جی دی
فناوری ، سلامت ، سینما

نکته ای مهم درباره حجم منصفانه اینترنت غیر حجمی که شاید نمی دانید

34

اولین بار که سخن از اینترنت نامحدود شد ، تصور می شد که واقعا قرار است تحولی جدید در اینترنت کشور اتفاق بیافتد و بالاخره طعم یک اینترنت خوب و ارزان را خواهیم چشید . اما رفته رفته هرچه جلوتر رفتیم دیدیم که نه ، انگار خیلی نباید منتظر اتفاق آنچنانی بود. مسئولان آهسته آهسته از اینترنت نامحدود به اینترنت غیر حجمی و حجم منصفانه روی آوردند. این که چه دلایلی باعث می شود اینترنت نتواند قیمتی مناسبی را به خود بگیرد را باید از مسئولان پرسید .  وقتی نگاهی به لیست تعرفه های اینترنت اوپراتور ها می اندازیم و ارقام مصرف منصفانه را می بینیم به نظر می رسد حجم های بالایی هستند ، اما در مورد این گیگ ها یک حقیقت تلخ وجود دارد که سرویس های ارائه دهنده اینترنت هم به نظر می رسد سعی کرده اند این موضوع کمی پنهان بماند.

نکته ای مهم در مورد مقادیر حجم منصفانه ارائه شده از سوی شرکت ها

موضوعی که در مورد گیگ ها منصافانه وجود دارد و اوپراتورها در همان ابتدا و در جداول آن را تیتر نکرده اند این است که گیگ های منصفانه ارائه شده به صورت ترافیک داخلی می باشند یعنی اگر بخواهید به صورت گیگ معمولی که طی این سال ها مصرف می کردید محاسبه کنید در واقع آن ها را باید تقسیم بر ۲ کنید. اما اوپراتور ها برای بزرگنمایی کردن گیگ ها از مقدار حجم منصفانه ترافیک داخلی سخن به میان آورده اند. برای مشاهده لیست تعرفه اینترنتی شرکت ها به این قسمت مراجعه کنید.

در نتیجه این اینترنت غیر حجمی نیز بسیار بسیار از اینترنت های کشور های دیگر فاصله دارد و برای پی بردن به این موضوع کافی است کمی اهل گشت و گذار در سایت ها باشید و در انتهای روز با کمال تعجب می بینید حدود ۵ تا ۱۰ گیگ از حجم اینترنت شما کم شده است. البته موضوعی دیگری که نظر من را به خود جلب کرد این بود که به نظر می رسد در مورد ترافیک داخلی هنوز قانون آن ۵۰۰ سایت برقرار می باشد و من درسایت بعضی از اوپراتور ها این لیست را مشاهده می کنم.

شاید اگر حجم های منصفانه ارائه شده در این لیست ها ترافیک بین المللی بودند کمی به سمت اینترنت ارزان و نامحدود گامی موثر برداشته شده بود اما نه، این طرح ها واقعا دغدغه افرادی که با اینترنت سر و کار دارند را رفع نمی کند. بیایید برای نمونه به دو نقطه از جهان برویم و ببینم تعرفه های اینترنتی در آنجا به چه صورت می باشد.

لیست برخی از تعرفه های اینترنتی در اروپا

نرخ تعرفه های اینترنتی در هند

قیمت اینترنت در کشور هند نیز جالب است کشوری که تقریبا در نزدیکی ما قرار دارد اما قیمت اینترنت آن ها فرسنگ ها با ما فاصله دارد. جدول زیر برخی تعرفه های مربوط به یک سرویس دهنده هندی را نشان می دهد که  قیمت های آن به روپیه می باشد و درحال حاضر هر روپیه تقریبا ۶۶ تومان می باشد. دوباره شاهد اینترنت نامحدود و حتی سرعت نامحدود هستیم . 

۶۰۰ روپیه در ماه به عبارتی  ۳۹۶۰۰ تومان در ماه می باشد که همین مقدار را وقتی با یک شرکت ایرانی که برای مثال ۱۰۰ گیگ در ماه با سرعت ۴ مگابیت بر ثانیه آن هم ترافیک داخلی نه بین المللی با قیمت ۴۰ هزارتومان ارائه می دهد واقعا حرفی برای گفتن نمی ماند.

در آخر ، هر چند مسولان به خصوص وزیر محترم ارتباطات سعی کردند وضعیت اینترنت ثابت را در کشور ارتقا دهند اما به نظر می رسد نتیجه نهایی هر چند نسبت به گذشته تا حدودی بهتر شد اما با سطح های بین المللی بسیار فاصله دارد. ای کاش حداقل در همین طرح های ارائه شده مقدار مصرف منصفانه اعلام شده بین المللی بودند و ترافیک داخلی نصف محاسبه می شدند نه اینکه مقادیر حجم اعلام شده از سوی شرکت ها داخلی بوده و در صورت استفاده بین المللی دو برابر محاسبه شوند. این یک واقعیت است که درصد قابل توجهی از اینترنت مصرفی عموم مردم ، ترافیک بین المللی می باشد و این طرح ها آن چنان نمی توانند به کسب و کار در این حوزه کمک کنند.

تلگرام
ممکن است شما دوست داشته باشید