جی دی
فناوری ، سلامت ، سینما

نقد و بررسی قسمت ۸ فصل ۵ سریال وایکینگ ها (Vikings)

2

به نظر، نویسنده فیلم بهتر از همه اسم قسمت ۸ فصل ۵ سریال وایکینگ ها را انتخاب کرده است . عنوان این قسمت “جوک” بود و واقعا هم به یه جوک شبیه بود. جنگی که از حدود ۱۰ شخصیت مهم این سریال  حتی یکی خراشی هم بر نداشت. البته ما هنوز باید صبر کنیم ، زیرا آیوار و هارالد به راحتی دست از این جنگ بر نخواهند داشت و این پایان کار نخواهد.

نقد و بررسی قسمت ۸ فصل ۵ سریال وایکینگ ها (Vikings)

اما چند قسمت آماده سازی این جنگ باعث شده بود حسابی نفس ها را در سینه حبس کنیم تا ببینیم سرنوشت این جنگ چه خواهد شد. سریال وایکینگ ها هر چه قدر در فصل ۵ ضعیف بود است اما همیشه صحنه های جنگ را به خوبی به تصویر کشیده است و ما شاهد این نوع جنگ ها ، زیاد بوده ایم. هر چقدر جنگ به جلو می رفت استرس اینکه بالاخره چه گروهی پیروز خواهد بود بالا می رفت اما با پایان گرفتن جنگ و عقب نشینی آیوار آن هم بدون اینکه یکی از مهره های اصلی آسیب ببیند آب سردی بر آن همه هیجان و استرس بود. اگر چه هموند به دست دشمن افتاد اما همه مطمئن بودیم که اتفاق خاصی نیافتاده است. 

چیزی که مشخص است این است که لاگرتا پیروز راند اول این جنگ بود . اما آیوار و هارالد به سادگی پا پس نمی کشند و دوباره به میدان بر خواهند گشت.

وسکس نیز وارد ماجرای جدیدی شده است. به نظر می رسد عوامل فیلم به خوبی نمی توانند چند روایت را در کنار یکدیگر روایت کنند. معلوم نیست چرا پادشاه وسکس در زمانی که آیوار به همراه بخشی از نیروهایش به کتگات رفته است آنها به یورک حمله ور نمی شوند . یعنی آنها خبر ندارند که آیوار رفته است؟ به کلی این بخش داستان رها شده است. رفتن آلفرد به کلیسای قدیمی در قسمت قبل چه کمکی به پیشبرد ماجرا کرد و هدف از آن سفر چه بود؟ به نظر می رسد که این سفر مانند سفر بیورن به کویر کاملا بی هدف بوده است. اما در صحنه  مبارزه اتللووف با پسرش  برای اماده کردن او برای پادشاهی و نگاه آلفرد  و مادرش پیامی جدید به بیننده مخابره می شد و آن احتمال ایجاد درگیری و تنش برای انتخاب جانشین اتللووف است . 

ساخت یک جامعه آرمانی کار دشواری است . این را از چالش های پیش روی فلوکی در زمین خدایان می توان متوجه شد. عده ای از مهاجران احساس می کنند فریب خورده اند و در این سرزمین آینده ای نخواهند داشت . فلوکی چه رویکردی نسبت به این ماجرا خواهد داشت؟هنوز ما متوجه نشده ایم هدف نویسنده از کشف این سرزمین توسط فلوکی چه بوده است و چه اهدافی در پشت آن نهفته شده است.

و در پایان می توان گفت این قسمت هر چند هیجان زیادی داشت و پر از فراز و نشیب های زیبا بود ، اما روند اسفناک فصل پنج سریال وایکنیگ ها هنوز ادامه دارد و گاهی اوقات احساس می شود همه چیز سریال از کنترل خارج شده است. ماجرا های بی سر و ته که مدام اتفاق می افتند و اصلا به روند سریال کمکی نمی کنند و یا شخصیت هایی که گاهی در طول داستان گم می شوند و ناگاهان می آیند و می روند. پیشگوی کتگات در فصل پنج اصل حضور نداشت و به ناگاه در قسمت های قبل برای یک سکانس آمد و رفت. این پیش گو در این مدت کجا بوده است؟  پیشگویی که در فصل های ابتدایی نقش پر رنگی داشت و معما های زیادی را در ذهن مخاطب ایجاد می کرد الان اصلا حضور ندارد. به هر حال به نظر فیلمی که می توانست سریال بازی تاج و تخت را زیر سوال ببرد در فصل ۵ ، خودش زیر سوال رفت .

ممکن است شما دوست داشته باشید