ارسال شپرد جدید بلو اورجین به آسمان

0

پس از یک وقفه هفت ماهه از پروازهای فضایی، شرکت خصوصی و فضایی بلو اورجین (Blue Origin) تصمیم به پرواز آزمایشی موشک شپرد جدید خود به فضا و برگشت دوباره آن به زمین گرفتد.

این ششمین بار است که  شپرد جدید فضا را می بیند و سپس بر روی زمین فرود می‌آید. اگر همه چیز خوب پیش برود، این راکت رکورد بیشترین سفر به فضا را نسبت به سایر شپرد ها نزد خود نگه می دارد.

موشک جدید شپرد، قصد دارد به صورت عمودی از زمین جدا شود و یک کپسول را تا ۶۲ مایل یا ۱۰۰ کیلومتر بالا ببرد، کپسول در قسمت بالایی شپرد قرار دارد . جایی که مسافران در آینده در آنجا قرار خواهند گرفت. این بخش از راکت جدا خواهد شد و و هر دوقسمت به سمت زمین سقوط خواهند کرد.  راکت به صورت کنترل شده بر روی زمین فرود می آید که برای این کار از یک موتور پیشران جهت فرود آرام استفاده شده است. کپسول نیز به کمک چتر فرود خواهد آمد.

شپرد جدید هنوز در مرحله آزمایش قرار دارد و تا کنون انسان واقعی درون آن قرار نگرفته است . بلو اورجین هنوز این وسیله را مورد آزمایش قرار می دهد تا بتواند شپرد را برای حمل اولین انسان آماده کند. قبلا این شرکت اعلام کرده بود که در سال 2019 این اتفاق خواهد افتاد. در حقیقت، وسیله نقلیه‌ای که قرار انسان را به آسمان ببرد ،چهارمین تکرار موشکی خود را می گذراند و در حال حاضر در مرکز پرواز آزمایشی اورجین در غرب تگزاس قرار دارد، جایی که این شرکت شپرد جدید خودش را به آسمان می فرستد. 

“باب اسمیت” مدیر عامل بلو اورجین در طی کنفرانسی در ماه اکتبر گفت:

“ما الان در موقعیتی هستیم که می توانیم بگوییم وسیله ای داریم که دارای امنیت می باشد و آماده رفتن است. ما در حال عبور از همه سیستم‌های خود هستیم و اطمینان حاصل می‌کنیم که در واقع همه این سیستم‌ها درست کار می کنند را داریم.”

اگر چه شپرد جدید هنوز برای هدف تجاری خود که ارسال افراد به آسمان می باشد ، آماده نیست. اما از آن در تجارت حمل و نقل تجهیزات علمی به فضا مورد استفاده قرار می گیرد. برای چند پرواز اخیر، این راکت تحقیقات و آزمایش‌هایی را از ناسا، دانشگاه‌ها و شرکت‌های مختلف انجام داده‌است. این  پرواز جدید نیز هیچ تفاوتی ندارد و سفارش آن از سوی دانشجویان دانشگاه کلمبیا برای مطالعه بر روی این که میکروگراویتی بر روی سلول‌ها چه تاثیری می گذارد، انجام خواهد داد. 

هر چند که شرکت بلو اورجین امسال، پروازهای زیادی را انجام نداده است اما این شرکت چشم اندازی به پروژه‌های بلند مدت دیگر داشته‌است. برای نمونه، این شرکت هنوز در حال توسعه یک موشک بسیار قدرتمندتر به نام گلن جدید (Glenn) است که قرار است ماهواره‌ها، کالا و در نهایت مسافران را در مدار قرار دهد. همانند شپرد جدید، گلن جدید همچنین قرار است بعد از هر پرواز قابل‌استفاده مجدد و فرود بر روی زمین باشد. علاوه بر این، شرکت بسیار مشتاق کمک به ناسا برای فرستادن مردم به ماه در دهه آینده است. در ماه می، بلو اورجین از سفینه ای به نام بلو مون (Blue Moon) نامیده می‌شود، پرده‌برداری کرد که برای بردن کالا و مردم به سطح ماه طراحی شده‌است.

 

منبع theverge
دیدگاه بگذارید