آموزش کلی تعویض ضبط ماشین های پراید ، پژو و …

تعویض پلیر یا ضبط خودرو کار آنچنان سختی نیست . ما اینجا یک آموزش کلی را برای شما تهیه کرده ایم که با آن می توانید ضبط اکثر ماشین ها از جمله پراید ، پژو و …. را به راحتی تعویض و یا نصب کنید.

در این آموزش ما یک خودرو پراید ۱۳۲ را داریم که می خواهیم پلیر اصلی آن را باز کنیم و ضبط چینی به نام aiwa را بر روی آن نصب کنیم.

خوب باز کردن ضبط کار سختی نیست. قاب اطراف را باز کنید. در پشت ضبط دو سوکت در یک سمت و  یک کابل آنتن در سمت دیگر وجود دارد. تنها کافی است این سوکت ها را جدا کنید و ضبط قدیمی ماشین را خارج کنید.

نکات مهم مربوط به تعویض ضبط ماشین

این مرحله که اصلی ترین کار برای تعویض می باشد شناختن سیم ها می باشد. برچسب های موجود بر روی دستگاه پلیر خودرو بهترین راهنما می باشند . و ما بر اساس نقشه داده شده توسط شرکت سازنده پلیر می توانیم آن را نصب کنیم.

بر چسب مربوط به پلیر قدیمی

به طور کلی ما ۴ بلندگو در اکثر خودرو ها می بینیم. هر کدام از این بلندگو ها دارای دو سیم ، یکی مثبت و دیگر منفی می باشند. بنابراین ما در یک سوکت ۸ سیم خواهیم داشت. از آنجا که این سوکت مربوط به بلندگو ها می باشد خیلی نگران جابجایی نباشید و می توانید به همان صورتی که هست به پلیر جدید نصب کنید.

اما سوکت دوم که خیلی مهم می باشد مربوط به منبع تغزیه پلیر است. لازم نیست دقتی به رنگ سیم ها داشته باشید.زیرا ممکن است مجبور باشید سوکت جدیدی را متصل کنید و رنگ آن ها  کاملا متفاوت باشد. پس یادداشت کردن رنگ سیم ها روش مناسبی نمی باشد.

در ابتدا از روی برچسب موجود بر روی پلیر قدیمی ، مشخص کنید هر سیم مربوط به چه چیزی می باشد. معملا سیم های این سوکت به صورت زیر هستند:

  • یک سیم مربوط به برق ۱۲ ولتی می باشد که از سوی باطری می آید.
  • یک سیم مربوط به اتصال برق به سوییچ خودرو می باشد.
  • سیم دیگر مربوط به نول (-) می باشد.
  • و یک سیم دیگر نیز مربوط به آنتن می باشد.

ممکن است محل سیم های این سوکت در پلیر های متفاوت  مکان متفاوتی داشته باشند(در این نمونه که ما تعویض کردیم این اتفاق افتاد) . به همین دلیل به همراه پلیر سوکت هایی نیز داده می شود که مناسب خود دستگاه می باشند . اما باید دقت داشته باشید که قبل از بریدن سوکت قبلی ابتدا بدانید هر سیم مربوط به کدامیک از موارد بالا  که ذکر شد می باشند. زیرا بعد بریدن آن ها با سیم چین کار دشوار خواهد شد و دیگر به راحتی قابل تشخیص نخواهند بود.

حال کاری که شما لازم است انجام دهید این است که بر چسب راهنمای پلیر جدید را ببینید و سیم ها را بر اساس آن به سوکت جدید متصل کنید. به این معنا که اگر سیم مربوط به پایه مثبت برق ۱۲ ولتی در پلیر قدیمی به پین سوم سوکت متصل بود ، در دستگاه جدید ببینید گفته شده است باید به کدام پین وصل شود. شاید در بعضی موارد که این مورد هم به این صورت بود به جای شماره پین رنگ سیم ها داده باشند. خوب باز هم فرقی نمی کند.

یک نمونه :

برای مثال در برچسب ضبط قدیمی گفته شده پین شماره ۷ مربوط به سوییچ می باشد. خوب این مورد را یادداشت می کنیم. حال به برچسب مربوط به ضبط دوم نگاه می کنیم. میبینم که گفته شده است رنگ قرمز مربوط به این سوییچ است. شاید رنگ سیم ها مشابه نباشند اما باید سیم قرمز مربوط به سوکت جدید را به آن سیمی که یادداشت کردیم متصل کنیم.

دیگر کار تمام است و فقط یک کابل متفاوت که مربوط به آنتن می باشد و مکان آن نیز مشخص است را باید نصب کنید.

امیدوارم این روش برای شما مفید بوده و کار شما را راه انداخته باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید