8 روش حل مشکل قطع شدن صدای لپ تاپ در ویندوز 10

8

آیا تا کنون با مشکل نداشتن صدا در ویندوز 10 رو به رو شده اید ؟ برای مثال در حال انجام یک بازی و یا تماشای یک فیلم هستید ، اما هیچ صدایی را نمی شنوید . همه چیز از لحاظ ظاهری درست است اما نمی دانید مشکل نداشتن صدای کامپیوتر از کجاست در ادامه با جی دی همراه باشید تا چند ترفند و روش مفید برای حل مشکل قطع شدن صدای لپ تاپ در ویندوز 10 را بررسی کنیم.

مشکلات مربوط به صدا می تواند دارای ریشه های مختلفی باشد. امکان دارد مشکل نرم افزاری یا سخت افزاری باشد. در اینجا مواردی از جمله نصب درایور ، دستکاری تنظیمات و ریستور کردن برخی از تنظیمات مطرح می شود که اغلب می توانند مشکل شما در نداشتن صدا را حل کنند.

1 چک کردن موارد ابتدایی

چیزی ساده تر از این نیست که در ابتدا بررسی کنید اشتباها دکمه سکوت (MUTE) را در ویندوز 10 فعال نکرده باشید. بنابراین در اولین قدم ابتدا این مورد را چک کنید.

همانطور که در زیر نشان‌داده شده‌است , یک ” x ” در کنار ایکون بلندگو نمایش داده شده است که به این معنی است که صدای شما خاموش می باشد .

به سادگی روی آیکون صدا کلیک کنید پنجره ی کوچکی که میزان صدا  را نمایش می دهد ، باز شود. شما باید مطمئن شوید که صدا روی حالت سکوت نیست و حداقل میزان صدا برای شنیده شدن را دارید.

اگر از هندزفری یا هدست استفاده می کنید نیز لازم است دکمه های روی کابل هدست را چک کنید و از قطع نبودن صدا مطمئن شوید.

 

مثال زیر , کنترل‌های داخلی هدست برای صدا و یک میکروفن توکار را نشان می‌دهد .

یک راه‌حل ساده دیگر این است که مشخص کنید که مشکل صدا مربوط به یک برنامه خاص نصب‌شده بر روی کامپیوتر شما نیست . ممکن است در برنامه یا برنامه مشکلی وجود داشته باشد که به تعمیر و یا ویرایش نیاز دارد .
برای مثال در سایت هایی مانند اپارات یا یوتیوب خودشان جداگانه ابزاری برای کنترل صدا دارند که و معمولا در ابتدا روی حالت سکوت می باشند.

2 تنظیمات پیش فرض صدا

به طور کلی , شما تنها باید یک دستگاه صوتی نصب‌شده داشته باشید . با این حال , این لیست ممکن است با اضافه کردن هدست و یا دسته وایرلس ایکس باکس و یا سایر دستگاه ها افزایش یابد.

با اضافه شدن دستگاه های مختلف ممکن است شرایطی بوجود آید که پس از قطع کردن دستگاهی مانند هدست ، هنوز ویندوز آن دستگاه را به عنوان خروجی در نظر بگیرد و این موضوع سبب شود که شما صدایی را نشنوید.

شما می‌توانید دستگاه صوتی پیش‌فرض را به دو روش بررسی کنید : از تسک بار یا از طریق پانل کنترل. در اینجا مورد از طریق کنترل پنل را به شما اموزش می دهیم.

  • از طریق کنترل پنل

دکمه کلید ویندوز را بزنید ، عبارت “Control Panel” را در کارد جست و جو وارد کنید و در نتایج جست و جو بخش کنترل پنل را باز کنید.

سپس ، از گزینه “Hardware and Sound” در منوی اصلی “Sound” را انتخاب کنید.

پنجره ای مانند تصویر زیر برای شما باز خواهد شد. دقت کنید که دستگاه صوتی تان به صورت پیش‌فرض تنظیم شده‌باشد . اگر نه , روی دستگاه مورد نظر کلیک کنید تا انتخاب شود و سپس روی دکمه “Set Default” کلیک کنید . سپس روی دکمه ok کلیک کنید تا تمام شود .

3 استفاده از Troubleshooter

سیستم عامل ویندوز بخشی به عنوان Troubleshooter دارد که سیستم شما را برای یافتن مشکل اسکن می کند.

در نوار پایین جست و جو عبارت  “find and fix problems with playing sound”را تایپ کنید و گزینه نشان داده شده را باز کنید.

شما همچنین از طریق مسیر زیر نیز به ان دسترسی داشته باشید.

