای سالم می‌خورید. غذاهای آشغال، مواد غذایی مورد نیاز را به بدن شما نمی‌دهند. به جای فست فودها، بر روی مغز بادام یا چند تکه هویج تمرکز کنید.

۳ مقدار زیادی آب بنوشید

مقدار زیادی آب بنوشید

بدن شما در زمانی که هیدارته است در بهترین حالت خود قرار دارد. زمانی که آب کافی دریافت نمی‌کنید، قادر به تمرکز نخواهید بود و به راحتی حواس شما بدون اینکه متوجه شوید پرت می شود. کم آبی بدن حتی می‌تواند به چیزهایی مانند سردرد منجر شود. بنابراین آب برای افزایش سرعت یادیگیری بسیار موثر است.

۴ ورزش کنید

ورزش کنید

البته شما می‌دانید که ورزش برای بدن شما بنا بدلایل بسیاری خوب است، اما آیا می‌دانستید که می‌تواند به شما در افزایش سرعت یادگیری نیز کمک کند؟ برخی مطالعات نشان داده‌اند که تمرینات سبک می تواند به یادگیری شما در مطالعه درس کمک کند.

برای مثال، هنگامی که کتاب درسی خود را می‌خوانید، سعی کنید در اطراف یک اتاق بزرگ قدم بزنید. یا کلاس درس خود را ضبط کنید و در هنگام انجام یک فعالیت ورزشی سبک، به آن ها گوش دهید.

۵ افزایش یادگیری مغز

افزایش یادگیری مغز

به مغز خود بیاموزید که یاد بگیرد. افزایش سرعت یادگیری یک عادت است و نیاز است که شما با تمرین این مهارت را به مغز خود آموزش دهید. تمرکز خود را با انجام وظایف پیچیده بدون تجزیه و تحلیل (حتی اگر بی‌ربط هستند)بهبود دهید. شاید مهم‌تر از همه این است که بتوانید یادیگیری خود را با یک سرگرمی همراه کنید. این باعث می‌شود که مغز شما بخواهد کارهای بیشتری انجام دهد و شما برای یادگیری خیلی زیاد تلاش نخواهید کرد.

برای مثال، یادگیری در مورد موضوعاتی که از آن لذت می‌برید را دنبال کنید. در نهایت، مغز شما مهارت‌های یادگیری را مدیریت خواهد کرد و شما می‌توانید این مهارت‌ها را به حوزه‌های موضوعی دیگر نیز منتقل کنید.

۶ هدف گذاری

یک هدف انتخاب کنید. به تغییراتی که می‌خواهید برای بهبود کیفیت زندگی خود ایجاد کنید نگاه کنید. در ابتدا به دنبال هدفی بگردید که می‌توانید در حال حاضر، بدون نیاز به زمان زیادی، به آن برسید ، سپس هدف های خود را گسترش دهید. وقتی هدف خود را مشخص کنید عوامل رسیدن به هدف را بهتر می شناسید و سعی می کنید در راستای ان ها گام بردارید.

برای مثال هدف ما نگهداری و مراقبت بهتر از بدن می باشد. چه عواملی برای مراقبت بهتر از بدن لازم می شود؟

  • خوب خوابیدن.
  • غذای سالم خوردن
  • مقدار زیادی آب نوشیدن
  • ورزش کردن

۷ برای بدست اوردن یادگیری بهتر، تحقیق کنید

برای بدست اوردن یادگیری بهتر، تحقیق کنید

جست و جو کنید ببینید در چه شرایطی یادیگیری شما بازده بیشتری دارد. اگر نسبت به مسیری که در پیش گرفته اید، احساس خوبی ندارید، به آن سمت نروید! برای مثال اگر به دنبال راه‌هایی برای بهبود عادات خواب خود برای افزایش سرعت یادیگیری درمطالعه هستید، اما اطلاعات کافی در این زمینه ندارید به دنبال یک منبع دیگر باشید. از افراد متخصص راهنمایی بگیرید یا از کسانی که هدفی مشابه هدف شما داشته اند و موفق هم بوده اند کمک بگیرید.

۸ یادگیری در همان بار اول

زمانی که برای اولین بار چیزی را یاد می‌گیرید بر روی موضوع تمرکز داشته باشید. بهترین راه برای یادگیری سریع‌تر این است که تمام تمرکز خود را در همان بار اول بر روی موضوع بگذارید. کوچک‌ترین حرکت و حواس پرتی باعث می شود اطلاعات درست به مغز شما نرسد و مغز نتواند آنها را تجزیه وتحلیل کند. متاسفانه، روش خاصی برای انجام این کار نیست و شما باید اراده و تمرکز خود را افزایش دهید.

۹ یادداشت‌برداری کنید

یادداشت‌برداری کنید

یادداشت‌برداری یک راه عالی دیگر برای حفظ تمرکز شما در زمانی است که برای اولین بار مطالب را یاد می‌گیرید. یادداشت‌ گردن نه تنها به شما این امکان را می‌دهد که در مورد مطالبی که در حال یادگیری هستید، فکر کنید، بلکه یک چارچوب خوب برای مطالعه موضوع در آینده می باشد.

یادداشت‌برداری به معنای نوشتن تمام چیزهایی که گفته می‌شود، نیست . تنها کاری که باید انجام دهید این است که طرح کلی را با اطلاعات خاصی که می‌دانید مهم است یادداشت کنید. نکات مهم و توضیحاتی را بنویسید که شما در آن لحظه درک درستی از موضوع ندارید و یا می‌دانید که آن موضوع در اینده فراموش خواهد شد.

۱۰  سبک یادگیری خود را بشناسید

 

سبک‌های یادگیری روش‌های مختلفی دارتد که در آن‌ها مغز ما به بهترین شکل اطلاعات را جذب می‌کند.  معمولا هر فرد یک یا دو سبک یادیگیری دارد که در این شرایط بازدهی آن بیشتر خواهد بود.

به عنوان مثال، اگر متوجه شوید که با دیدن نمودار ها و گراف ها و مشاهده یاد گیری بهتری دارید ، بنابراین ، سبک شما بصری می باشد.

ممکن است حافظه شنیداری شما بهتر باشد و صحبت های مدتی قبل تر را به راحتی بتوانید بیاد بیاورید و یا هنگام گوش دادن به یک اهنگ در همان مراحل اولیه متن ترانه را حفظ کنید. بنابراین سبک شما شنیداری می باشد و بهتر است کلاس های درس را ضبط کنید و سپس به آن ها گوش دهید.

آیا زمانی که در کلاس درس می‌نشینید ، احساس می‌کنید که می خواهید منفجر شوید و دوست دارید که از کلاس بیرون بروید و کمی قدم بزنید؟ زمانی که به سخنان استاد گوش می دهید، با حواس‌پرتی به پای خود ضربه می‌زنید؟ ممکن است شما یاد گیرنده فیزیکی باشید. سعی کنید در حین مطالعه به پیاده‌روی بروید تا به شما در یادگیری سریع‌تر کمک کند.

 

۱۱ مطالعه دوره ای و منظم

پس از یادیگیری یک مطلب برای اولین بار لازم است که همان مطلب را هر چه زودتر مرور کنید و همه چیز را به دو سه روز آخر نسپارید . مرور زود به زود باعث می شود که مطلب در ذهن شما ثبت شود و براحتی فراموش نشوند.

 

شما از چه تکنیک هایی برای افزایش سرعت یادگیری خود استفاده می کنید ؟ با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

خبرنامه
خبرنامه
دریافت جدیدترین مطالب
در هر زمانی می تواند خرنامه را لغو کنید.
دیدگاه بگذارید