برنامه نویسی یک کار سخت و استرس زا می باشد. به خصوص اگر شما با یک زبان برنامه نویسی قدیمی سر و کار داشته باشید. بهتر است افرادی که تازه می خواهند زبان برنامه نویسی را آغاز کنند یک زبان جدید مانند پایتون ، رابی یا سویفت را یاد بگیرند.

زبان برنامه نویسی سویفت سال ۲۰۱۴ وارد بازار شد و با توجه به اینکه یک زبان تازه و جوان محسوب می شد تعداد زیادی از برنامه نویس ها در مورد آن شک و تردید داشتند. اما رفته رفته این شک و تردید ها کم رنگ تر شد و اکنون به گونه ای است که اگر می خواهید از دنیای برنامه نویسی عقب نیوفتید باید زبان برنامه نویسی سویفت را فرا بگیرید. در اینجا چند دلیل عالی می آوریم تا شما را متقاعد کند ، چرا زبان برنامه نویسی سویفت ارزشمند است.

1سویفت برای برنامه های مک و IOS است

در تمام  طول سال ۲۰۱۶ ، اپ استور حدود ۲۰ میلیارد دلار برنامه فروخت. از آنجا که اپ استور ۳۰ درصد از مبلغ فروش برنامه ها برای خود بر می دارد می توانیم بگوییم که برنامه نویسان و توسعه دهندگان چیزی حدود ۲۸.۵ میلیارد دلار  درآمد داشته اند.

این مبلغ ، مقدار قابل توجهی است آیا شما نمی خواهید در قسمتی از آن سهمی داشته باشید؟

زبان سویفت می تواند برای هر دو پلتفرم Mac و IOS برنامه نویسی کند و می توان گفت جای گزینی مناسب برای زبان قدیمی  Objective-C می باشد. یک زبان را یاد بگیرید و برای دو پلتفرم برنامه بنویسید ، به اصطلاح «یک تیر و دو نشان» کنید.

2سویفت برای توسعه دهندگان سریع ، عالی است

زمانی که اپل زبان سویفت را طراحی کرد ، آن ها دو هدف بزرگ در ذهن داشتند: سویفت باید آسان برای یاد گیری باشد و همچنین چرخه توسعه برنامه را آسان تر و سریعتر کند. خوب ، وقتی این دو مورد را در زبان Objective-C بررسی می کنیم متوجه می شویم که اپل در این دو هدف موفق بوده است.

سویفت همه ویژگی های یک برنامه نویسی مدرن را دارد. مهم ترین ویژگی این زبان به صورت زیر می باشد:

  • متغیر های تعریف نشده و غیر قابل تشخصی ندارد.
  • هیچ خطای آرایه خارج از محدوده ندارد
  • ارور های مربوط به integer overflow را ندارد
  • مدیریت حافظه به صورت خودکار

بنابراین شما با خیالی راحت تر و تمرکز بیش تر به برنامه خود می پردازید و خیلی نگران کرش کردن و یا ارور های زیاد برای برنامه تان نخواهید بود. به مراتب شما زمان کمتری برای برنامه نویسی در زبان سویفت نسبت به  Objective-C صرف خواهید کرد.

3سوییف سریع است

با وجود اینکه یک زبان سطح بالا متمرکز بر توسعه سریع است، عملکرد و سرعت Swift چیزی برای خندیدن ندارد. بر اساس گفته اپل ، سویفت ۲.۶x سریعتر از Objective-C و ۸.۴x سریعتر از پایتون و در نهایت ۲.۶x سریعتر از  ++C است. بله یکی از سریعترین زبان های برنامه نویسی تا به امروز.

پیشنهاد می کنیم:  انواع کابل های مربوط به کامپیوتر را بشناسید

و نه تنها سریع است بلکه قدرتمند نیز می باشد.

4سویفت امن تر و رمزگذاری شده تر است

تعداد ویژگی هایی که در بالا ذکر شد علاوه بر اینکه سویفت را از Objective-C سریعتر می کند ، باعث امن تر شدن برنامه نیز می شود. برای مثال مدیریت بهتر حافظه این معنی را می دهد که فرصت کم تری برای دیتا های اشتباه ، دسترسی به قسمت های اشتباه حافظه و ایجاد تغییر در دیتا ها وجود دارد. و یا مثال دیگر کنترل کننده بهتر ارور ها است که از یک سناریو فاجعه بار جلوگیری می کند و رفتار های غیر قابل پیش بینی را کاهش می دهد و در نتیجه امنیت بیشتری را رقم می زند.

5سویفت رایگان و متن باز است

یک سال بعد از اینکه سویفت معرفی شد ، اپل یک قدم دیگر پیش رفت و آن را متن باز کرد. متن باز کردن یک برنامه از سوی اپل یک کار غیر معمول بود. چون آنها همیشه از تکنولوژی های خاص و مخصوص به خود استفاده  و خیلی جزییاتی از آن را منتشر نمی کردند.

متن باز بودن یک برنامه باعث می شود تا کابران بتوانند بعضی از باگ ها را شناسایی و رفع کنند و به پیشرفت زبان کمک کنند. و یا باعث ارتباط دیگر پلتفرم ها به مک و IOS شوند. از دیگر زبان های متن باز می توان به زبان برنامه نویسی PHP اشاره کرد.

6سویفت در حال رشد است و تقاضا برای آن در حال افزایش است

بر اساس گزارش ماه اکتبر ۲۰۱۷  گیت هاب ، سویفت سیزدهمین زبان فعال در بین زبان های متن باز است. اما مساله مهم تر ، رشد سریع برای تقاضای سویفت است و اگر می خواهید یک توسعه دهنده باشید باید این زبان را یاد بگیرید.بر اساس گزارش TNW تقاضا برای سویفت یک رشد ۶۰۰ درصدی داشته است. همچنین در  Stack Overflow’s 2017 survey ، سویفت به عنوان چهارمین زبان برنامه نویسی محبوب در بین توسعه دهندگان معرفی شده است.

7سویفت آینده اپل است

اپل با سویفت و با قدرت کامل رو به جلو حرکت می کند. اگر این مقدار رشد فقط در عرض چند سال رخ داده است ، تصور کنید در آینده چه نقش مهمی را در محصولات اپل بازی خواهد کرد.

اپل از آن دسته شرکت هایی است  که از درجا زدن دوری می کند و همیشه به دنبال تکنولوژی و فناوری جدید تر است پس می توانید با یادگیری سویفت در ساخت و گسترش بسیاری از برنامه های اپل نقش داشته باشید.

آیا دلایل بالا شما را متقاعد کرد که باید زبان برنامه نویسی سوییفت (swift) را یاد بگیرید

دیدگاه ها

اولین کسی باشید که نظر می دهید

avatar