Start > Settings > System > Sound > Troubleshoot

پس از اسکن ، دستگاه مورد نظر خود را که می خواهید رفع اشکال شود را انتخاب و “Next” را بزنید. پس از آن دستورات پیشـنهاد شده توسط ویندوز را اجرا کنید.

4 ریبوت کردن Audio Services

در بخش جست و جو ویندوز عبارت “Services” را تایپ و در قسمت مشاهده نتایج آن را باز کنید.

در پنجره Services، شما باید سه سرویس را مجدداً راه‌اندازی کنید :

  • Remote Procedure Call (RPC)
  • Windows Audio
  • Windows Audio Endpoint Builder

برای هر سرویس ، روی ان راست کلیک کنید و در منو باز شده “Restart”  را انتخاب کنید . اگر “Restart” غیر فعال است گزینه “Refresh” را امتحان کنید.

5 خاموش کردن Audio Enhancements

به بخش کنترل پنل بروید .

مانند توضیحات بالا از بخش “Hardware and Sound” به “Sound” بروید.

دستگاه صدا را که در فهرست ” Playback ” قرار دارد را انتخاب کنید و راست کلیک کنید .

در منو باز شده “Properties” را انتخاب کنید .

هنگامی که پنجره Properties  ظاهر شد ، روی تب ” Enhancements ” کلیک کنید .  تیک مربوط به “Disable All Sound Effects” را بزنید.

سپس تغییرات اعمال شده را با زدن ok تایید کنید.

اگر این کار نمی‌کند ، ممکن است دستگاه صوتی مناسب را به عنوان پیش‌فرض تنظیم نکرده باشید. طبق دستورالعمل‌هایی که در بخش از طریق کنترل پنل کمی بالاتر ارائه دادیم عمل کنید و تنظیمات لازم را انجام دهید. اگر هنوز هم این روش کار نکرد به مرحله بعدی بروید.

6 تغییر فرمت صدا

به کنترل پنل بروید.

مانند قبل از بخش “Hardware and Sound” به “Sound” بروید.

از تب Playback دستگاه صدا مورد نظر خود را انتخاب کنید ، راست کلیک کرده و به  “Properties” بروید.

این بار در پنجره باز شده به تب “Advanced” بروید.

یک منو آبشاری وجود دارد که لازم است فرمت های مختلف را انتخاب کرده و آن ها را تست کنید تا ببینید کدامیک مشکل قطع شدن صدای لپ تاپ در ویندوز 10 را حل می کند. اگر هیچ کدام مشکل را حل نکرد به روش بعدی بروید.

7 آپدیت کردن درایور صدا

دو راه برای به روز رسانی درایور صوتی  وجود دارد . بسیاری از کامپیوترهای مانند dell , hp , برنامه ای اختصاصی برای اسکن درایورها و نصب آپدیت ها را دارند. راه دیگر استفاده از Device Manager و اپدیت به صورت دستی می باشد.

برای شروع بر روی منو استارت راست کلیک کنید و  “Device Manager” را انتخاب کنید.

در پنجره باز شده زیر منوهای “Sound, video, and game controllers” را باز کنید. بر روی دستگاه اصلی – برای مثال Realtek Audio – راست کلیک کرده و  “Update Driver” را برای آپدیت کردن بزنید.

در پنجره جدید باز شده اگر می خواهید از طریق اینترنت بروز رسانی شود گزینه “Search Automatically for Updated Driver Software” را انتخاب کنید.

در غیر این صورت می توانید از سایت های مختلف نسخه بروز درایور را دانلود کرده و از گزینه “Browse My Computer for Driver Software” برای اپدیت درایور صدا استفاده کنید.

8 حذف و نصب مجدد درایور صدا

با حذف درایور صوتی، ویندوز 10 خودکار درایور حذف شده را تشخیص می دهد و دوباره اقدام به نصب درایور مورد نظر می کند.

از طریق راست کلیک کردن بر روی منو استارت به  “Device Manager”  بروید .

در پنجره باز شده  بر روی دستگاه صوتی مورد نظر خود در زیر منو “Sound, Video, and Game Controllers” راست کلیک کرده (برای مثال Realtek Audio) و “Uninstall Device” را بزنید.

سپس سیستم را ری استارت کنید.

با روشن شدن مجدد سیستم ویندوز 10 باید به صورت خودکار درایور صوتی را نصب مجدد کند که با رفتن به همان پنجره قبلی می توانید از نصب شدن آن مطمئن شوید.

اگر این اتفاق نیافتاده است مانند تصویر زیر راست کلیک کرده و بر روی “Scan for Hardware Changes” کلیک کنید.

امیدواریم روش های بالا مشکل شما را حل کرده باشد. شما از چه روشی مشکل خود را حل نمودید؟ با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
نمایش دیدگاه ها (8)